Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
22
2129

Pasaule ir pilna cilvēku izdomātu mītu, dažreiz mēs tiem noticam, lai cik neiedomājami tie liktos, bet tomēr, lielākā daļa no tiem beigās izrādās vieni vienīgi meli. Nu, lūk, šajā rakstā populāri mīti, kuri tomēr izrādijušies meli.

Citi TC uzvarētāju komandas raksti:

http://www.spoki.lv/cinas/Lielakie-Obamas-meli/572221

http://www.spoki.lv/cinas/Nezeligakie-parejas-rituali/573777

Mīts  Strauss sajūtot... Autors: ML Populāri mīti - apgāzti
1.

Mīts - Strauss, sajūtot briesmas, paslēpj galvu smiltīs

Strausu ( Struthio camelis) uzskata par visdumjāko dzīvnieku pasaulē, taču tāds muļķis, lai, izvairoties no ienaidniekiem, paslēptu galvu smiltīs, šis putns tomēr nav. Iespējams, ka šo slikto slavu strausam sagādājis paradums briesmās pietupties pie zemes. Tā šo gandrīz 3 metrus augsto ķermeni nevar tik viegli saskatīt. Un, ja nu briesmas patiesi tuvojas, strauss, tāpat kā jebkurš cits dzīvnieks, metas bēgt.

Mīts  Suns ar kaķi... Autors: ML Populāri mīti - apgāzti
2.

Mīts - Suns ar kaķi nesatiek

Nav nekāda ģenētiski vai bioloģiski pamatota naida starp suņiem un kaķiem. Protams, rodas agresija, ja tiek aizskarta viena vai otra teritorija. Pārpratumus var izraisīt arī "ķermeņa valoda". Ja suns paceļ priekšējo ķepu, tas nozīmē: "Es gribu rotaļāties". Ja to dara kaķis - tad: "Vācies prom, citādi būs tracis". Arī kaķa labsajūtas pazīmi - murrāšanu - suns uztver pretēji - kā rūkšanu, tā radot jaunus pārpratumus. Taču ar laiku suns un kaķis var atrast kopīgu valodu un sadzīvot bez problēmām. 

Mīts  Sekss pirms sporta... Autors: ML Populāri mīti - apgāzti
3.

Mīts - Sekss pirms sporta nodarbībām samazina sportista panākumus

Šādus maldus, iespējams, izraisījusi Zigismunda Freida mācība. Freids domāja, ka cilvēkam ir tikai noteikts enerģijas daudzums (ļoti vienkārši forumulējot). Enerģija, ko mēs izlietojam vienam mērķim, piemēram, seksam, pietrūks citām vajadzībām. Protams, arī dažs labs treneris ir atbalstījis šo mītu, tā atvieglojot sev atlētu kontroli. Ja var ticēt nedaudzajiem šim jautājumam veltītajiem nopietnajiem pētījumiem, sekss pirms sporta sacensībām panākumus neietekmē. Tas attiecas kā uz sievietēm, tā arī uz vīriešiem. Ja kāds pēc garas mīlas nakts no rīta neizgulējies dodas uz sacensībām un negūst savām spējām atbilstošus panākumus, tur nav vainojams sekss.

Mītsnbsp Saaukstējas no... Autors: ML Populāri mīti - apgāzti
4.

Mīts - Saaukstējas no aukstuma

Saaukstēšanās slimības izraisa vīrusi, nevis aukstums. Mēs saslimstam, jo aplipināmies, bet ne tad, kad esam saluši vai izmirkuši.

Ir dažādi iemesli, kāpēc saaukstēšanos bieži saista ar salšanu vai izmirkšanu. Piemēram: aukstā laikā mēs biežāk nekā siltā laikā uzturamies kopā ar cilvēkiem slēgtā telpā. Tas veicina vīrusu pārnēsāšanu. Salšana var arī vājināt mūsu pretošanos spējas vīrusiem. Lai kādi arī būtu patiesie saaukstēšanās iemesli, salšana tā noteikti nav.

Mīts  Ir neveselīgi un pat... Autors: ML Populāri mīti - apgāzti
5.

