Krievijas blogosfēra jau gadu ilgst diskusija par viltus kara veterāniem, kas katru gadu piesprauduši neiegūtus apbalvojumus dodas svinēt Uzvaras dienu 9.maijā.
Un tam ir arī pamats, jo pēc Veselības ministrijas datiem Krievijā dzīvo aptuveni 3,4 miljoni kara veterānu, no tiem miljons - vecāki par 85 gadiem, Aizsardzības ministrijas dati rāda, ka 2010.gadā bija 400 000 invalīdi un kara veterāni, taču 2008.gadā likums "Par nodrošinātu mājokli Lielā tēvijas kara veterāniem" paredzēja piešķirt dzīvokļus 236 000 veterānu, bet reāli dzīvokļus saņēma tikai 162 000.
Skaitļi protams šokējoši, jo lielākā daļa sabiedrības arī īsti neatpazīst karavīru no vienkārša frontes strādnieka, un šo nezināšanu var veiksmīgi izmantot savām PR aktivitātēm, lai uzturētu 9.maija kultu kā vienojošu elementu.
Jaunākajiem no Otrā pasaules kara veterāniem tagad visticamāk ir kādi 85 gadi, lielākā daļa ir vecāki. Krievijā patlaban tādā vecumā ir 200 000 vīriešu. Tajā pat laikā, ne visi dienēja armijā un piedalījās karā, tāpēc nebūtu pamata 65-70 gadu vecu onkuli ar medaļu "Par drosmi" uzskatīt par kara veterānu. Otrkārt, pat Padomju laikos, notika veterāna statusa devalvācija, kad 1985.gadā uz Uzvaras dienas četrdesmitgadi tika apbalvoti pēc iespējas vairāk cilvēki, arī tādi kas piedalījās karā, bet pretējā pusē. 1995.gadā likumā "Par veterāniem" veterānu saraksts tika papildināts, līdz ar to tajā iekļuva cilvēki, kas vispār nav atradušies frontē.
Viltus veterāni147
Lūk arī viena no veterāniem ģenerālmajora formā. Vienlaicīgi apbalvota ar divām zvaigznēm - PSRS varoņa un Sociālistiskā darba varoņa medaļas.
2010.gadā ar trim apbalvojumiem, kas pienākās pulkvežiem.
Bloga autors ir izpētijis, ka vienlaicīgi ar Padomju Savienības varoņa medaļu un Sociālistiskā darba varoņa medeļu ir apbalvota tikai viena sieviete un tā ir lidotāja Valentīna Stepanova (1909.gads - 1993.gada 28.aprīlis).
Šis vīrietis ir "apbalvots" ar divām PSRS varoņa zvaigznēm, Sociālistiskā darba varoņa zvaigzni un septiņiem (!) Ļeņina ordeņiem, tam pa vidu arī VDK apbalvojumi. Visā PSRS vēsturē divas varoņa zvaigznes ir saņēmuši 154 cilvēki, no tiem šodien dzīvi ir 27 cilvēki, 24 no tiem ir kosmonauti, trīs - aviatori. PSRS vēsture tikai vienpadsmit cilvēki vienlaicīgi ir saņēmuši PSRS varoņa zvaigzni un Sociālistiskā darba varoņa zvaigzni, tikai viens no tiem ir dzīvs, kurš bija frontes strādnieks, vēlāk sovhoza vadītājs, bet nekad ģenerālis. 7 Ļeņina ordeņus PSRS vēsturē saņēmuši tikai trīs cilvēki.
Starp apbalvotajiem mēģina iesprukt arī flotes dalībnieki.
Vienam pat gada laikā ir izdevies no matroža kļūt par pirmā ranga kapteini. Visiem apbalvojumieim ir jābūt piestirpinātiem noteiktā vietā un noteiktā secībā.Jā, starp apbalvojumiem ir tādi, ko pasniedz arī jūrniekiem, bet ne matrožiem. Attēlā redzams arī Georga krusts, kas bija Cara laika apbalvojums. Krievijā nav neviena dzīva šā apbalvojuma nēsātāja, pēdējais no tiem nomira 2003.gadā ASV 102 gadu vecumā.
Šādi apbalvotais jūrnieks izskatījās gadu iepriekš, domājams, visi zin cik neiespējami ir gada laikā no matroža kļūt par pirmā ranga kapteini.
Daudzi aiz tā saskata konspirāciju teorijas, ka šādu cilvēku dalība pasākumā nav gan brīvprātīga, bet speciāli organizēta. Šo svētku viltus svinētāji ir vajadzīgi varas iestādēm, jo viņi vistacamāk nesūdzās par dārgajām zālēm vai niecīgajām pensijām.
Citi šajā jautājumā iedziļinājušies tiktāl, ka domā, ka speciāli šim pasākumam tiek atlasīti veci cilvēki, sašūtas viņiem formas, pielikti apbalvojumi un 9.maijā viņi nolikti tuvāk skatuvei, lai varētu sabiedrībā uzturēt dzīvu kultu par lielo uzvaru.
Blogeris drugoi ir lūdzis palīdzību varas iestādēm šā jautājuma risināšanā, jo viltus veterāni apkaunojot īsto veterānu piemiņu, kas pat Uzvaras dienas svinībām tuvumā netiek.
Pilns raksts krievu valodā pieejams šeit: http://www.ua-today.com/modules/myarticles/article_storyid_50633.html