Vai tev riebjas ķīmija? Tad skolā to mācīja garlaicīgi. Aiz visiem daudzajiem vienādojumiem slēpjas dabas procesu izskaidrojumi. Daudzas ķīmiskās reakcijas mēs varam novērot ikdienā, bet citas var veikt tikai laboratorijā. Šeit būs dažas īpašas reakcijas, kas ir vizuāli efektīvas.
10 ķīmiskās reakcijas, kas uzspridzinās tavu prātu10
Svārstīgā maģiskā reakcija
Tā saucas Brigsa-Raušera reakcija. Tajā tiek sajaukti trīs bezkrāsainas ķīmiskās vielas - paskābināts kālija jodāts, malonskābes un mangāna sulfāta monohidrāta šķīdums un atšķaidīts ūdeņraža peroksīds. Iegūto škidrumu maisot tas periodiski 3-4 minūtes maina krāsu no bezkrāsainas uz dzintara, pēc tam uz tumši zilu krāsu.
Faraona čūska
Šo var iegūt aizdedzinot dzīvsudraba triocinātu. Par cik dzīvsudrabs ir ļoti indīga viela, ar to vajag apieties piesardzīgi un vislabāk šo darīt laboratoriskos apstākļos
Kaleidoskopa reakcija
Skaistā reakcija tika atklāti nejauši. Padomju zinātnieks Boriss Belousovs mēģināja atklāt vienkāršu veidu kā oksidēt dzīvo šūnu organiskās molekulas, taču konstatēja, ka tās svārstās starp dažādām krāsām.
Lai iegūtu šo, vajag sajaukt bromu ar malonskābi kopā ar metāliskiem katalizatoriem kā magnēzijs vai hroms.
Ziloņu zobupastas reakcija
Šī straujā reakcija ir pavisam vienkārša. Tā rodas sajaucot ūdeņraža peroksīdu ar kālija vai nātrija peroksīdu. Pie reaģentiem vajag pievienot ziepes un iegūsiet daudz putu.
Momentālais sniegs
Šī laikam ir vienkāršākā no visām minētajām reakcijām. Nātrija poliakrilāts ir interesanta viela - tas var absorbēt 500 reizes vairāk ūdens nekā tas sver. Rezultātā tiek iegūts kaut kas līdzīgs sniegam
Termīta un ledus reakcija
Termīts ir īpašs maisījums, kas sastāv no alumīnija, magnēzija vai cinka un bismuta vai dzelzs oksīda. Ja termītu aizdedzina, tas rada ļoti augstu degšanas temperatūru un to izmanto dzelzceļa sliežu labošanā. Ja šo reakciju atdzesē, tad tā nav tik aktīva. Tomēr termītu uzliekot uz ledus, tas atbrīvo lielu enerģijas daudzumu, radot skaļu sprādzienu un iespaidīgu uguņošanu.
Konfekšu spridzināšana
Kālija hlorāts sajaukumā ar konfektēm vai vienkārši cukuru rada ļoti strauju degšanu. Šāda veida reakcijas daudzu gadsimtu garumā ir izmantotas salūta radīšanai. Cukurā ir daudz enerģijas, mūsu organisms to pārstrādā lēnām, bet šajā reakcijā enerģija atbrīvojas vienlaicīgi, kas rada gaismu un karstumu.
Melnās maģijas triks
Kalcija glukonāts ir medikaments, ko izmanto, ja organismā ir kalcija deficīts. Taču kopā ar noteiktu "degvielu" to var aizdedzināt un radīsies melni taustetkļi. Reakcija ir samērā droša, jo degšanas rezultātā rodas ogļskābā gāze un ūdens.
Eksplozīvās spalvas
Slāpekļa trijodīds ir ārkārtīgi nestabila viela, kas var uzsprāgt no mazākā pieskāriena. Šeit var redzēt pieskaršanos ar spalvu, kas rada sprādzienu, bet to varētu aktivizēt arī ods. Sprādzienā rodas violeti dūmi, kas ir ir diezgan iespaidīgs skats.
Neredzamais ūdens
Sēra heksafluorīds ir patiešām caurspīdīga viela, kas ir ļoti blīva viela, krietni smagāka par gaisu un pat sešas reizes blīvāka par ūdeni. Neskatoties uz to, ka tā ir gāze, tā var noturēt ievērojamu svaru. Šī iemesla dēļ to izmanto burvju trikos.