Sveiki spocēni!
Šodien es jums pastāstīšu par vienu no sīkstākajiem dzīvniekiem - gepardiem.
Sveiki spocēni!
Šodien es jums pastāstīšu par vienu no sīkstākajiem dzīvniekiem - gepardiem.
Gepardi cilvēku iztēlē ir ieņēmuši neparastu vietu. Tie ir skaisti un eksotiski. Pielīdzināmi ātrām sporta mašīnām. Tie ir ne tikai džungļu iemītnieki, bet arī filmzvaigznes. Šie dzīvnieki ir viegli pieradināmi. Cilvēkiem ir radies iespaids, ka tie ir neapdraudēti. Patiesībā gepardi ir neiedomājami reti un kļūst ar vien retāki. Agrāk gepardi klejoja no Indijas subkontinenta līdz pat sarkanās jūras krastiem un gandrīz visā Āfrikā. Tiem ir ašas kājas, bet tie nespēj izbēgt cilvēka tvērienam. Dzīvnieku pasaule ir neizdibināma, tā kažoks ir piemērots garajai zālei. Tas medī parasti gazeles. Kad gazeles pēkšņi pašķiras un sāk skriet, viens no gazeles pavadoņiem iekliedzas. Bet gepards metas nevaldāmā sprintā, ka pat acs nespēj izsekot kā viņš šaudās pa garo zāli, atstādams putekļu mākoni. Pēc dažām sekundēm šausmas ir beigušās un gepards stiepj gazeles ļengeno ķermeni. Fotogrāfu ciešāk satver binokļus. Fotoaparāti tver kadrus, no Safari mašīnām.
Mordekais Ogada ir teicis, ka gepardi ir ļoti modē Saūda Arābijā un Persijas līča valstīs. Jauns bagātnieks nopērk gepardu, ko pieskaņo savai sporta mašīnai. Tā ir tipiska un bagātnieku mode.
Gepardi ir radīti ātrumam. Eksplozīvam ātrumam. Ir pat derības, kurš pirmais pārsniegs maksimālo atļauto ātrumu, gepards un viņa mašīna būs līdzvērtīga. Gepards un Lamborghini mazāk nekā 3 sekundēs spēj sasniegt ātrumu 100 km/h. Gepards ar pirmajiem pāris soļiem spēj pārsniegt 70 km/h. Gepardam ir veiklas kājas un lokana mugura, un tas var aizlēgt tālāk par 7,5 m. Senatnē ēģiptieši tiem piedēvēja pārdabisku auru. Tie bija pirmie, kuri pieradināja gepardus. Saūda Arābijā geparda cena pārsniedz 10 000 dolāru. Tādās valstīs kā Apvienotie Arābu Emirātu gepardus ieved nelegāli. Tā kā ir ieroču un narkotiku kontrabanda, tāpat ir arī gepardu kontrabanda. Piemēram, Etiopijā ir ieviesta apmācība robežsargiem par gepardu kontrabandu.
Ir gadījies, ka robežsargi pārbauda kravas auto, un izdzirdēja skrapstoņu, kas nāca no benzīna kannas. Kad viņi attaisīja to, ieraudzīja 5 geparda mazuļus. Viens no tiem bija miris, bet pārējos 4 aizveda pie veterinārārsta.
Šausmas, tādiem cilvēkiem vajadzētu piespriest nāvessodu par dzīvnieku spīdzināšanu.
Gepardu mirstība sasniedz 95%. Gepardi, kuri atņemti kontrabandistiem, ir nogādāti Dienvidāfrikas rezervātos. Mātītes pat savvaļā nespēj uzaudzēt mazuļus. Lielākā daļa zvērēnu neatstāj migu, kurā dzimuši. Tie iet bojā lauvu vai hiēnu uzbrukumos.
Tomēr ne daudzas pamanās par spīti sliktajām izredzēm uzaudzēt mazuļus un pat reizēm gādāt par citu mātīšu atvasēm. Tās ir lieliskas mednieces, kuras pazīst krūmāju likumus. Piemēram, safari zinātnieki atklājuši vienu gepardu mātīti, kura izauklējusi 10% no visiem pieaugušajiem gepardiem Serengetī dienvidos. Tātad gepardu izdzīvošana ir atkarīga no mātēm.
SAUDZĒSIM ŠOS DZĪVNIEKUS!