Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
7
458

Droši vien būsiet dzirdējuši kā notiek ekskursijas Ziemeļkorejā. Gida pavadība drīkst fotografēt tikai to, kas atļauts. Tagad šo pašu domu var pārnest uz PSRS, kad ārzemniekiem bija aizliegts brīvi uzturēties valstī un visas ekskursijas notika VDK uzraudzībā.

Dīns Kongers bija amerikāņu fotogrāfs, kas savā laikā apmeklēja PSRS kādas 30 reizes. Viņa uzņemtās fotogrāfijas ir krāsainas, kas ļauj labāk izprast to dzīvi. Neskatoties uz visu pasludināto socreālismu šādas fotogrāfijas toreizejā presē nevarēja ieraudzīt. Visam vajadzēja būt skaistam un skatīties uz būvējamo spožo nākotni.

Scaronī laikam ir pati... Autors: Lestets Īstais PSRS amerikāņa fotogrāfijās
Attēls no: cameralabs.org
1.

Šī laikam ir pati ikoniskākā fotogrāfija. Neticēsiet, bet tā ir Maskava 1960-tajos. Diez vai, kas īpaši ir mainījies arī mūsdienās

Baranku tirgoscaronana Ja... Autors: Lestets Īstais PSRS amerikāņa fotogrāfijās
Attēls no: cameralabs.org
2.

Baranku tirgošana. Ja parādījās kaut kas labāks, tad to parasti tirgoja uz ielām un tur bija rinda.

Bērni spēlē pascarontaisītu... Autors: Lestets Īstais PSRS amerikāņa fotogrāfijās
Attēls no: cameralabs.org
3.

Bērni spēlē paštaisītu biljardu.

Laikam raksturīgākā iezīme... Autors: Lestets Īstais PSRS amerikāņa fotogrāfijās
Attēls no: cameralabs.org
4.

Laikam raksturīgākā iezīme tam laikam bija "fotografējiet tās jaunās 5-9 stāvu daudzdzīvokļu mājas", kamēr visapkārt bija daudz šādu māju. Tādas mājas laikam neieraudzīs nevienā padomju filmā. Par ko kaunēties?

Vēl viena baraka bez ērtībām... Autors: Lestets Īstais PSRS amerikāņa fotogrāfijās
Attēls no: cameralabs.org
5.

Vēl viena baraka bez ērtībām, kuras neieraudzīt padomju filmās, ja vien nevajadzēja parādīt "briesmīgo cara laiku".

Tipiska padomju laika... Autors: Lestets Īstais PSRS amerikāņa fotogrāfijās
Attēls no: cameralabs.org
6.

Tipiska padomju laika tirgošanās tirgū.

Bietīscaronu tirgoscaronana... Autors: Lestets Īstais PSRS amerikāņa fotogrāfijās
Attēls no: cameralabs.org
7.

Bietīšu tirgošana Maskavas tirgū.

Vēl viens tipisks padomju... Autors: Lestets Īstais PSRS amerikāņa fotogrāfijās
Attēls no: cameralabs.org
8.

Vēl viens tipisks padomju laika atribūts. Kvasa mucas. Sanitāro apsvērumu dēļ tās ir sen kā aizliegtas.

Pavisam socreālisma... Autors: Lestets Īstais PSRS amerikāņa fotogrāfijās
Attēls no: cameralabs.org
9.

Pavisam socreālisma pārņemtajā PSRS pašā Maskavas centrā stāv zikurāts, kurā joprojām atrodas padomju laiku kulta figūra Ļenins. Kādēļ ir tas ir bijis vajadzīgs un kāda tam nozīme ir vēl mūsdienās?

Padomju laikam bija... Autors: Lestets Īstais PSRS amerikāņa fotogrāfijās
Attēls no: cameralabs.org
10.

Padomju laikam bija raksturīgas demonstrācijas, tas bija īpašs pasākums, par kuru pat tika rakstītas grāmatas ar pamācībam, kā to darīt pareizi.

7
458
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [46]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
anice avatars
Medaļa SensācijaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  anice 02.10.19 09:32
35
0

Autor, tev derētu savu talantu izpaust jomās, par kurām tev ir ir kaut neliela sajēga, nevis par PSRS laikiem, par kuriem tev nav ne jausmas, toties ir (acīmredzot, labi apmaksāts - citu iemeslu neredzu) naids. Tev regulāri aizrāda, ka tu nejēdz, par ko raksti, un raksti pilnīgus melus.

