10

Skrunda-1 ir ir pamesta militārā pilsēta Skrundas novadā. Divus gadus tā bija pieejama arī kā tūrisma objekts, bet šogad pilsētiņa tiek nodota aizsardzības ministrijai un civilie tajā vairs iekļūt nevarēs. Tāpēc devāmies pirmo un pēdējo reizi aplūkot šo graustu epicentru.

---

Kam interesē šeit konspektētā pilsētiņas vēsture:

---

Skrunda-1, oficiāli Līdumnieki, ir pamests ciems savulaik izveidots PSRS militāristu vajadzībām. Tās tuvumā bija izvietota radiolokācijas stacija, kurā atradās divi Dņepr radari, būvēti 60. gados. Radio lokācijas stacijas "Darjal" celtniecības atļauja tika izsniegta 1984. gadā un strauji tika uzsākta celtniecība.

Šie divi radari bija viena no PSRS nozīmīgākajām agrā brīdinājuma radaru stacijām iespējamu starpkontinentālo raķešu izsekošanai. Skrunda bija nozīmīgs objekts Padomju Savienībai, jo tās radari nosedza Rietumeiropu. Skrunda-1, pilsētiņa bija slēgta tipa padomju armijas dzīvojamo un administratīvo ēku komplekss.

Pilsēta ietvēra 10 dzīvojamās mājas ar 540 dzīvokļiem, divus klubus ar 700 vietām, kazarmas ar 808 vietām, vairākas administratīvās, kontroles un tehniskās ēkas, ambulanci, bērnudārzu, vidusskolu, cietumu, ūdens bioloģiskās attīrīšanas iekārtas, elektrostacijas, siltumnīcu un daudz ko citu.

1990. gada septembrī Kuldīgas rajona iedzīvotāju referendumā iedzīvotāji pieprasīja Skrundas lokatora celtniecības un darbības pārtraukšanu. 1990. gada 16. novembrī pieņēma lēmumu pārtraukt "Darjal" celtniecību un pārtraukt "Dņepr" darbību".

1994. gada 12. augustā tika noslēgts līgums ar ASV par "Darjal" lokatora ēkas nojaukšanu. Ēka tika nojaukta ar kontrolētu sprādzienu 1995. gada 4. maijā. Tika izmantoti 360 kg sprāgstvielu,izvietojot tās 430 punktos. Ēka sagruva 12 sekundēs, atstājot 435 000 tonnu būvgružu, 14 000 tonnu metāla, 19 000 tonnu smilšu.

Nojaukšanas darbos tika iesaistīti ap 500 rajona iedzīvotāju. 1995. gada novembrī nojaukšana tika pabeigta. Tās izmaksas bija 8,4 miljoni ASV dolāru, no tiem 7 sedza ASV.

1994. gada 30. aprīlī noslēgtais Latvijas-Krievijas līgums paredzēja, ka radio lokācijas stacijas strādās līdz 1998. gadam. Tāpat stacijas darbības laikā Krievija maksāja Latvijai nomas naudu, 5 miljonus ASV dolāru gadā. Krievijas puse vēlējās šo termiņu pagarināt par diviem gadiem, bet šie lūgumi tika noraidīti, un radara slēgšana tika apstiprināta 1998. gada 4. septembrī.

Skrundas radiolokācijas stacijas teritoriju Krievija pilnībā Latvijai nodeva 1999. gada 21. oktobrī, tādējādi oficiāli pārtraucot pēdējā Krievijas militārā objekta darbību Latvijā, atstājot mums tukšu Skrundas pilsētu.

Kopš 2015. gada maija pilsētiņa ir Skrundas novada pašvaldības īpašums.

Pievienotie video

Komentāri 10

0/2000

Super, jaunieši! 

Video kā ziņu reportierim. Jums ir talants!

Par pašu Skrundu...es jau sen uz turieni vēlos aizbraukt, bet man tad būtu jābrauc pāri visai Latvijai   

  

 8  0 atbildēt

  

 1  0 atbildēt

Forši.  

 1  0 atbildēt

šāda tipa video parasti es skatos max 5 min  jo galīgi nav interese, bet šis bij kautkas  noskatijos pilnīgi visu 

 1  0 atbildēt
Labāk Skrundas pamestā militārā pilsētiņa ir pilna ar spokiem nevis ar krievu okupantiem!!!
 0  0 atbildēt