(turpinājums)
Rītā vaicājis redzētājam, vai naktī esot ko redzējis? Neesot neko redzējis, šis atbildējis. Labi, kad nu ne, ne – sūtījis otrā naktī Kalnustūmēju. Bet ar Kalnustūmēju tāpat noticis kā ar to pirmo. Stiprajam gulētāja vietā bijis jānokauj viduvējā velna dēls un viņa zirgs, suns un gailis jāpārved velna stallī. Trešo nakti sargājis Ūdeņudzinējs – ar to tāpat. Stiprais nokāvis viņa vietā vecāko velna dēlu, bet zirgu, suni un gaili pārvedis velna stallī.
Ceturtā naktī pats Stiprais rīkojies tiltu sargāt. Bet viņš priekšlaik nolicis uz galda trīs šķīvjus, uz šķīvjiem glāzes un g1āzēs ūdeni, piesacīdams saviem biedriem: “Te jūs palieciet pie šīm glāzēm skatīdamies. Ja viņās ūdens paliek par asinim, tad maisiet un maisiet ūdeni, cik tikai varat, lai man, uz tilta cīnoties, spēks nāktu klāt.”
Labi. Nogājis apakš tilta un sargājis. Ja – nāks pusnakts, jās pats velns zelta zirgā, lai visa zeme rīb un zelta suns un zelta gailis vēl līdz. Atjāj pie tilta – zelta zirgs zviedz, zelta suns rej, zelta gailis dzied un neiet pāri.
“Kas tur ir par nelaimi?” velns iesaucies.
Zelta zirgs, zelta suns un zelta gailis atbildējuši: “Apakš tilta ir pats Stiprais, tas mūs nositīs.”
“Lai tad tas daudzinātais Stiprais nāk ar mani izspēkoties!” Labi. Stiprais gājis arī un nu briesmīgi sīvi sākuši spaloties. Velns kŗāvis Stiprajam, Stiprais līdz pus lieliem sastidzis zemē. Tad kŗāvis Stiprais velnam, velns līdz krumšliem sastidzis zemē. Nu velns otrreiz gāzis Stiprajam, Stiprais jau pāri pa ceļiem sastidzis. Tad gāzis velnam pretim, velns līdz pus lieliem iestidzis. Velns vēl trešreiz spēris Stiprajam, un nu Stiprais līdz gūžām zemē iekšā. Tad Stiprais iesaucies: “Vai ir brīv vīram darbā atpūsties?”
“Ir!” velns atteicis, “zināma lieta, ka ir!”
Bet par to laiku pilī ūdens jau bijis pārvērties glāzēs par asinim un kūsājis malām pāri un šie, miegā izbadējušies pagāni, gulējuši.
Stiprais to manīdams, norāvis īsā atpūtas brītiņā savu cepuri un drāzis pils sienā, bet biedri neuzmodušies. Tad norāvis apavas un drāzis pils sienā – šie vēl neuzmodušies. Beidzot norāvis savu kakla drānu un drāzis pils sienā. Kakla drāna par laimi izcirtusies sienai cauri, ķerdama šiem gultu kājas un tad, tad miegaiņie uztraukušies vienreiz un, zināms, tūlin, nelaimi juzdami, maisījuši arī, ko jaudājuši.
Bet ik šie asinis diktāki kūluši, ik Stiprajam, acim redzot, pieradies spēks un nu ņēmies ar velnu pa otram lāgam. Velns tagad sitis, sitis šo, bet brīnumi, tavi brīnumi! Stiprais nemaz vairs neplacis zemē – pavisam otrādi vēl: ik uz sitiena cēlies no iestiguma ārā. Turpretim Stiprais velnu iedzinis pavisam zemē un tad gavilēdams iesaucies: “Lai nu velns velnu rauj!”
To padarījis, Stiprais paņēmis velna zelta zirgu, zelta suni un zelta gaili, aizvedis pilī un tad, biedrus pieaicinādams tuvāk, izpļaukājis šos labi, ka nebijuši modri. Bet rītā Stiprais katram iedevis vienu zirgu, vienu suni un vienu gaili, tos, ko velna dēliem bij atņēmis. Pats paturējis zelta zirgu, zelta suni un zelta gaili, un tad sēzdamies zirgiem mugurā, griezušies mājā.
Bet gabalu pajājušiem, Stiprais piepēži atminējies: “Kur tad mans zelta gredzens, ko ķēniņa meita pirkstā mauca? – Tas aizmirsies velna pilī.”
Neka darīt biedrus sūtījis uz priekšu un pats pajājis to gabalu atpakaļ pēc gredzena. Aizjājis – bet kas ir? – Velna pils durvis aizslēgtas – ne domāt iekšā tikt vairs. Izdomājies, ko nu darīt? Te zelta zirgs, suns un gailis pamācījuši šo par mušu pārvērsties un pa atslēgas caurumu ielīst gredzenam, pakaļ. Labi. Palicis par mušu, ielīdis pa atslēgas caurumu un patlaban gribējis savu gredzenu ņemt. Te paskatījies: otrā istabā nosēdušās trīs velna meitas ar velna māti un spriež.
“Pag!” viņam iešāvies prātā, “jādzird taču, kas šīm te īsti spriežams?”
Un tā uzlaidies krāsns augšā un klausījies. Velna māte teikusi: “Mums tam Stiprajam jāatriebjas. Rīt palikšu, kur viņi jāj par baltu krogu, tad tie ieies iekšā un paliks.”
“Tas nav nekas!” pirmā meita atteikusi, “bet es palikšu par karstu sauli viņus slāpināt; un tad tur gadīsies dzestra upīte; pie tās viņi tieksies dzert un tad paliks.”
---- >>> turpinājums.