1. Arī mūsdienās dzīvoklī kartupeļi neaug. Par ko jābrīnās?

2. Ielu tirdzniecība ir kaut kas īpašs? Toties sievietes sakoptas - frizūras, apģērbs, vīrietis arī solīds. To gan nepamanīji, centies atrast, ko varētu apdir$t.

3. Par to, ka kāds ir bijis spējīgs uztaisīt biljarda galdu ar savām rokām, būtu jāpriecājas. Mūsdienu bērni un vairākums pieaugušo neko tādu nespēj. Toties tup pie telefoniem. Labāk būtu taisījuši biljarda galdus.

4./5. Mājas kā mājas. Sakoptas, tīras. Labāk sameklē fotoattēlus, kuros ir no atkritumiem sastiķētās būdas Indijā utml. valstīs, tur būs ko redzēt un šausmināties. Bet tās tak nav PSRS, par tām nedrīkst sašust.

6./7. Kas tirgum vainas? Pat zeme tīra. Paskaties bildes no citu valstu tirgiem, kur mēslu kārta zemē.

8. Toties nemētājās vienreizlietojamās glāzes un PET pudeles visās malās. Bet par higiēnu - pameklē bildes ar mucām, kurās Āfrikā ved dzeramo ūdeni, vai ar akām, kur visi ar savām bondzelēm smeļ. Tur ir tāāādi sanitārie apsvērumi, ka PSRS ar savām regulārajām sanepidstaciju pārbaudēm ir sterilitātes kalngals. Bet atkal - ka tik noķengāt visu. 

9./10/ Ideoloģija. Vēl jautājums, kas ir tautai kaitīgāk - līķis pilsētas centrā vai gleznots Vējoņa portrets par 12 000 eiro. 18. novembra parāde šodien no 7. novembra parādes 1970. gadā daudz neatšķiras. Toreiz armijai tehnikas bija vairāk un soļoja kārtīgāk. 

11. Visās tā laika kapitālistiskajās valstīs uz ielas tirgoja ne tikai puķes. 

12. Arī šodien arī Latvijā un citās valstīs daudzas sievietes ir spiestas strādāt jebkuru darbu - arī smagu un maz apmaksātu. 

13./14. Rīgas dzelzceļa stacijā šodien nav uzgaidāmo zāļu vispār. Ir daži soliņi lielajā zālē, uz kuriem sēž bomži. Apsēsties siltumā tur nav iespējams. PSRS laikā gan tur bija uzgaidāmā zāle (pirms garās kafejnīcas, t.s., Sliekas).

15. Tu zini, kā tas egles zara barometrs darbojas? Vienkārši un nekļūdīgi. Nepiedraņķējot dabu, lai saražotu elektroniskos barometrus.

16. Un? Normālas mājas, priecīgi bērni.

17. Paskaties, kādās tukšās pļavās un purvos būvē jaunos ciematus pierīgā. Atrodi 1 atšķirību (izņemot stāvu skaitu). Frāze "sadzina iedzīvotājus" ir tipisks autora diagnozes atspoguļojums. Iedzīvotāji bija priecīgi, ja tika pie jauna dzīvokļa.

18. Lielpilsēta izplešoties ir sasniegusi tuvumā esošo ciematu. Bet autoram brīnumi par vecām mājām. Aizbrauc, paskaties uz šodienas Latvijas dziļo lauku ciematiem vai puspamestajām viensētām (kur dzīvību velk pensionāri) draņķīgās pašvaldībās. Ne to vien redzēsi.

upeskakis avatars
Medaļa 1/13 kūciņasMedaļa Dienas domaMedaļa Sertificēts spoks
  upeskakis 02.10.19 02:56
28
0

Autors raksta-Kāda gan bija dzīve PSRS? Vai tāda, kur cilvēki dzīvoja daudzdzīvokļu mājās, vai arī pelēkāš vecās mājelēs, kas jau pa pusei ielīdušas zemē?

