Interesanti, vai ir pasaulē cilvēks, kurš dzimis 13. datumā, dzīvo mājā Nr. 13, 13 stāvā, kuram šajā gadā, un noteikti piektdienā, paliek 13 gadi! Domāju, ka no visiem sešiem miljardiem vismaz vien tāds atradīsies.
Runājot par ciparu 12, kā harmonijas simbolu, tam pretstata skaitli 13 – “velna duci”, kas jau sen liek sarauties daudzu māņticīgu cilvēku sirdīm. Bailes no skaitļa 13 ir izplatītas visā pasaulē, tā ir sava veida fobija. Daudzās valstīs mēģina pat izbēgt no skaitļa 13. Piemēram, ASV nav autobusu ar Nr. 13, Francijā nav māju ar Nr. 13, dažās lidmašīnās nav 13. sēdvietas, pēc 12. uzreiz seko 14. Daudzās viesnīcās nav 13. numura vai 13 stāva. Kāpēc? Pievērsīsimies vēsturei.
Maijiem un actekiem skaitlis 13 skaitījās svēts un tam nebija nekādas saistības ar nāvi un iznīcību. Daudzās mitoloģijās debesis tika sadalītas 13 līmeņos un katrā no tiem dzīvoja savs dievs. Dienvidamerikas seno iedzīvotāju kalendārā bija trīspadsmit dienu nedēļas.
Jēzus Kristus bija 13 svētā vakarēdiena loceklis kopā ar 12 apustuļiem. Arī paša Kristus vārds grieķu valodā ir rakstāms ar 13 burtiem.
Skaitlis 13 ir klātesošs arī uz viendolāra banknotes. Oficiāli tiek uzskatīts, ka tas nozīmē sākotnējo apvienoto štatu skaitu. Skaitlis 13 ir arī uz visiem ASV ģērboņa elementiem. Mēs tur redza ērgļa ligzdu, kas sastāv no 13 zvaigznēm. Kreisajā kājā ērglis tur 13 bultas, labajā olīvu zaru ar 13 lapām un 13 ogām. Pat devīze “Epluribus unum” (no daudziem viens) ir ar 13 burtiem. Sarkano un balto svītru summa karogā tāpat ir 13.
Trīspadsmit ir jūdu tautas simbols, kas sastāv no divpadsmit Izraēla ciltīm un 13 – hazariem, no kuru pēcnācējiem šobrīd sastāv lielākais ebreju daudzums.
Francijas karalis Ludviķis (starp citu, trīspadsmitais) uzskatīja skaitli 13 par laimīgu. Viņš pat apprecēja Austrijas Annu, kad viņai bija 13 gadi.
Savukārt Kabala stāsta par 13 debesu strūklakām, 13 žēlastības vārtiem un 13 balzāma upēm, kuras sagaidīs svētlaimīgo paradīzē.
Antīkajā pasaulē vēl sengrieķu dzejnieks Hesiods brīdināja zemniekus nekad nesākt sēju ar skaitli 13. datumā
Ar viendievības izplatīšanos nāve sāka arvien vairāk baidīt cilvēkus un reizē ar to skaitlis 13. Tas seko skaitlim 12, kas tiek uzskatīts par absolūtu/pilnīgu skaitli, kas simbolizē dievišķo harmoniju. Skaitlis 13 sāk jaunu ciklu un tādējādi izbojā/izjauc līdzsvaru, kas ticis sasniegts līdz tam.
Tuvajos Austrumos un Ķīnā 13 līdz šim brīdim tie uzskatīts kā iejaukšanās noslēgtā un pilnīgā astroloģiskā sistēmā, kas sastāv no 12 zodiaka zīmēm. Skaitlis 13 simbolizē nāvi.
Ķīnā izmantojot mēness kalendāru, kurā gada ilgums ir 354 dienas, paejot zināma laikam bija jāpievieno 13 – garais mēnesis, kas tika uzskatīts par nelaimīgu.
Interesanti, ka daudzās valstīs, piemēram, ASV un Francijā pastāv “13-tu klubi”. Kluba biedri satiekas katra mēneša 13. datumā istabā Nr. 13 un rīko viesības 13 personām. Jāpiezīmē, ka līdz šim nevienam no kluba biedriem nekas īpaši ļauns nav noticis.
Māņticība arvien vairāk atkāpjas pagātnē. Pēc statistikas datiem, sadzīvē skaitlis 13 nebūt nav tas bīstamākais, un vidēji šajos datumos notiek tikpat nelaimes gadījumu kā citās dienās.