Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
566

Senāk par grūtniecību bija visai dīvaini uzskati. Vēl dīvaināki bija veidi, kādos grūtniecība tika noteikta. Varbūt jau zināt, cik savādos veidos senāk cilvēki centās noskaidrot nedzimušā bērna dzimumu, bet grūtniecības noteikšanas veidi bija vēl trakāki un neiedomājamāki.

Mūsdienu medicīna ļauj noteikt grūtniecību, pateicoties īpašu hormonu noteikšanai sievietes urīnā. Tādas metodes gan nebija pieejamas senākos laikos, kas nozīmē to, ka dažādās kultūrās tika piekopti atšķirīgi veidi, kādos uzzināja par sievietes grūtniecību.

Šajā rakstā apkopoti dīvainākie veidi, kādos vēsturē tika noteikta sievietes grūtniecība.

Senie ēģiptiescaroni... Autors: Artemiis Veidi, kā kādreiz sievietes testēja grūtniecību
1.

Senie ēģiptieši izmantoja ķiploku

Atsaucoties uz vairākiem vēsturiskiem avotiem, gan Ēģiptē, gan Grieķijā bija ierasts, ka grūtniecību noteica ar ķiploku vai sīpolu palīdzību. Sieviete devās gulēt kā ierasts, tikai viņas dzimumorgānu tuvumā vai tieši tajos tika ievietots ķiploka vai sīpola gabals. No rīta tika pārbaudīts, vai ķiploka smaka izgājusi cauri visam ķermenim, līdz pat elpai. Ja elpa bija svaiga, tas nozīmēja, ka sieviete ir stāvoklī, jo bērns nobloķējis viņas dzemdi un ķiploka smaka to nespēja šķērsot.

 

Tika analizēta dzimumorgānu krāsa

Šo metodi, kas nosaukta par Čadvika zīmi, 1836. gadā atklāja franču ārsts Etjēns Žozefs Žakvemā. Čadvika zīme izpaužas sievietes dzimumorgānu krāsas maiņā. Intīmās vietas zilganā nokrāsa bija pamanāma jau astotajā grūtniecības nedēļā, šis bija ļoti uzticams grūtniecības noteikšanas veids. Krāsas maiņa izskaidrojama ar to, ka šajā rajonā bija pastiprināta asins plūsma. 50 gadus vēlāk Džeimss Rīds Čadviks šo parādību popularizēja, tādēļ tā nosaukta tieši viņa vārdā.

Grūtniecību noteica... Autors: Artemiis Veidi, kā kādreiz sievietes testēja grūtniecību
2.

Grūtniecību noteica, ieskatoties sievietes acīs

Žaks Gilemā 1600. gados apgalvoja, ka ir iespējams noteikt, vai sieviete ir stāvoklī, gluži vienkārši paskatoties viņas acīs. Viņš savas karjeras laikā daudz rakstīja par sievietēm un dzemdībām, nonākdams pie secinājuma, ka grūtniecību var noteikt vienkārši paskatoties sievietes acīs, un, ka tas ir visuzticamākais veids, jo šī stāvokļa laikā sievietes acis būtiski mainās. Viņš apgalvoja: "grūtniecēm ir nedaudz iekritušas, mazākas acis, nošļukušāki plakstiņi un acs kaktiņā redzamas izteiktas vēnas".

 

Palīgā tika ņemta atslēga

Atslēgas tests bija viens no daudzajiem grūtniecības noteikšanas veidiem, kuros tika izmantots urīns. Traukā ar sievietes urīnu tika iemesta atslēga, kura tur tika atstāta uz trim stundām. Kad laiks bija pagājis, atslēga tika izņemta. Ja trauka dibenā bija palikusi atslēgas kontūra, tas nozīmēja to, ka sieviete ir stāvoklī.

Urīnu injicēja dzīvām... Autors: Artemiis Veidi, kā kādreiz sievietes testēja grūtniecību
3.

Urīnu injicēja dzīvām vardēm

Līdz pat 1960. gadiem pats populārākais veids, kā noteikt grūtniecību, bija urīna injicēšana dzīvā āfrikāņu vērša vardē. Urīnu injicēja tieši vardē, un ja urīnā bijuši grūtnieces hormoni, tad vardei 24 stundu laikā vjadzētu izdēt olas. Tāpēc, ka šī metode bija ļoti ātra un uzticama, to drīz vien sāka izmantot Eiropā un Ziemeļamerikā, līdz apritē neienāca citas lētākas ķīmiskās metodes.