Mīts - Ir neveselīgi un pat bīstami peldēt pēc ēšanas

Šo mītu pirms 50 gadiem izplatījusi Amerikas Sarkanā krusta organizācija. Šīs organizācijas izdotajā brošūrā par peldēšanu un veselību ieteikts pēc ēsanas nepeldēt - peldēšana tūlīt pēc ēšanas varot izraisīt kuņģa krampjus un noslīkšanas draudus.

Nav zināms, kā šī teorija radusies. Katrā ziņā, ja ticam amerikāņu sporta ārstam Arturam Šteinhausam, empīrisko pārbaudi, tā nav izturējusi. Šteinhauss iztaujājis lielu skaitu peldētāju un peldēšanas treneru par viņu ēšanas paradumiem un treniņiem un secinājis, ka daudzu sporta sacensību dalībnieki, kā arī parastie ikdienas peldētāji regulāri peld arī pēc pamatīgas maltītes. To darot, nav bijis neviena kuņģa krampja gadījuma, un neviens arī pilna vēdera dēļ nav noslīcis. Tādēļ arī brīdinājumu pēc ēšanas nepeldēt jaunākās Sarkanā krusta brošūras vairs nesatur.

Protams, peldēšana ar lielu piepūli pēc bagātīgas maltītes dažiem cilvēkiem var izraisīt nelabumu. Taču tas pats var notikt, kāpjot pa trepēm, skaldot malku vai ilgstoši skrienot.

Mīts  Lasīscaronana krēslā... Autors: ML Populāri mīti - apgāzti
6.

Mīts - Lasīšana krēslā ir kaitīga acīm

Lasīšana krēslā acīm kaitē tikpat maz kā fotoaparātam fotografēšana krēslā. Tas nozīmē, ka tā vispār nav kaitīga. Protams, lasot krēslā, acis jāpiepūlē vairāk, kas arī varētu kādam izraisīt galvassāpes. Taču tieši acīm, pēc lielākās daļas acu ārstu domām, šāda piepūle nav kaitīga.

Mīts  Turot vaļā ledusskapi... Autors: ML Populāri mīti - apgāzti
7.

Mīts - Turot vaļā ledusskapi, istabā pazeminās temperatūra

Ja kādam karstā vasaras dienā radīsies ideja, atverot ledusskapi, atvēsināt istabu, tas piedzīvos pārsteigumu: temperatūra nekritīsies, tā drīzāk paaugstināsies. Sākumā ledusskapja gaiss patiešām var nedaudz atvēsināt telpu, taču tad, lai skapja iekšienē sasilušo gaisu atkal atdzesētu, ar pilnu jaudu sāk darboties dzesināšanas agregāti, kuru darbības rezultātā iesilst arī telpa. Dzesināšanas agregātu patērētā enerģija pārvēršas siltumā un tādējādi paaugstina temperatūru telpā. Teorētiski ar ledusskapja palīdzību siltumizolētā istabā varētu radīt pat tuksneša klimatu.

Mīts  Pēc augļu ēscaronanas... Autors: ML Populāri mīti - apgāzti
8.

Mīts - Pēc augļu ēšanas nav ieteicams dzert ūdeni

Bērnībā mums māte bieži ir teikusi: "Bērns, nedzer pēc ābolu ēšanas tik daudz ūdens, sāpēs vēders." Taču, ja ticam Vācijas Federālajam uztura pētniecības institūtam, šāds uzskats ir novecojis. Ūdens pēc augļu ēšanas neizraisa nekādas negatīvas parādības. Agrāk, kad dzeramajā ūdenī bija ļoti daudz baktēriju, apēstie augļi to iedarbībā kuņģī sāka rūgt, izraisot vēdersāpes, gāzes un caureju. Mūsdienās no baktērijām attīrītais dzeramais ūdens šādas sekas nevar radīt.

Mīts  Zivis ir kurlas un... Autors: ML Populāri mīti - apgāzti
9.

Mīts - Zivis ir kurlas un mēmas

Daudzas zivis ir spējīgas uztvert skaņu viļņus. Tam nepieciešamie orgāni, tā saucamās "zivju ausis" atrodas kapsulās aiz acīm. Dažas zivis izdod arī vairāk vai mazāk stipras skaņas ( lai varētu sazināties ar sugas brāļiem un arī lai aizbaidītu ienaidniekus). Ar jūtīgiem mikrofoniem šīs skaņas iespējams uztvert. Skaņu radīšanai zivis izmanto spuru skrimstalas, zobus vai gaisa pūsli. Bet, piemēram, kādai vaļu sugai izelpotais gaiss slīd gar membrānām, kuru svārstību rezultātā rodas skaņa.

