Līdzās dabīgam vīnogu vīnam, alus attiecas pie senākajiem un pēc sastāva sarežģītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem. Izņemot alkoholu, alus satur lielu vērtīgu komponentu daudzumu. Tāpēc alu un tā „pusfabrikātu” – misu, nereti izmantoja kā ziemas uztura elementu. Bez tam, alus ietilpa tautas medicīnas līdzekļu arsenālā. Tika uzskatīts, ka alus veicina ēstgribas palielināšanos, paātrina augšanu, fizisku attīstību un stiprina veselību.
Vel pa vienam alinam?2
18
0
Autors: Foto: © Royalty-Free/CORBIS
Līdzās dabīgam vīnogu vīnam, alus attiecas pie senākajiem un pēc sastāva sarežģītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem. Izņemot alkoholu, alus satur lielu vērtīgu komponentu daudzumu. Tāpēc alu un tā „pusfabrikātu” – misu, nereti izmantoja kā ziemas uztura elementu. Bez tam, alus ietilpa tautas medicīnas līdzekļu arsenālā. Tika uzskatīts, ka alus veicina ēstgribas palielināšanos, paātrina augšanu, fizisku attīstību un stiprina veselību. Valdīja pārliecība, ka alus stimulē laktāciju sievietēm un paaugstina potenci vīriešiem. Ar alu regulāri dzirdīja bērnus, sākot ar mazu vecumu. Holēras epidēmiju laikā alus ietilpa šīs slimības profilakses galveno tautas līdzekļu sarakstā.
Alus ražošanas tehnoloģija
Alus ražošanas procesu var iedalīt sekojošos pamata posmos:
Misas vārīšana – šajā posmā iesalu savieno ar ūdeni, darbība notiek misas vārīšanas cehā;
Misas apstrāde – šajā posmā piedalās tādas ierīces kā virpulis un atdzesētājs;
Misas aerācija, raugu dozēšana – procesā piedalās raugi un gaiss. Pēc dotā posma alus sāk rūgt;
Rūgšana;
Atdzesēšana – ar atdzesētāja palīdzību šajā posmā alus atdziest. Tepat tiek dzidrināts jaunais alus;
Alus uzglabāšana;
Dzidrināšana;
Karbonizācija – šis process norit ar CO2 palīdzību;
Gaišā alus buferu tilpnes – noslēguma posms, pēc kura alu izlej vai nu pudelēs, vai nu ķeģos.
Reklāma
Sākumā notiek iesala smalcināšana. Nosvērts iesals tiek sasmalcināts vējdzirnavās. Sasmalcinātu iesalu maisos pievieno vārīšanas katlam. Tad notiek iesala sarīvēšana. Sasmalcinātā iesala rīvēšana notiek siltā ūdenī, vārīšanas katlā. Šo katlu uzsilda tvaiki, kuri nāk tieši no tvaiku ģeneratora.
Pēc tam notiek misas filtrācija. Pēc iesala sarīvēšanas procesa beigām (ilgst aptuveni 2 stundas) misa ienāk filtrācijas katlā. Izkāstīta misa un piedevas tek atpakaļ uz vārīšanas katlu. Šis filtrācijas process ilgst aptuveni 2,5 – 3 stundas.
Nākamais svarīgs posms ir misas vārīšana ar apiņiem. Misas vārīšanas katlā misa kopā ar apiņiem vārās aptuveni 1,5 – 2 stundas. Tvaiki, kas veidojas šajā laikā, kondensējas kondensatorā. Līdzīga tehnoloģija un atbilstošais tehniskais aprīkojums novērš tvaiku nokļūšanu apkārtējā vidē un nepatīkamas smakas parādīšanos. Pēc šī posma notiek atdzesēšanas process. Pēc misas un apiņu vārīšanas procesa beigām misa tiek sagāzta rezervuārā zem filtrācijas katla vārīšanas blokā. Karsta misa tiek atdzesēta ar plākšņu atdzesētāja palīdzību.
Rūgšana un uzglabāšana. Pēc rauga pievienošanas misa sāk rūgt un pagatavojas ar viena rezervuāra metodi. Rezervuāri ir tilpnes ar divkāršām sieniņām un tiešu atdzesēšanu ar glikola un ūdens maisījumu. Rūgšanas pamatprocess ilgst 5 – 10 dienas, atkarībā no alus tipa .
Reklāma
Patērētājiem pieejamā alus sortimenta raksturojums tirdzniecības vietās
Uz doto brīdi Latvijas veikalos var sastapt plašu alus sortimentu, ko piedāvā gan vietējie, gan ārzemju ražotāji. Latvijas ražotāji ražo tādu alu kā Cēsu, Aldaris, Bauskas, Gulbenes, Lāčplēša, Latgales, Līvu, Piebalgas, Tērvetes, Užavas u.c. Minētais alus ir gan tumšais, gan gaišais. Aptaujas, kas portālā beer.lv tika uzsākta 2004.gada 3.augustā un turpinās līdz šim brīdim, dati liecina, ka iecienītākais Latvijas alus ir Tērvetes alus, par to nobalsoja 27% respondentu, otro vietu ieņem Piebalgas alus (24,1%), trešo – Aldaris (12,8%). No Aldaris alus praktiski neatpaliek Lāčplēša alus, par kuru kopumā nobalsojis 11,1% respondentu. Šī pati aptauja liecina, ka neizplatītākie alus ir Kimmels (0,4%), Latgales (0,2%) un Gulbenes (arī 0,2%) .
Importēto alu Latvijā pārsvarā pārstāv Vācijas un Čehijas ražotāji, kuri ir slaveni ar savu labu gaumi alus pagatavošanas ziņā. Bez tam, importa alus ražotājiem ir nodibinātas senas alus ražošanas tradīcijas, kas nozīmē, ka viņi daudz uzmanības velta kvalitatīvai alus pagatavošanai. No Čehijas ražotā alus var minēt tādu kā Staropramen, no Vācijā ražotajiem – Beck’s, Löwenbräu. Jāpiemin arī Beļģijas alu, piemēram, Hoegaarden White un Stella Artois .
Kopumā var teikt, ka Latvijas tirdzniecības vietās tiek piedāvāts plašs alus sortiments. Patērētājiem ir pieejams gan gaišais, gan tumšais alus. Citiem vārdiem, izvēle ir ļoti plaša. Var teikt, ka Latvijas ražotāji šajā sortimentā ieņem lielu daļu.