Šodien izdomāju laist klajā vēl vienu rakstu par zirgu pakaviem. Dažs jautāja kā pieliek zirgam pakavus. Vai viņam nesāp. Nē, zirgam nesāp, jo pakavus neliek uz dzīvnaga, kas ir jūtīgs. Tad nu tā: neliels apskats kā liek zirgam pakavus
Šodien izdomāju laist klajā vēl vienu rakstu par zirgu pakaviem. Dažs jautāja kā pieliek zirgam pakavus. Vai viņam nesāp. Nē, zirgam nesāp, jo pakavus neliek uz dzīvnaga, kas ir jūtīgs. Tad nu tā: neliels apskats kā liek zirgam pakavus
Nav taisnība, ka "labi piesistam pakavam jāturas pie naga vismaz trīs mēnešus". Varbūt tas liecina, ka pakavs piesists tiešām stipri, bet ne to, ka zirgs jūtas labi.
Apkaltam zirgam naga ass izmainās jau pēc 6 līdz 8 nedēļām – tas arī ir maksimālais intervāls zirga pārkalšanai.
Bīstama zirgu slimība ir reimatiskais nagu karsonis (laminīts) – dzīvnadža iekaisums, ko visbiežāk izraisa liela daudzuma kaitīgu vielu pēkšņa nonākšana asinsritē – ja zirgs pārēdas graudus, ko parasti nav radis darīt; ja viņam ir kolikas vai jebkurš cits gremošanas trakta iekaisums, piemēram, sakarsis zirgs strauji izdzēris lielu daudzumu auksta ūdens. Dažreiz nagu karsoni izraisa pēkšņa slodze, visbiežāk lēkšošana pa ļoti cietu virsmu. Galvenās slimības pazīmes vērojamas izmainītā zirga stājā, visbiežāk nagu karsoņa gadījumā sāpīgas ir tieši priekškāju nagu priekšējās daļas – dzīvniekam nepatīk, ja paceļ kādu no priekškājām, jo tas rada grūtības nostāvēt uz otras sāpīgās kājas. Zirgs mīņājas, negrib staigāt, dažkārt pat drebinās un neēd. Šo slimību sekmīgi var ārstēt tikai pirmajās 12 stundās, bet vislabāk pat 6 stundu laikā pēc nagu karsoņa sākšanās, tāpēc, ja ir kaut mazākās aizdomas, nekavējoties jāsauc veterinārārsts. Vidēji vieglos neārstētos gadījumos sākas tā saucamais hroniskais nagu karsonis, kad zirgs joprojām klibo un naga priekšējā daļa ar laiku uzlokās uz augšu, veidojot tā saucamo eža nagu.
Nagi nes visu zirga svaru, tāpēc jebkuras nagu problēmas uzreiz atspoguļojas zirga gaitā. Zirgs ir nepārnadzis – uzņemot svaru, nags "strādā" un tā aizmugurējā daļa izplešas. Tādēļ pakava naglas dzen tikai naga priekšējā daļā, bet naga aizmugure turpina dilt. Apkaltam zirgam naga priekšdaļa aug straujāk –ja to laikus neapgriež, veidojas gari nagu purngali un lauzta naga/vēzīša ass.
Ārstēšanās periodā ieteicams staigāt pa rasainu zāli, sniegu vai pat stāvēt ūdenī, bet nevajag ļaut iet pa cietu virsmu, kā arī barot ar auzām. Jādod nedaudz siena, bet ūdens daudzumu parasti neierobežo. Zirgam jānodrošina labs bokss ar mīkstiem pakaišiem – skaidu un smilšu maisījumu, lai pasargātu naga priekšējo daļu no pārliecīgas svara slodzes. Ieteicama arī laba kalēja palīdzība, kurš ar īpašiem nagu griešanas un kalšanas paņēmieniem var atvieglot sāpes un nepieļaut vai samazināt naga kaula rotāciju.