Mīts  Vērscaroni neciescaron... Autors: ML Populāri mīti - apgāzti
10.

Mīts - Vērši necieš sarkanu krāsu

Vērši krāsas faktiski neredz. Tikai ar lielām grūtībām tie spēj atšķirt sarkano krāsu no citām. Tādēļ viņi uz sarkanu lakatu reaģēs tāpat kā uz zaļu vai zilu, proti, vispār nepievērsīs tam uzmanību, ja vien lakatu strauji nevēcinās. Daži zoologi pat uzskata, ka vēršu kaitināšanai labāk derētu balts lakats. Spāņu toreadoru krāšņais, raibais apģērbs un sarkanais lakats vairāk domāti publikas ieinteresēšanai. Vēršus sanikno vienīgi skraidīšana un lakata vēcināšana, bet ne sarkanā krāsa.

22
2129
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [71]
Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Thisnameistaken avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa SviestmaizeMedaļa Nostradams
  Thisnameistaken 29.08.12 14:01
 
304
1

6. drīzāk varēja būt "krēslas" lasīšana ir kaitīga acīm 

bet nu jā, interesanti :)

spoku dienas joks

meitēnsss avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Twittera čomsMedaļa Admins iesaka
  meitēnsss 29.08.12 13:23
 
92
1

Atviegloji manu dzīvi- tagad nebaidīšos paēdusi iet peldēt un līst vannā.

 

Un raksts ir arī ļoti gramatiski pareizs. Pat to arī milzīgs +.

Karalis Jānis avatars
Medaļa Gada raksts 2012Medaļa HītsMedaļa Pulicers
  Karalis Jānis 29.08.12 13:08
 
53
0

Ļoti labi, esi centusies

gundo avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Dienas joksMedaļa Students
  gundo 29.08.12 23:02
 
44
0

Lielākais mīts ir tas, ka govis dod pienu. Īstenībā viņām to atņem.

Moonwalker avatars
Medaļa AspazijaMedaļa Gada Spoks 2015Medaļa Sensejs
  Moonwalker 29.08.12 13:54
 
31
0

Daudz to mītu. 

filips811 avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa RecidīvistsMedaļa Nostradams
  filips811 29.08.12 13:18
 
23
0

ja godīgi, tad dažiem šiem mītiem nemaz neticu, bet paldies, ka apgāzi šos mītus ar paskaidrojumiem...

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 30.08.12 15:26
 
20
0

16. Tas, kur ir reģistrēts šis temperatūras rekords, nenosaka vai tur ir ekstremālāki temperatūras apstākļi par ekvatoru vai dienvid/ziemeļpolu. To pārsvarā mēra pēc vidējā temperatūras. Tādā ziņā, pie poliem ir visaukstākais, un pie ekvatora, viskarstākais.

spoku dienas doma

komunists avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Gada raksts 2012Medaļa Admins iesaka
  komunists 29.08.12 13:56
 
12
0

Godīgi nopelnīti 4 plusi. 

ML avatars
Medaļa ViktorsMedaļa Nedēļas redaktorsMedaļa Rūdis
  ML 29.08.12 13:03
 
11
0

atbildot uz Africa komentāru " Par Kleopatru nepiekritīšu, lai ka... " Kā jau rakstīju, Kleopatra nebija nemaz tik skaista, vismaz mūsdienu izpratnē. Tā laika izpratnē, viņa noteikti bija skaista. :)

CIRVISAXE avatars
Medaļa TeamworkMedaļa SpoksMedaļa Veiksmes lāde
  CIRVISAXE 30.08.12 20:14
 
10
0

nu par dimantiem tu tur huiņu sarakstīji! :D

Above 1,700 °C in vacuum or oxygen-free atmosphere, diamond converts to graphite; in air, transformation starts at ~700 °C. Diamond's ignition point is 720 - 800 °C in oxygen and 850 - 1,000 °C in air.

tiem kas nesaprot angliski: Virs 1.700 °C vakumā vai bez skābekļa atmosfērā, dimants pārvēršas par grafītu, parastā gaisā pārvērtības sākas jau pie ~700 °C. Dimanta aizdegšanās punkts ir 720 - 800 °C skābeklī un 850 - 1000 °C parastā gaisā.

