Šķiet, ka 2015. gadā zinātniekiem būtu jāsniedz atbildes uz visiem jautājumiem, tomēr izrādās, ka vēl joprojām ir virkne ikdienišķu lietu, kurām izskaidrojumu nespēj dot pat paši gudrākie prāti. Sākot no tā, kas bija cilvēku sugas ciltstēvs, un beidzot ar to, kas īsti ir sapņi, pasaulē vēl ir ļoti daudz neizskaidrotu parādību.
10 lietas, ko zinātnieki nespēj izskaidrot pat 2015 gadā0
40
0
Kāda ir turbulences daba?
Ikviens, kurš lidojis lidmašīnā, atceras, ka pilots lidojuma laikā turbulences dēļ palūdz piesprādzēt drošības jostas. Lai cik tas nebūtu paradoksāli, zinātnieki joprojām nav spējuši izskaidrot šo fenomenu. Pat dižais Einšteins reiz izteicies: „Es ceru, ka pirms nāves kāds man varēs izskaidrot kvantu fiziku, bet to, kā darbojas turbulence, man vēlāk paskaidros Dievs."
Kādā veidā murrā kaķi?
Visiem zināms, ka kaķi, ja viņiem ir labi, murrā. Tomēr, kā tieši viņi to dara, joprojām nav noskaidrots. Kaķa kaklā nav nekāda īpaša orgāna, ar kura palīdzību viņš varētu radīt tamlīdzīgas skaņas. Zināms vienīgi tas, ka kaķa murrāšana notiek tādā diapazonā, kas nodrošina kaulaudu reģenerāciju un rētu sadzīšanu.
Reklāma
Ko nozīmē krišanas sajūta miegā?
Daudzi cilvēki miegā šķietami „krīt”, bet pēc tam pēkšņi pamostas. Šim fenomenam ir pat īpašs nosaukums – ‘hypnic jerk’. Lai izskaidrotu šo parādību, izstrādātas vairākas teorijas, piemēram, ka šāda reakcija cilvēkos ir kopš aizvēsturiskiem laikiem, kad viņi vēl gulēja kokos. Tiesa, ne šī teorija, ne citi pieņēmumi nav pierādīti.
Kā darbojas magnēti?
Magnētisms ir plaši izplatīta parādība, bet nekas daudz joprojām par to nav zināms. Piemēram, tas, kādā veidā lādētas daļiņas spēj radīt pietiekami spēcīgu magnētisko lauku, lai citus priekšmetus fiziski pārvietotu pat lielā attālumā. Šī fenomena skaidrojumi parasti aprobežojas ar to, ka pasaulē pastāv magnētisms un tam piemīt tādas un tādas īpašības.
Kāpēc žirafēm ir garš kakls?
Zinātnieki uzskata, ka garš kakls žirafēm izveidojies evolūcijas procesā, jo tādā veidā viņas varēja aizsniegt barību, kas dzītiem dzīvniekiem nebija pieejama. Tomēr tas nav gluži pareizi, jo žirafes ēd tikai noteikta tipa lapas, turklāt barību viņas uzņem ne tikai no augstiem kokiem.
Reklāma
Kādā veidā putni migrē? Migrējot uz siltajām zemēm un atpakaļ, putni katru gadu veic milzīgus attālumus. Taču, kā tieši viņi to dara, ir viena no lielākajām mīklām bioloģijā. Uzskata, ka putni spēj orientēties pēc zvaigznēm un Zemes magnētiskā lauka, bet kā to dara mazie putnēni (piemēram, dzeguzes), kuri nekad nav redzējuši, no kurienes atlido viņu vecāki?
Kas izraisa gravitāciju?
Gravitācijas likumu Ņūtons formulēja pirms 350 gadiem, taču kopš tā laika zināšanas par šo parādību neko daudz nav papildinājušās. Cilvēki zina par visiem pārējiem Visuma fundamentālajiem spēkiem, taču ne par gravitāciju. Tiek uzskatīts, ka pievilkšanās spēka pamatā ir daļiņa gravitons, taču zinātnieki nav spējuši to atklāt.
Kā cilvēki iegaumē un atceras informāciju?
Par smadzeņu darbību ir zināms teju viss, bet par to, kādas smadzeņu daļas piedalās atmiņu noglabāšanā, zināšanu nav gandrīz nekādu. Vēl lielāka mīkla ir tas, kādā veidā cilvēki pamanās atcerēties tieši to informāciju, kas milzīgā apjomā ir noglabāta viņa atmiņu „krātuvē”.
Reklāma
Kāpēc sievietēm pienāk menopauze?
Menopauze met izaicinājumu jebkādai evolucionārajai loģikai. Spēja radīt pēcnācējus ir dabisks process, kas garantē dzimtas turpināšanos, taču cilvēku dzīvē notiek kaut kas dīvains – aptuveni 50 gadu vecumā sievietes zaudē spēju sevi atražot. No evolūcijas viedokļa tas ir ļoti kaitīgi un nepraktiski, un arī dzīvnieku pasaulē šāda parādība gandrīz netiek novērota (ja neskaita divas vaļu sugas, kas arī noteiktā vecumā zaudē spēju vairoties).
Vairums cilvēku nepievērš uzmanību tam, kādā veidā govis gremo zāli, tikai ne zinātnieki! Izpētot tūkstošiem ‘Google Earth’ satelītuzņēmumu, nesen tika atklāts fakts, kas tūkstošiem gadu nebija pamanīts, – govis ēdot gandrīz vienmēr ir pagriezušās uz ziemeļiem vai dienvidiem, neraugoties uz vēja virzienu vai citiem faktoriem. Tas varētu būt saistīts ar Zemes magnētiskajiem poliem, bet kāpēc? Uz šo jautājumu atbildes nav.