Veltījums visiem dabas fenomenu, un it īpaši, tornado mīļiem. Šajā rakstā paraksimies senā un ne tik senā vēsturē un aplūkosim, kuri tad bija tie postošākie un nāvējošākie tornado pasaules vēsturē.
Visu laiku postošākie un nāvējošākie tornado3
1999.gada Bridžkrīkas-Mūras tornado. Bridžkrīkas-Mūras tornado bija ārkārtīgi spēcīgs F5 tornado, kas 1999.gada 3.maija pievakarē drāzās cauri Oklahomas štata dienvidiem. Šī tornado iekšienē vēju ātrums sasniedza 134 metrus sekundē, kas ir visu laiku spēcīgākais uz šīs planētas reģistrētais vēja ātrums. Savā 85 minūšu ilgajā mūžā, šis tornado veica 61 kilometru garu distanci, iznīcinot tūkstošiem māju, nogalinot 36 cilvēkus un radot materiālos zaudējumus viena miljarda ASV dolāru apmērā.
Trīs Štatu tornado. 1925.gada 18.martā, netālu no Elingtonas, Misūrī štatā, zemei pieskārās "dūmojoša migla". Vēlāk tās tika nodēvēts par Trīs Štatu tornado. Šis tornado uzstādīja vairākus rekordus - garākā veiktā distance (378 kilometri), visvairāk bojāgājušo (695), un visvairāk ievainoto (2027). 1925.gadā vēl nebija ieviesta tornado klasifikācija pēc vēja ātruma tajā jeb Fudžita skala, tādēļ nav viennozīmīgi iespējams pateikt, cik tad spēcīgs šis tornado bija. Visi meteorologi ir vienisprātis - šādus postījumus un tik daudz upuru būtu varējis radīt F5 tornado. Trīs Štatu tornado izdrāzās cauri Misūrī, Illinoisas un Indiānas štatiem, savā ceļā tas no zemes virsas noslaucīja deviņas mazpilsētas un vairākus ciematiņus.
Džoplinas tornado. Džoplinas tornado bija katastrofisks F5 tornado, kas 2011.gada 22.maija pēcpusdienā skāra Džoplinas pilsētu, Misūrī štatā. 1,6 kilometru platais tornado skāra Džoplinas dienvidu daļu, izpostot visu tā ceļā. Kopumā, šis tornado nogalināja 158 cilvēkus, ievainoja 1150 citus un radīja postījumus 2,8 miljardu dolāru apmērā.
Ivanovas tornado. 1984.gada 9.jūnijā, vairāki postoši tornado skāra Ivanovas un Jaroslavļas reģionus, Padomju Savienībā. Tornado, kas skāra Ivanovu bija īpaši postošs, 800 metru platais viesulis sasniedza F5 intensitāti un savā ceļā nogalināja 92 cilvēkus. Pavisam todien no debesīm nolaidās 11 dažāda stipruma tornado, to pavadošie pērkona negaisi bija ne mazāk postoši. No debesīm krita milzu krusas graudi, kuru svēra līdz pat 1 kilogramam, tie ir starp smagākajiem zināmajiem krusas graudiem pasaulē. Kopumā todien, 11 tornado kopumā nogalināja 400 cilvēkus un ievainoja 213.
Bangladešas tornado. 1989.gada 26.aprīlī, ārkārtīgi bīstams tornado skāra Manikgandžas apgabalu, Bangladešā. Par bojā gājušo skaitu ir lielas neskaidrības, bet pēc aplēsēm izriet, ka šis tornado nogalināja 1300 cilvēkus, kas to padarītu par nāvējošāko tornado vēsturē. Tornado visvairāk izpostīja Daulatpuras un Satūrijas pilsētas. Pirms tornado, šajā reģionā sešus mēnešus valdīja pamatīgs karstums un sausums.
Tuskalūsas-Birmingemas tornado. Tuskalūsas-Birmingemas tornado bija liels un postošs F4 tornado, kas nopostīja Tuskalūsas un Birmingemas pilsētu rajonus, Alabamas štatā, 2011.gada 27.aprīlī. Tas kļuva par vienu postošākajiem tornado ASV vēsturē. Tas bija viens no 362 citiem tornado, 2011.gada Tornado Supersistēmas laikā. Ieejot Tuskalūsā tas sasniedza 2,4 kilometru platumu, tā iekšienes vēji pūta ar ātrumu ap 90 metriem sekundē. Šis bija trešais Tuskalūsu skārušai tornado pēdējās desmitgades laikā, un otrais divu nedēļu laikā.
El Rīno tornado. 2013.gada 31.maijā, virs Centrālās Oklahomas labības laukiem izveidojās milzu tornado, tā platums sasniedza 4,2 kilometrus un tas ir platākais tornado visā meteoroloģisko novērojumu vēsturē. Tornado uzturējās galvenokārt virs neapdzīvotām lauku teritorijām, tādējādi tas neradīja īpaši lielus postījumus. Šis tornado nogalināja četrus vētru medniekus, tā notika pirmo reizi vētru medīšanas vēsturē. TWISTEX zinātnieks un inženieris Tims Samaras, kopā ar savu dēlu Polu un partneri vētru medīšanā Karlu Jangu, gāja bojā, kad tornado negaidīti pagriezās viņu automašīnas virzienā. Vietējais iedzīvotājs Ričards Hendersons, kurš nolēma sekot šim milzu tornado arī zaudēja savu dzīvību tajā pašā rajonā. Pavisam šis tornado bija atbildīgs par 8 nāves gadījumiem un 151 ievainojumiem.
Edmontonas tornado. 1987.gada 31.jūlijā, nepieredzēti spēcīgs F4 tornado plosījās Albertas provinces galvaspilsētas Edmontonas austrumu daļā, Kanādā. Tornado uz zemes turējās veselu stundu, radot plašu 40 kilometru garu postījumu zonu un nogalinot 27 cilvēkus, ievainojot vēl 300. Vairāk kā 300 mājas tika nopostītas un radītie zaudējumi tika lēsti ap 332 miljoniem Kanādas dolāru. Tā kļuva par lielāko dabas katastrofu Albertas provinces nesenajā vēsturē, un vienu no lielākajām arī visas Kanādas vēsturē.