Thonis-Heracleiona tika uzskatīta par leģendu, kas pazudusi Vidusjūrā pirms apmēram 1200 gadiem līdz brīdim, kad tā 2000.gadā tika atklāta Ēģiptes ziemeļos. Kopš 21.gadsimta sākuma zinātnieki lēnām ir atklājuši aizvien vairāk un vairāk par ostas pilsētu, caur kuru veikta tirdzniecība ar Grieķiju un citām Vidusjūras zemēm.
Zemūdens pilsēta Thonis-Heracleiona.3
75
0
Atklātā pilsēta nav gluži Atlantīda, taču zemūdens pilsēta Thonis-Heracleiona atrodas tai gana tuvu. Arheologi ir atraduši vairāk nekā 64 kuģu vrakus, zelta monētas un milzu 16 pēdu statujas. Akmens plāksnēs atrastas gan seno grieķu, gan ēģiptiešu rakstu zīmes.
Pagaidām zinātniekiem ir maz ideju par to, kas izraisījis pilsētas pazušanu ūdenī gandrīz 1000 gadus pēc tam, kad tā tika uzcelta astotajā gadsimtā pirms mūsu ēras. Pirms pazušanas pilsēta atradusies pie Nīlas upes ietekas Vidusjūrā. Viena no teorijām apsver jūras līmeņa celšanos, cita pilsētas liktenī vaino dabas katastrofas.
Reklāma
Tiek uzskatīts, ka pirms Trojas kara Parīds (Trojas valdnieka dēls) un Helēna (Spartas valdnieka sieva) patvērās šajā pilsētā, bēgot no greizsirdīgā Menelāja (Spartas valdnieks). Nīlas applūšanas dieva Hapi 5,4 metrus sarkanā granīta statuja ir viena no lielākajām jebkad atrastajām un norāda, cik svarīgi ir turpināt izpēti šajā vietā.
"Mēs esam tikai pētījumu sākumposmā," uzskata zemūdens arheologs Frenks Godio, kurš domā, ka nākamajos 200 gados varētu pilnībā atklāt un saprast zemūdens pilsētas vēsturi. Viens no labākajiem atradumiem Aboukira līcī ir tumšā akmens Ptolemaja statuja. Tā, visticamāk, liecina par Kleopatras laikiem. Zinātniekiem ir iespēja gūt bagātīgu priekšstatu par dažādām lietām un procesiem tajos laikos, tai skaitā tirdzniecību un jūras ekonomiku senās Ēģiptes vēlīnajā attīstības periodā.
Reklāma
Reklāma