Bet dzīvoja taču...un skatoties no šodienas skatu punkta...varbūt nemaz nebija tik slikti?Nu katrā gadījumā ari patreiz pie mums tas veiksmes stāsts ir tālu ne katram sasniedzams...Un kā liekas, laikam ari nesasniegsim tik drīz...

coldasice avatars
Medaļa Redaktors iesakaMedaļa RecidīvistsMedaļa Dienas joks
  coldasice 02.10.19 06:51
22
0

ja nezini kā izskatās barakas,tad nevajag izdomāt..arī tagad būvniecībā ir daudz sieviešu,ne tik daudz apmetēju,kā bija PSRS laikos ,bet krāsotāju ir daudz..tikai neviens vairs nelēkā priekšā pakaļā ,lai visu pienestu,atnāci strādāt ,tad pati arī stiep,jo visiem maksā par darbu,nevari maksā palīgam ,lai sanes ,to ,ko nevari..

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 02.10.19 15:07
14
1

Nu ko lai piebilst, komentāri pilnīgi garām.. tāda sajūta ka to autors tālāk par Rīgas maģistrālajām ielām nav nekur bijis.. 

Tur kur tagad IKEA, vel gadus 10 atpakaļ bija aramzeme, kura tika apstrādāta..  - čigāns purvciemā joprojām zirgu gana.. , un man rajonā (Dārzciems, gadus 5 atpakaļ čurkas priekš šašļikiem turēja aitas.. 

- Maskačkā- tādas vecās mājas pa pilno.. bet tur jau neviens neiet- jo "čigāni bērnus ēd"...  ...

- uzgaidāmā zālē sievietēm ar bērniem - nekur pasulē tādu ideju neredzēsi - perfekti.. vismaz bērns dabūn pagulēt.. 

- laukos pilns ar nolaistām un pamestām mājām - kaut gan pamazām lauki atkopjās... 

par 15 bildi, vispār nav komentāru - idiāla manta laukos pie pirts, vai "vasarnīcā" .. kas var būt labāks par šo..  Un psrs laikos barometri, un termometri nu gan nebija deficīta prece..  pie tam - preczāki barometri joprojām tiek izgatavoti no cilvēka matiem (mata), tātad dabas barometrs ir visprecīzākais.. 

bombongs avatars
Medaļa RainisMedaļa Dienas domaMedaļa Redaktors iesaka
  bombongs 02.10.19 07:37  
11
0
Pirmās bildes komentārs, parāda kā esi pilnīgs tupenis... Aizbrauc uz Maskavu un paskaties. Par tādiem ceļiem un infrastruktūru Rīga tikai sapņot var. Un joprojām attīstās. Tiek taisītas jaunas metro stacijas, ceļi, tilti. Un ne jau tik rakstu tāpēc ka man Krievija simpatizētu. Skolā pat Krieviju ienīdu, krievu valodu nemācījos. Jo teicu ka man tas vajadzīgs, krievu valodā biju nesekmīgs. Jā ārpus Maskavas ceļu kvalitāte kā Rīgā... Diemžēl...
Vilnis Salzemnieks avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa BetmensMedaļa Redaktors iesaka
  Vilnis Salzemnieks 02.10.19 07:34
11
0

Rodas iespaids ka raksts ir taisīts uztaisīšanas pēc un pa pjaņu. Lasi un pie katra teikuma gribās teikt ''MAĶ TVAJU''.  Redzams ir ka kaut kas ir tulkots translīterī sajaukti laiki. Nav loģiskas hronoloģijas un pareizas izpratnes par aprakstāmajiem procesiem.  Ļoti jūtams ka autoram ir ļoti vāja faktu bāze, pareizāk nav zināšanu un dzīves pieredzes. Raksts gatavots bez rūpīgas sagatavošanās vienkārši pavirši .Tēma būtu laba un interesanta bet visu sagrauj pats autors ar savu nolaidīgo darbu. Izpildījums ļoti nepatīk. Cepumu nebūs.

anice avatars
Medaļa SensācijaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  anice 03.10.19 14:48
11
0

atbildot uz Drakonvīrs komentāru " Izskatās ka daudzi nav uztvēruši raksta... "

Jebkura no šīm bildēm bija mierīgi publicējama. Jebkura. Ar atbilstošu parakstu.

1. Ar PSKP XX plēnuma lēmumu tiek būvētas jaunas, modernas daudzdzīvokļu mājas pilsētā X. Komunisma ideāliem neatbilstošo 18. gadsimta ēciņu vietā drīz sliesies ērti un skaisti nami.