 

Tika analizētas žurku olnīcas

Pirms varžu testa vispopulārākais grūtniecības noteikšanas veids bija vācu zinātnieku radīts. Zinātnieki atklāja, ka hormoni, kas sastopami grūtnieces urīnā, ietekmē žurku fizioloģiju. Arī šajā metodē urīnu injicēja dzīvā žurkā un pēc dažām dienām to nogalināja, pēc tam secēja, lai izpētītu žurkas olnīcas. Ja žurkas dzimumorgānos bija novērojami lieli izaugumi, tas nozīmēja, ka sieviete ir stāvoklī.

 

Sieviešu urīns tika rūpīgi pētīts un analizēts pēc tā krāsas, tekstūras, biezuma u.t.t.

Līdzīgi urīna zīlniekiem, kuri mēģināja izzīlēt sievietes grūtniecību pēc urīna, uroskopisti rūpīgi pētīja sievietes urīnu. Šie profesionāļi pētīja urīna īpašības, lai noteiktu, vai sieviete ir bērna gaidībās. Ņemot vērā to, ka šiem uroskopistiem tolaik nebija pietiekamas medicīniskas zināšanas, viņu metodes nebija precīzas un uzticamas.

Urīnā pilināja eļļuEļļas un... Autors: Artemiis Veidi, kā kādreiz sievietes testēja grūtniecību
4.

Urīnā pilināja eļļu

Eļļas un urīna tests bija lieliska iespēja tām sievietēm, kurām nebija daudz naudas vai laika citām metodēm. Šajā metodē sieviete traukā ar savu urīnu iepilināja divas eļļas lāses. Ja abas lāses saplūda kopā, tad sieviete bija stāvoklī, bet, ja pilieni palika atsevišķi, tad nebija jāuztraucas par grūtniecību.

 

Kviešus un miežus aplēja ar urīnu

Viena no pašām vecakajām grūtniecības noteikšanas metodēm ir seno ēģiptiešu kviešu un miežu tests. Tajā sieviete kviešu un miežu graudus pārlēja ar savu urīnu un atstāja uz vairākām dienām, gaidot, kad sēklas izdīgs. Ja izdīga kvieši, tas nozīmēja, ka gaidāma meita, savukārt mieži, ja gaidāms zēns. Šo metodi izmantoja, lai noteiktu bērna dzimumu, bet šī metode būtu bijusi līdz pat 70% precīza, ja tā tiktu izmantota tieši grūtniecības noteikšnā, jo dzimumu tā nekādi tomēr nevarēja noteikt.

Urīns tika sajaukts ar... Autors: Artemiis Veidi, kā kādreiz sievietes testēja grūtniecību
5.

Urīns tika sajaukts ar vīnu

16. gadsimtā aktuāla grūtniecības noteikšanas metode bija urīna sajaukšana ar vīnu. Šim nolūkam īpaši izgatavotā traukā urīns tika sajaukts ar alkoholisko dzērienu, šo maisījumu pēc tam izpētīja. Nozīmīgi ir tas, ka šī metode, iespējams, bija pat ļoti precīza. Īpašas olbaltumvielas reaģē ar vīnā sastopamajām vielām, tādēļ ir ticams, ka šādi varēja noteikt vai sieviete ir bērna gaidībās.

 

Sievietēm centās izraisīt vemšanu

Iespējams, balstoties uz to, ka grūtnieces bieži vien piedzīvoja rīta nelabumu, tika radīti vairāki testi, kas balstīti uz vemšanas izraisīšanu. Viens no veidiem bija lentes iemērkšana sievietes urīnā, pēctam lenti sadedzināja sievietei pie paša deguna. Ja viņa no smakas izvēmās, tātad bija stāvoklī. Vēl viens veids no Senās Ēģiptes- sievietei lika izdzert miksli dažādu brūvējumu un novārījumu, ja viņai kļuva nelabi, tas nozīmēja, ka viņa ir gaidībās.

Zīlnieki mēģināja paredzēt... Autors: Artemiis Veidi, kā kādreiz sievietes testēja grūtniecību
6.

Zīlnieki mēģināja paredzēt grūtniecību

Pirms grūtniecības noteikšanā virsroku ņēma medicīniskas metodes, bieži vien sievietes devās pie īpašiem urīna zīlniekiem. Šie zīlnieki izmantoja savas īpašās spējas, lai paredzētu sievietes nākotni un likteni. Līdzīgi kā zīlēšanā no plaukstas vai līdzīgā gaišredzībā, šie zīlnieki novēroja burbuļus un formas, kas redzami urīnā un pēc tā mēģināja pateikt, vai sieviete ir gaidībās.

