Tā kā pieminekli ielenc parka kuplie koki, kuri rada ēnu kurā paslēpties no karstās saules, šeit drūzmējas daudz tūristu un ir diezgan grūti izdarīt kādu foto, lai kadrā neiekļūtu cilvēki. Galu galā atrodu vienu pavisam īsu mirkli, lai nobildētos kopā ar Donu Kihotu un Sančo Pansu.
Diena jau iet uz otru pusi un jāsāk domāt par pusdienām. Nolemju, ka pēc pastaigas pa laukumu uz Grand Via pameklēšu kādu ātro uzkodu ēstuvīti, kur ieturēt vieglu maltīti, bet vispirms šeit pat Spāņijas laukumā izderšu kādu glāzi vīna, vai alus. Tepat vasaras kafjnīcā tieku pie kausa alus un varu nedaudz atvilkt elpu. Kamēr tukšoju kausu, nedaudz pastudēju informāciju par Spanijas laukumu un Madrides vēsturi.
Tātad Spānijas laukums, jeb spāniski Plaza de Espana. 1561. gadā, kad karalis Filips pārceļ galvaspilsētu no Toledo uz Madridi šaja vietā atradās piepilsētas dārzi. Pilsētas kartēs šī vieta paradās 1656 gadā. Vēlāk 17.g.s.vidū karalis Karls III atpērk šeit zemi, lai izveidotu klosteri. Tad šeit, ļoti izdevīgā vietā, netālu no jaunās karaļa pils tiek uzsākti Svētā Žila klostera būvdrbi. Klostera būvdarbi ieilgst, līdz Spānija nonāk Napoleona kontrolē. Žozefs Napoleons paredzētā klostera telpās ierīko kazarmas un zirgu staļļus.
Tālāk Spānijā seko nestabilitates laiks, kad pēc Ferdinanda VII nāves 1833. gadā kā troņa mantiniece tika izvelēta viņa mazgadīgā meita Izebella, kas izraisīja pilsoņu karu starp viņas un tēvoča Karlosa atbalstītājiem. Rezultatā Izabellai izdodas noturēt troni, bet viņas sekojošais valdīšanas periods izceļas ar nestabilitati. 1868. gadā liberāļi gāž no troņa Izabellu II un kā karalis tiek kronēts Itālijas karaļa Viktota Emanuela dēls Savojas Amadejs, kuš sakarā ar Madridiešu neapmierinātību, pēc diviem gadiem arī ir spiests atteikties no troņa. 1873. gadā kortesas nodibina republiku, kura pastāv tikai 11 mēnešus. 1874. gadā monarhija tiek atjaunota un tronī kāpj Izabellas II dēls Alfonss XII un viņa sieva Marija Kristinī.
Alfonsa XII valdīšanas laikā Madride atkal bauda ekonomisku uzplaukumu. Madride strauji aug un tās ielas pilsētai attīstoties kļūst par šauru. Tādēļ tiek nolemts veikt vērienīgus ielu un laukumu rekonstrukcijas darbus. Šajā laikā tiek izveidots moderns ielu tīkls. Top varenākā iela Madridē-Grand Via, kuru mēs tūlīt apskatīsim. Šjā laikā tiek nolemts izveidot arī Spānijas laukumu Napolena laika kazarmu un zirgu staļļu vietā. 1908-1909. gadā kazarmas tiek nojauktas un uzsākas laukuma izbūves darbi. Laukums savu pamat veidolu iegūst 1911. gadā. Protams, ka laika gaitā ap to esošās ēkas vairākkārt tiek pārbūvētas, dažkārt nojauktas, lai to vietā uzbūvētu jaunākas un laicīgākas celtnes. Tagad laukumu ielenc vairākas interesantas un simboliskas Madrides celtnes un par pāris no tām ir vērts nedaudz pastāstīt.
Alus kausu esmu iztuksojis un varu doties tālāk. Vispirms apmetu nelielu loku aplūkojot ēkas kuras ielenc Spānijas laukumu. Mūsdienu izskatu laukums sāk iegūt Franko valdīšanas laikā, kad šeit tiek uzcelts pirmais debesskrāpis-Edificio Espana, jeb māja ar nosaukumu „Spānija”. Ēkas celtniecība tiek uzsākta 1940. gadā un tā tiek pabeigta pēc 2. pasules kara 1953. gadā. Tajā laikā tā ir visai iespaidīga izmēra ēka. Ēkas augstums ir 26 stāvi, jeb 117 metri. Jā! Tā starp citu man nedaudz atgādina Staļina laika augstceltnes Maskavā un mūsu Zinātņu akadēmijas ēku Rīgā pie centrāl tirgus.