20 apbrīnojamākās dabas parādības43
244
2
Visi pētījumi pierāda, ka šī parādība sastopama atmosfērā, pērkona negaisa reģionos. Tā parādās kā rogas – spīd, taču pēc tam izplūst. Šī parādība tika atklāta pagājušajā gadsimtā, ņemot vērā tās izvietojumu un ļoti īso posmu kad tā parādās (tā ilgst mazāk par sekundi).
Lodveida zibens - spīdošs, lodveida formas 10 - 20 cm diametrā veidojums, kas dažu desmitu sekunžu vai dažu minūšu laikā izlādējas. Tas ir viens no zibens veidiem. Negaisa mākoņos tas novērots līdz 100 reižu biežāk nekā Zemes tuvumā. Lodveida zibens vienmēr parādās pērkona negaisa un zibens laikā, bieži vien tad, kad ir novērojami arī parastie zibeņi. To izveido atsevišķas zibens izlādes, bet dažkārt lodveida zibens var pēkšņi uzrasties no dažādiem priekšmetiem, piemēram, koka staba. Dzīvojamās ēkās lodveida zibens var iekļūt pa atvērtu logu, elektriskajiem un telefona vadiem, kā arī caur dūmvadiem. Visbiežāk lodveida zibens pārvietojas horizontāli, apmēram metra augstumā virs zemes, diezgan haotiski. Tam ir tendence iekļūt telpā, turklāt tas iekļūst tur caur mazām spraugām. Bieži lodveida zibeni pavada skaņas - krakšķis, svilpošana.
Reklāma
Pazīstams kā „ zaļais atspīdums”. Šī parādība ir novērota pirms saulrieta un īsi pēc tā. Tā parādās kā zaļa uzliesmojoša saule, kas ilgst tikai dažus mirkļus. Šo skaisto parādību izraisa refrakcijas gaismas atmosfērā.
Uguns varavīksne ir ļoti reta parādība, kas rodas tikai tad, kad saule ir ļoti augstu un ļauj tās gaismas stariem iet caur augstkalnu spalvu mākoņiem, kas satur ļoti augstu ledus kristālu saturu.
Tie ir vēji, kas pārvada blīvu gaisu no liela augstuma zemā gravitācijas ietekmē. Vietēji iedzīvotāji to sauc par Santa Ana (Dienvidu Kalifornija), Mistral (Vidusjūras apkaimē), Bora (Adrijas jūras apkaimē), Oroshi (Japāna), Pitaraq (Grenlande) un Williwaw (Tierra del Fuego). Williwaw un vēji ceļo pāri Antarktikai un tie ir ļoti bīstami, pūš vairāk kā 100 mezglus vienā reizē.
Reklāma
Virga parādās, kas ledus kristāli samazinās, bet iztvaiko pirms nonāk pie zemes. Tā parādās kā taka uz mākoņiem, dažreiz tā izveido medūzai līdzīgu formu.
Ļoti rets un reāls gadījums, kad lietus sastāv no dzīvniekiem, nevis ūdens. Tas ir noticis visā vēsturē, sākot no Bībeles laikiem līdz neseno vēsturi. Meteorologi joprojām ir nedroši par tā izcelsi.
Dimanta putekļi ir veidojušies no piezemes mākoņiem, kas sastāv no sīkiem ledus kristāliem. Šī meteoroloģiskā parādība tiek saukta arī par ledus kristālu un ir izziņota ar METAR kodu IC. Dimanta putekļi parasti novērojami pie dzidrām vai gandrīz dzidrām debesīm, tāpēc to dažkārt sauc par skaidras debess nokrišņiem. Šī parādība visbiežāk novērota Antarktīdā un Arktikā, bet tā var būt jebkur citur, kur ir temperatūra zem 0. Polārajos reģionos dimanta putekļi var krist vairākas dienas bez pārtraukuma.
Reklāma
Tāpat kā daudzas lietas dzīvē, saules pīlāri ir ne vienmēr ir tik vienkārši, kā tas var likties. Saule pīlāri ir redzams ar augstāku saules augstumā nekā varētu sagaidīt no vienkāršas horizontāli orientētas plate kristāli. Šajā gadījumā ir noteikts, ka pīlārā rada ļoti orientēti sleja kristāli. Dažos gadījumos vienīgais veids, kā noteikt tipu un orientāciju kristāli ir salīdzināt forma pīlāra uz datora modeli.
Izvirduma vai ugunsgrēka mākoņi - gubumākoņi, kurus izraisa vulkānu izvirdumi vai ugunsgrēki. Šie mākoņi veidojas tāpēc, ka paaugstinātā gaisa temperatūra virs liela ugunsgrēka izraisa gaisa konvekciju un rezultātā izveidojas lieli gubumākoņi. Ja meža ugunsgrēks ir ilgstošs, mākonis pieaug tiktāl, ka no tā līst lietus, kurš tad arī nodzēš pašu ugunskuru. Ir bijuši gadījumi, kad šāds mākonis attīstās līdz negaisa mākoņa stadijai, tajā zibeņo un zibens spērieni rada jaunus ugunsgrēkus.