Bieži vien ne tikai datori ir vainīgi pie dažādām problēmām. Kopš datoru ēras ir parādījies "līko pirkstu" sindroms, kas noved pie milzīgām likstām, kuras paņem līdzi gan cilvēku dzīvības, gan arī iespaidīgas naudas summas.
Patīkamu lasīšanu!
Bieži vien ne tikai datori ir vainīgi pie dažādām problēmām. Kopš datoru ēras ir parādījies "līko pirkstu" sindroms, kas noved pie milzīgām likstām, kuras paņem līdzi gan cilvēku dzīvības, gan arī iespaidīgas naudas summas.
Patīkamu lasīšanu!
Lielā Ziemeļaustrumu aptumšošanās
2003. gada 14. augustā daļu ASV un Kanādas piemeklēja tumši laiki, jo dēļ trauksmes vadības centra, no kurienes tiek kontrolēta elektroenerģijas sistēma, radās kļūda datorsistēmā, kā rezultātā 50 miljoni iedzīvotāji palika bez elektrības vairākas stundas. Šī tumsa apņēma 200 000 kvadrātkilometru lielu platību, ieskaitot Klīvlendu, Toledo, Toronto, Otavu, Monreālu, Klīvlendu un Olbani. Protams, šie tumšie laiki nebija bez zaudējumiem, jo dzīvību zaudēja 11 cilvēki un finansiālie zaudējumi tila lēsti ap 6 miljardiem ASV dolāriem.
3. Pasaules kara simulācija
1979. gadā ASV pretgaisa aizsardzības sistēma ziņoja par masveidīgu raķešu palaišanu no PSRS teritorijas, kā rezultātā ASV militārie spēki jau gatavojās sniegt militāru atbildi, bet pirms sarkanās palaišanas pogas nospiešanas atklājās, ka kāds no sistēmas tehniķiem pēc iekārtu apkopes bija palaidis kaujas situācijas simulāciju. Šī simulācija gandrīz izraisīja 3. Pasaules karu.
„Honda” atsaukums
Autoražotājam „Honda” 2011. gads nebija viens no veiksmīgākajiem, jo tā gada laikā autoražotājam nācās atsaukt aptuveni 2.5 miljonus automašīnu dēļ programmētāju kļūdām. Šo kļūdu dēļ mašīnu gaisa spilveni avārijas laikā izsprāga ar pārāk lielu spiedienu, kā rezultātā gaisa spilvens nevis glāba autovadītāju, bet gan varēja nogalināt. Vēl viena problēma bija saistīta ar mašīnām, kurām bija automātiskā pārnesuma kārba, kas izpaudās kā nepareizu pārnesumu izvēle.
Nāvējošais starojums
„Therac – 25” bija medicīnas iekārta ar kuras palīdzību bija paredzēts cīnīties pret vēzi. Bet dēļ sliktās programmatūras, kura nāca līdzi aparātam, pacienti tika apstaroti ar 100 reižu lielāku starojumu nekā bija paredzēts. Divu gadu laikā šīs programmatūras dēļ tika netīšām nogalināti 6 pacienti.
„Google” reversā slīpsvītra
2009. gadā, pateicoties kādam no kompānijas „Google” programmētājam, uz stundu tika paralizēta populārā interneta meklētāja „Google” darbība. Tas notika tāpēc, ka programmētājs bija nospiedis parastās slīpsvītras vietā reverso slīpsvītru. Šī kļūda parastajam datorlietotājam izpaudās tā, ka mēģinot apmeklēt kādu no „Google” piedāvātajiem meklētāja rezultātiem, viņam tika parādīts paziņojums, ka šī mājaslapa satur ļaunprogrammatūru. Šī kļūda interneta gigantam izmaksāja 2 – 3 miljonus ASV dolāru.
„Pepsi” miljonāri
Dzērienu kompānija „Pepsi” 1992. gadā izlēma, ka Filipīnās kāds „Pepsi” dzēriena pircējs kļūs par miljonāru. Viss, kas bija jāizdara – jānopērk dzēriens un zem korķa jāatrod numurs „349”. Viss jau kā ierasts šāda veida loterijās, bet pateicoties datorsistēmas kļūdai tika saražotas apmēram 800 000 miljonāru pudeles. „Pepsi” protams negribēja izmaksāt laimestus, kā rezultātā Filipīnās sākas plaši nemieri.
