Šodien pastāstīšu jums par vienu no saviem hobijiem - slēpņošanu jeb geokešingu. Pats ar slēpņošanu sāku nodarboties 4 gadus atpakaļ un atzīstu, ka tas ir diezgan aizraujošs un saistošs brīvā laika pavadīšanas veids. Visi attēli ir manis fotografēti.
Slēpņošana - kas tas ir?17
Slēpņošana ir ārvides spēle, kuras galvenais mērķis ir, izmantojot GPS tehnoloģijas, atrast apslēptus konteinerus brīvā dabā. Spēles izcelsme ir meklējama 2001. gadā ASV, bet jau pāris gadus vēlāk ideja atceļoja uz Latviju. Slēpņi ir izlikti gandrīz visur, pat kādu laiku Starptautiskajā kosmosa stacijā atradās slēpnis. Loģiski, ka visvairāk slēpņu ir pilsētās, bet arī ievērojams daudzums ir ārpus pilsētas, pie dabas objektiem un citur.
Ja agrāk slēpņošanu ierobežoja GPS nepieejamība, tad tagad gandrīz katrā ziepjutraukā ir iebūvēts Globālās Pozicionēšanas sistēmas uztvērējs. Spēle noris šādi: jāpiereģistējas mājaslapā geocaching.com. Tad jāatrod kāda slēpņa lapa, no kuras iegūst slēpņa koordinātas, kuras ievada GPS ierīcē. Telefonu lietotājiem ir vienkāršāk - vajadzīgs reģistrēties un caur dažādām lietotnēm var atrast koordinātas un aiznavigēties uz slēpni. Tālāk ir īstajā dzīvē jādodas uz vietu, uz kuru GPS tevi ved.
Kad slēpnis atrasts, tad jāatrod piezīmju grāmatiņa, kas tajā iekšā atrodas, un jāieraksta savs lietotājvārds. Reizēm kastītēs arī atrodas mantiņas, ar kurām var apmainīties. Tas ir, ja tu paņem kādu mantiņu, tev jāieliek atpakaļ iekša kāda ar tikpat lielu vai lielāku vērtību. Pēc tam slēpni atliek vietā, tieši tāpat, kā tas tika atrasts.
Latvijā slēpņu ir diezgan daudz, tie ir atrodami katrā pilsētā un ļoti daudzos ciemos. Rīga vispār ir pārpildīta ar slēpņiem. Kopumā slēpņošanā ir trīs slēpņu tipi: tradicionālais (slēpnis, kas atrodas norādītajās koordinātās), mistērijas (vajadzīgs atrisināt kādu uzdevumu) un multislēpnis (slēpņa meklēšanai jāapmeklē vairāki etapi). Proitams, ir vēl dažādi letterbox, earthcache, webcam slēpņi, bet tie iesācējam nav tik vienkārši, kā arī tie ir daudz mazāk izplatīti.
Slēpņošana ir noderīga ar to, ka tas ir perfekts brīvā laika aizpildīšanas veids dažādos izbraucienos, ekskursijās un ceļojumos. Ja nav pieejams internets ceļojumos, slēpņu informācija jau laikus ir jāatrod, jo slēpņu apraksti un pavedieni atrašanai ir atrodami tikai internetā.
No savas pieredzes varu teikt, ka spēle ir atkarību izraisoša. Ar laiku jau ieiet azartā un jebkura pastaiga vai brauciens var izvērties par slēpņu meklēšanas piedzīvojumu. Slēpņu dažādība un arī citi iepazītie vai iesaistītie slēpņotāji palīdz uzturēt slēpņotāja hobiju interesantāku.
Galvenais slēpņošanas pluss ir tāds, ka spēle itin bieži aizved uz dažādām vietām, kuras iepriekš nnekad nebūtu apmeklējis. Attēlā ir redzamas Rozbeķu pilsdrupas Rozulā, kuras man sanāca apmeklēt slēpņošas dēļ. Slēpņošana arī var palīdzēt uzlabot veselību, jo daudzi izvēlas apmeklēt slēpņus skrienot, braucot ar riteni vai vienkārši pastaigājoties. Attāluma palielināšanu motivē fakts, ka nereti slēpņi ir izlikti salīdzinoši tuvu, ka papildu kilometru noiet pakaļ slēpnim nebūtu tik grūti.