Vletnamas karš ristinājās sākot no 1955. gada līdz pat 1975. gadam, taču tikai 1965. gadā ASV iejaucas karā Dienvidvjetnamas valdības pusē cīnoties pret Dienvidvjetnamas atbrīvošanas nacionālo fronti - Vjetkongu. Vjetkonga spēcīgākais ierocis bija pazemes tuneļu sistēma, kuru amerikāņi centās vājināt ar gāzes granātām.
Vjetnamas kara tuneļi12
135
0
Kamēr ASV armija Vjetnamas kara laikā bombardēja Kuči provinci, Vjetkonga komunistiskie partizāni paslēpēs pazemes tuneļos, kuri kopumā stiepās aptuveni 250 km garumā. Tajās atradās ieroču darbnīcas, slimnīcas, skolas, noliktavas, guļvietas un pat virtuve. Pat ASV elites vienība nespēja tikt galā ar Vjetkonga izraktajām pazemes ejām.
Autors: Foto: © Roman Soumar/CORBIS
Šādi izskatījās pazemes virtuve. Tā bija praktiska un funkcionāla un dūmi no cepšanas aizplūda pa tieviem dūmvadiem.
Reklāma
Protams, neiztikt arī bez aizsardzības un partizāni ierīkoja slazdus, kuri nežēlīgi ievainoja vai nogalināja jebkuru, kurš tajā iekrita. Piemēram no attēlā redzamā slazda bija gandrīz neiespējami tikt ārā tāpēc, ka velkot cietušo ārā no tā, durkļi vēl dziļāk duras iekšā ķermenī - jo vairāk Tu kustēsies, jo vairāk sevi ievainosi.
ASV militāro spēku elites vienība - "Tuneļa žurkas". Ne velti viņus tā iesauca, jo viņi devās uzbrukumos Vjetkonga teritorijā un bija īpaši apmācīti cīņām pazemē.
Tuneļu ieejas bija labi nomaskētas, taču tas nav viss - tās bija ļoti niecīgas. Lielākā daļa bija teju A4 formāta lapas lielumā.
Reklāma
Amerikāņu karavīri ieņemtajos tuneļos atrada apbrīnojamas lietas, kā piemēram izjauktus lielgabalus un citu smago artilēriju. Amerikāņi nevarēja saprast, kur "čārliji" (šādi amerikāņu karavīri sauca Vjetkongiešu karotājus) ņem savus ieročus. Viņi šāva ar raķetēm un lielgabaliem un pēc tam tos izjauca un paslēpa pazemē. Vjetkongas partizāniem no Dienvidvjetnamas vjetnamas izdevās nozagt lielo tanku "M-48". Tas tika izmantots kā komandpunkts un bija aprakts divu metru (!!!) dziļumā. Tas liecināja par Vjetkonga spēju paslēpt pazemē arī smagos ieročus.
ASV armija izmantoja arī ķīmiskos ieročus, kura sastāvā bija skābes un herbicīdi, kuri gandrīz pilnībā iznīcināja mežus un krūmājus. Lai arī cik daudz ķimikāliju ASV izmantoja, tas neko daudz nekaitēja Vjetkonga karotājiem un tie no jauna atguvās, atkaroja savas pozīcijas un turpināja cīņu ar jaunu sparu.
Kad karš tuvojās beigās, tuneļi pamazām zaudēja savu nozīmi. Arī dēļ tā, ka tos sagrāva amerikāņu bumbas un arī tāpēc, ka Vjetkongs cīņās bija zaudējis pārāk daudz partizānu, kuru vietā pakāpeniski stājās Ziemeļvjetnamas regulārās armijas daļas.
Reklāma
Mūsdienās Kuči tuneļi ir viens no apmeklētākajiem Vjetnamas tūrisma objektiem. Daudzu vjetnamiešu sirdīs šī pazemes drūmā pasaule un nesenās vēstures baisā lappuse joprojām ir tautas izturības un pretestības simbols.