30 minūšu posts
Finansu kompānijai „Knight Capital Group” 2012. gada 1. augusts bija visneveiksmīgākā diena visā šīs kompānijas pastāvēšanas laikā. Šajā datumā tika palaista jauna programmatūra, kura, diemžēl, veica nepareizus tirgus situācijas aprēķinus, nodarot kompānijai 440 miljonus ASV lielus zaudējumus 30 minūšu laikā.
Negaidīti „miris”
2002. gadā Svētās Marijas žēlsirdības slimnīcā pēkšņi „nomira” 8 500 cilvēku, ko izraisīja programmētāja līko pirkstu sindroms. Uz it kā mirušo cilvēku mājvietām tika izsūtīti paziņojumi par viņu nāvi, kā arī par to tika ziņots apdrošinātājiem un citām iestādēm. Protams, visi cilvēki bija sveiki un veseli.
Zvērināto „korķis”
2012. gadā Kalifornijas tiesas datorsistēma izdomāja, ka būtu jauki uz tiesas sēdi izsaukt 1 200 zvērinātos uz tiesas sēdi, kura bija paredzēta plkst. 8:00 no rīta. Rezultātā šie izsauktie zvērinātie krietni papildināja jau ierastos rīta sastrēgumus, kas vainagojās ar lielu „korķi”. Vairākas stundas satiksmes kontrolieri pūlējās, lai novērstu sastrēgumu.
„World of Warcraft” asiņu saindēšana
2005. gadā „World of Warcraft” programmētāji izlēma spēlē ieviest uzlabojumu „Corrupted Blood” (Bojātās asinis). Diemžēl, programmētāji neiedomājās par to, kas varētu notikt, ieviešot šo „uzlabojumu”. Pateicoties tam, ka šo spēli spēlē liels skaits cilvēku, kuri cīnās savā starpā, šīs asinis izplatījās ļoti ātri pa visu spēli, kā rezultātā vienā mirklī izmira visi spēles varoņi, jo viņus piemeklēja „asins saindēšanās”.
Paldies, ka veltīji savu laiku, kā arī neaizmirsti novērtēt rakstu!
man nepatik kad dators uzskaras kad skatos porno, vnk jebkada bridi mamma tak var nakt istaba
WOW asiņu saindēšanos, kas lika izmirt spēles personāžiem, pēcāk ir izmantota, lai pētītu(simulētu) pūļa rīcību bioloģiska/ķīmiska uzbrukuma gadījumā! Tā, ka dažreiz ''kļūdas'' dod arī pozitīvu vērtību!
Principā dators kļūdas nepieļauj. Tas ko mēs saucam par kļūdām ir vienkārši nepareiza tehnikas izmantošana vai uzdevumu formulēšana. Padomā, ja tev pārtrūkst šūpūlēm striķis, vai tad šūpoles ir vainīgas? Lieta tāda, ka mēs datorus tāpat kā mašīnas un daudz ko citu personificējam un tad mēģinam vainot.
Tātad, ja cilvēks (programmētājs) kļūdās, tā ir datora vaina? Diezgan neprecīzs/nepareizs raksturojums vairākos gadījmos.
4. MUĻĶĪBAS. Tam var noticēt tikai cilvēki kas no tehnikas neko nesejādz, un nezina elementārus fizikas likumus..
Lai saņemtu 100X lielāku starojumu ir 2 varianti.
1. 100X ilgāk atrasties starojumā zonā - tas ir 1 -2 minūšu ilgas procedūras vietā gulēt 100-200 minūtes.
2. aparatūra dotu 100x lielāku starojumu, kas fiziski nav iespējam.. - tas ir tas pats ka apgalvot ka vieglā mašīna programmatūras kļūdas dēļsātu braukt ar 100x lielāku ātrumu..
Un pats galvenais. Aparatūra tiek kalibrēta, - pilnīgā kalibrācija 1x mēnesī - tik veikti mērijumi, un simulācijas.. - pie tam ar pilnīgi netkarīgu aparatūru.
1x nedēļā - īsā procedūra - vienkārši tiek izmērīta kāda jauda tike dota
un papildus tam visam - process tik kontrolēts, visu laiku - mērīta starojuma jauda..
Tākā - fufelis, un velreiz fufelis..
P.S. Par šo varu pilnīgi droši teikt, jo ar šādu aparatūru -starošanas, nostrādāju vairāk kā 10 gadus..