Jauna drukas tehnoloģija pārvērš visu rūpniecību
3D Superprinteri10
Iesākumā. 3D druka trijos posmos. 3D lāzerprinteris spēj īsā laikā izgatavot jebkādas formas metāla priekšmetus rūpniecīas vajadzībām. Kad process beidzies, no printera var izņēmt pilnībā funkcionālu produktu.
1 Iesākumā. 3D druka trijos posmos. Metālu pārveido pulverī. Metālu izkausē un atdzesē, lielā ātrumā appūšo to ar aukstu gāzi. Gāze liek metālam sabirzt tikt sīkās daļiņās, ka tas pārvēršas par smalku pulveri.
2. Priekšmetu izveido datorā. Datorprogrammā priekšmetu uzkonstruē trijās dimensijās. Tas tiek saglabāts kā 3D drukas fails un sadalīts tūkstoš kārtās.
3. Zīmējus pārtop par īstenību. Failu nosūta uz 3D printeri drukāšanai. Lāzers izkausē printera apakšā uzklāto metāla pulveri vēlamajā rakstā. Printeris uzklāj nākamo pulvera kārtu, un tā kārtu pēc kārtas top priekšmets.
Uz galda guļ mūsdienu jaunums 3D drukas jomā – trīs mākslīgi zobi, kas izdrukāti no titāna. Pacientam pirms tam veica mērījumus ar 3D skreneru, lai zobi iederētos mutē ar metra miljonās daļas precizitāti. Nākamais solis ir zobu pārklāšana ar keramisko materiālu. Mākslīgie zobi atrodas uz dāņu 3D drukas biroja Damvig Develop galda. Te 3D printeri jau gandrīz 15 gadus diendienā ražo kaudzēm prototipu no robustas plastmasas – gan mobilos telefonus un briļļu ietvarus.
3D printeros top jaunas ķermeņa daļās. Zinātnieki visā pasaulē cenšas izstrādāt metodes, kas ļautu laboratorijas apstākļos ar 3D printeri izdrukāt, piemēram jaunu skrimšļus, kaulu fragmentus un orgānus. Viena no metodēm ir sarežģītas režģa formas drukāšana no porainas, bioloģiski noārdāmas plastmasas. Formā ievieto atlasītas olbaltumvielas un pievieno cilmes šūnas no slimnieka organisma.
Cilmes šūnas attīstās par dažādu veidu šūnām – atkarībā no tā, ar kādām olbaltumvielām tās baro. Šādā veidā zinātnikei var, piemēram, vadīt šūnu attīstību, tā lai drukātajā formā darītu jaunu skrimsli. Speciālisti prognozē, ka šo tehnoloģiju varēs izmantot jau pēc 10-20 gadiem.
Kā arī 3D printeri mums palīdzēs pat kosmosā. 3 printeris kosmiskajā bāzē varēs izdrukāt objektus no svešajās planētās pieejamajiem materiāliem. Iedomājaties, cik zinātne ātri attīstās?
Nepaies ne 10 gadi, kad mēs visi būsim daudz, daudz attīstītāki nekā šodien.