 

 

pluss, parastam sērkociņam vai svecei jau ir 800 °C ugunskurā ir 1000 °C

un ja uzpūš vējiņš tad pat 1200 - 1300 °C  dzelzs kūst pie  1538 °C un to var

izdarīt  uz laktas  kur ir parastas koka pagales  un no apakšas pūš ar

speciālu ventilātoru.  ugunsgrēkā  arī var pārsniegt  temperatūras  kas

vajadzīgas lai izkausētu dzelzi, nemaz nerunājot par dimanta  sadegšanu! :D

Veetra avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa DeputātsMedaļa Detektīvs
  Veetra 29.08.12 13:27
 
11
3

Varbūt šie argumenti arī nemaz nav patiesi? Par 4to nav tev taisīna, jo no aukstuma 80% gadījumos saslimst. Nav svarīgi vai āra atrodies vai iekštelpas, tas tiešām ir pieradīts.

Africa avatars
Medaļa BakalaursMedaļa TrumpeMedaļa Dienas doma
  Africa 29.08.12 13:02
 
9
2

Par Kleopatru nepiekritīšu, lai kas gāztu mītu par viņas skaistumu. Pēc tā laika izpratnes viņa bija skaista.

ML avatars
Medaļa ViktorsMedaļa Nedēļas redaktorsMedaļa Rūdis
  ML 29.08.12 13:56
 
7
0

atbildot uz Moonwalker komentāru " Daudz to mītu.  " slinkums izlasīt? 

BoyMan avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  BoyMan 31.08.12 10:52
 
6
0

Iespaidīgi - tiešām labs raksts. Neapšaubāms pluss!

blackops avatars
Medaļa Zelta ninjaMedaļa Sudraba ninjaMedaļa Bronzas ninja
  blackops 04.09.12 22:28
 
6
0

Strausam tādi zobi?

Altofobija avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Moderatora favorītsMedaļa Admins iesaka
  Altofobija 29.08.12 16:51
 
5
0

es zināju visus, izņemot 1.-19. 

Xmozarus avatars
Medaļa Redaktors iesakaMedaļa Redaktors iesakaMedaļa Redaktors iesaka
  Xmozarus 31.08.12 23:44
 
4
0

Laikam skolā ķīmiju Tev neviens nau mācījis, ka īstais dimants nedeg...

4agons avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Admins iesaka
  4agons 08.09.12 19:09
 
3
0

Par numur 9. Vaļi ir zīdītāji, nevis zivs. nejaukt divas dažādas lietas!

CIRVISAXE avatars
Medaļa TeamworkMedaļa SpoksMedaļa Veiksmes lāde
  CIRVISAXE 17.01.13 20:07
 
3
0

atbildot uz ToxicX komentāru " Neticu ka svecei un sērkociņam ir tik daudz ... " tu laikam skolā nebiji kad mācīja par vielas siltumietilpību un siltuma pārnesi no vienas vielas uz otru. paturi pirkstu sveces liesmā 10sek. un tav pirksts būs pārvērties oglē. strauji izvicinot roku cauri sveces liesmai tava roka, jeb pirksts nepaspēj uzņemt to siltumu. Par piemēru paņem smalku drātiņu vai vadiņu un pamēģini viņu uzsildīt sveces liesmā, piefiksē laiku cik ilgi vajadzīgs lai drātiņa paliktu sarkana (ņem pašu smalkāko drātiņu ko vari atrast, piemēram no viena vada notin vienu dzīsliņu), tad paņem piemēram resnu vadu un paskaties cik ilgi vajadzīgs lai to uzsildītu līdz sarkankvēlei, jo lielāka masa, jo ilgāk jāsilda. pirkstam ir liela masa un tapēc tam vajag mazliet ilgāk lai uzsiltu. tu bērnudārzā mācies?

filips811 avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa RecidīvistsMedaļa Nostradams
  filips811 29.08.12 13:19
 
3
0

+ labi, ka vēl tik daudz esi uzrakstījis / usi šos mītus

« 1  2  3  4 »