2. Aktieri pirms teātra izrādes steidz iestiprināties. Lai netērētu laiku, viņiem tiek piegādātas vēl siltas barankas no Sarkanā Karoga Pirmrindnieku Maizes fabrikas.

3. Par spīti pēckara grūtībām bērni aktīvi pavada laiku, attīstot uzmanību, kustību koordināciju un citas īpašības, kas palīdzēs viņiem komunisma celšanā.

4. Ivanovskas Nopelniem bagātā skolotāja Varja Ivanovna Sidorova ar māsu, Darba Sarkanā Karoga Ordeņa kavalieri slaucēju Darju Ivanovnu Baranovu. Jau nākamā gada martā viņas saņems dzīvokli jaunuzceltajā divpadsmitstāvu dzīvojamā ēkā ar silto ūdeni, gāzi un elektrību.

Utt. Šajos fotoattēlos nav nekā "neatbilstoša". Negribas laiku tērēt, bet jebkurai no šīm bildēm var pierakstīt "pareizu" parakstu.

To laiku problēma bija vienīgi tajā, ka tāds amerikāņu tūrists, nofotografējis pionieri dzerot pie tīra ūdens krāna, šo bildi publicēs ar parakstu "PSRS nabaga bērniem nav pieejama ne CocaCola, ne košļājamās gumijas".

Tieši tāpat kā tagad to dara Lestets.

_____

Ā, Grey Wolf arī par to pašu.

Ciepanick avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa 1/13 kūciņasMedaļa Eiro ola
  Ciepanick 02.10.19 10:57  
9
0
Bildes labas,interesantas. Bet kimentāri galīgu garām. Stapr citu arī pie mums vēl aizvien ir vecās mājas. Arī koka mājas. Un tās ir apdzīvotas. Un vasarā vēl šogad stāvēja kvasa muca ar kvasu. Utt
PNPAPN@speles avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  PNPAPN@speles 02.10.19 03:10
9
0

atbildot uz upeskakis komentāru " Autors raksta-Kāda gan bija dzīve PSRS?... "

Attels(atteli) parada tiesi tos parejas laikus ,kad no personigajam vecajam majam cilvekus ,,paludza ,,pariet uz jaunceltnem... Par gadu var apmeram spriest pec kadra notvertas 21.as Volgas.

salinas avatars
Medaļa MasonsMedaļa Admins iesakaMedaļa Spoks
  salinas 02.10.19 07:38
7
0

Par 15 bildes komentāru gan ir jāsmejas. Ja nezini ko rakstīt, tad labāk neraksti.

 

Ulrihs avatars
Medaļa SpoksMedaļa Dienas domaMedaļa Trumpe
  Ulrihs 02.10.19 09:36
6
0

1. bilde - nu un? Tepat Rīgā var atrast jaunos projektus un blakus koka mājas. 

2. bilde - nekā briesmīga. Tā laika realitāte.

3. bilde - nu malači, ka mācēja uztaisīt paši.

4. bilde - kas tur tāds tajā mājā? Padomju filmās starp citu ir pilns ar tādām.

5.bilde -tas pats kas 4.

6.bilde - kas tāds īpašs?

7 bilde - kas tāds īpašs, ja neskaita kolorītu babku?

8.bilde - cilvēce nestāv uz vietas. Daudz kas šobrīd ir aizliegts, kas pirms 10-20-100 gadiem likās normāls.

9.bilde - muļķīgi jautājumi.

10.bilde - tāds nu tas laiks bija, nu un?

11.bilde - atkal - nu un?

12. bilde - tas pats kas pie 10.

13-14 bildes - nakšņoja, tāds nu tas laiks bija. 

15.bilde - kas te bēdīgs? Malači, ka paši mācēja uztaisīt.

16-17-18.bildes - nekā traka nav. 

 

Autors kā parasti - mēģinā uztaisīt sensāciju tur, kur viņas nav. PSRS ir daudz kas cits, kas bija sūd....s vai briesmīgs, priekš kam kaut kas jāpiedomā? Represijas, katastrofas, dabas piesārņojums, ražošanas kvalitāte, apkalpojošā servisa kvalitāte utt., - tikai dažas lietas, ko var uzskaitīt.

shvillis66@speles avatars
Medaļa Krustvardu superrecidivistsMedaļa Zoles recidivistsMedaļa 100 atminetas miklas
  shvillis66@speles 02.10.19 20:27
5
0

Lestet,tev neapniik?