 

Sērs tika pievienots urīnam, lai novērotu vai tajā izaug tārpi

10. gadsimta persiešu filozofs Avicenna bija izstrādājis ļoti īpatnēju metodi, pēc kuras noteica sievietes grūtniecību. Šajā metodē sievietes urīns tika izliets uz kādas virsmas un tam tika uzbērts sērs. Ja tajā sāka veidoties tārpi, tas nozīmēja, ka sieviete gaida bērnu.

 

 

Paldies, ka izlasīji šo rakstu, vairāk rakstu manā profilā!

0
566
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [16]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
pyrathe avatars
Medaļa Gada SPOKS 2016Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa Gada Spoks 2018
  pyrathe 30.08.18 12:19
24
0

"Urīnu injicēja dzīvām vardēm" - šitas man patika vislabāk, tad noteikti vardes tika tirgotas aptiekā kā grūtniecības tests.

Reyes avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa AutoklikerisMedaļa Patīk raksts
  Reyes 30.08.18 12:44
21
0

nebiju domājis, ka pagātnē tika izmantotas tik savdabīgas metodes grūtniecības noteikšanai.

lielisks raksts, paldies!   

SAMSS avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa AutoklikerisMedaļa Nostradams
  SAMSS 30.08.18 15:55
8
0

mja interesanti  

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 30.08.18 12:31
8
0

Interesanti    

Testu vecis avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa BestsellersMedaļa Admins iesaka
  Testu vecis 30.08.18 15:11  
6
0
Ideāls raksts, ideāla autore +++++
Ciepanick avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa MaģistrsMedaļa Kalla
  Ciepanick 31.08.18 18:29  
3
0
Intersants raksts. Bet ar urīnu viņi bija uzminējuši pareizi,bet ...
PNPAPN@speles avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  PNPAPN@speles 31.08.18 15:46
3
0

atbildot uz pyrathe komentāru " Zāļu tējas arī pilnas pļavas, bet daudzi tāp... "

Vot ,vot ,un tad starkji bus bada un lidos uz igauniju,kur deputati pienjema likumu par vardishu aizsargasanu... Ta ka nebus kas nes bernus un tad ari testi nelidzes   

aloka avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Admins iesakaMedaļa Dienas doma
  aloka 06.10.18 14:56  
2
0

Jocīgi!  

Arnis Steinbergs@speles avatars
Medaļa 100 atminetas miklasMedaļa 100 atminetas miklasMedaļa Trumpe
  Arnis Steinbergs@speles 31.08.18 18:21
2
0

Visvisādu''sviestu'' jau var sameklēt.Labāk,joprojām,mūsu nesaprotošjām meitenēm būtu devusi derīgus padomus.

pyrathe avatars
Medaļa Gada SPOKS 2016Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa Gada Spoks 2018
  pyrathe 31.08.18 07:41
2
0

atbildot uz PNPAPN@speles komentāru " Ka tad ,aptiekaa   Pilna plava ar b... "

Zāļu tējas arī pilnas pļavas, bet daudzi tāpat aptiekās pērk.. Bet vispār pēc šitā raksta lauku aptiekās grūtniecības testus vairs nepirks, toties pļavās visas vardes būs izķertas..   

197403 avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa Patīk komentārsMedaļa Patīk komentārs
  197403 31.08.18 07:14
2
0

  

Anonīms
Anonīms 31.08.18 03:20  
2
0
Jobanà tumsonìba...
PNPAPN@speles avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  PNPAPN@speles 31.08.18 02:09
2
0

atbildot uz pyrathe komentāru " "Urīnu injicēja dzīvām vardēm" - šitas ... "

Ka tad ,aptiekaa   Pilna plava ar babenem ,kas spiegdamas tvarsta vardes ...

Gmonster avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa FrostijsMedaļa Kalla
  Gmonster 22.08.19 10:40  
0
0
atbildot uz PNPAPN@speles komentāru " Vot ,vot ,un tad starkji bus bada un lidos uz... "

Latvijā jau ir ok, bet divkrānos gan vardēm gals. Žēl, ka nav izdomāts,kā zirnekļus izmantot, jo to tur daudz. Ārpus pi*ģec, piemēram je*alā, ir ļoti daudz zirnekļu.
Gmonster avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa FrostijsMedaļa Kalla
  Gmonster 22.08.19 10:39  
0
0
Toreiz jau arī bija pi*ģec un tai pakļautās pilsētas.
1laipnais@speles avatars
Medaļa Redaktors iesakaMedaļa ZeltrocisMedaļa Aspazija
  1laipnais@speles 01.11.18 16:31
0
0