Ja kaadam interesee reaalais taa laika atspogullojums,bez debiiliem komentaariem,var ieiet tai saitaa(cameralabs.org),no kura autors uzcepa rakstu,pavisam cits iespaids...

jurikz avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  jurikz 02.10.19 08:38
6
1

atbildot uz bombongs komentāru " Pirmās bildes komentārs, parāda kā esi ... "

Krievija ir veca pufaika ar divām zelta pogām (Maskavu un Sanktpēterburgu), šis "fakts" ir zināms katram. Es gan zinu dažus krievus, kas bēg no Maskavas uz šejieni. Maskava esot pārapdzīvota, lieli sastrēgumi, slikts gaiss, arī salīdznoši bīstami. Biezie krievi tinās uz šejieni.

anice avatars
Medaļa SensācijaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  anice 04.10.19 07:57
4
0

Vēl 200X. gadā, kad Latvijā uzņēmumu un veikalu izkārtnes jau sen noformēja ar datoru un izgatavoja rūpnieciski telpiskus burtus, Latvijā ar roku krāsota izkārtne gandrīz nebija atrodama, bet Amerikā nelielākās pilsētiņās visas izkārtnes bija zīmētas ar roku (turklāt kā nu sanācis). Starp citu, arī 1960. gados, no kuriem ir šīs bildes, ar roku krāsotas izkārtnes pilsētās bija retums (kiosks "Vējiņš" ceļmalā, bet ne veikali pilsētās). Un ja arī bija, tad tehniski precīzi uzzīmētas. Tas tā, par evolūciju runājot.

Un Amerikas treilerparki ir vēl nožēlojamākā stāvoklī par vecajiem Krievijas ciematiņiem (kas šajās bildēs). Atšķirība tā, ka nēģeris zemi nears, jo ir principā slinks, tātad apstrādāti lauki amerikānim ir brīnums.

Bet par to, ko nu nurš aizdomājas vai ne, lai nu domā katrs pats, nevis tu visu vietā. 

Es nereklamēju PSRS kā ideālu sistēmu, bet neciešu totāli nepamatotus izdomājumus.

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 03.10.19 14:30
3
0

atbildot uz Konanss Barbars komentāru "Tev kāds prasija salīdzināt Rīgu ar maskavu? ... "

Rakstā kosntaniti teikts PSRS, Rīga diemžēl tajā laikā arī bija psrs.. 

76martini avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Redaktors iesakaMedaļa Admins iesaka
  76martini 02.10.19 07:23
3
0

Jāāā, nostaļģija.

Neitrālists avatars
Medaļa ProfesionālisMedaļa Patīk rakstsMedaļa Spoks
  Neitrālists 02.10.19 17:40  
4
1
atbildot uz jurikz komentāru " Krievija ir veca pufaika ar divām zelta pogām... "

To pašu varētu pateikt arī par Latviju. Tikai divu pogu vietā ir viena(Rīga).
jurikz avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  jurikz 02.10.19 12:38
3
0

atbildot uz bombongs komentāru "Nebūtu slinkums uztaisītu rakstu. Pēdējos deviņ... "

Nu ne tu vienīgais

Atrast slikto un labo var VISUR, jautājums tikai, kāda ir to abu attiecība dažādās vietās

shvillis66@speles avatars
Medaļa Krustvardu superrecidivistsMedaļa Zoles recidivistsMedaļa 100 atminetas miklas
  shvillis66@speles 04.10.19 08:48
3
1

tak ko juus te nnematies ieejat tai saitaa un paarliecinaties,ka taam bildeem ir pa visam cita noziime,nekaa Lestets te pozicionee,tas amerikaanis bija no nacionaalaas ggeograafijas kanaala un apbraukaaja visu bijusho psrs,arii taalos austrumus,ziemellus u.t.t.,shiis dazzas bildes ir vienkaarshi izrautas no konteksta un piemurgoti komenti,tas arii viss...

Aleks Stepa avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa SpoksMedaļa Pamatskolnieks
  Aleks Stepa 04.10.19 19:20
2
0

atbildot uz anice komentāru " Vēl 200X. gadā, kad Latvijā uzņēmu... "

tie ari zemi neraks , jo ir principa slinki

« 1  2  3 »