Vai tu zini, kas ir jādara kodolspriedziena laikā?
Pamācība no 1973. gada: Kā rīkoties kodolsprādziena laikā?5
Informācija, kas ir lasāma šajā rakstā, ir ņemta no 1973. gadā izdotas grāmatas «TAS JĀZINA KATRAM».
KODOLIEROČI IR PAŠI SPĒCĪGĀKIE!
Zīmējumā jūs redzat kodosprādziena vispārēju ainu. Kodolsprādzienu pavada apžilbinošs uzliesmojums un spalga skaņa, kas līdzīga pērkona grāvienam. Ja sprādziens noticis gaisā, pēc uzliesmojuma izveidojas ugunīga lode, ja virs zemes - ugunīga puslode, kas pēc dažām sekundēm izzūd. Ugunīgās lodes (puslodes) vietā parādās mutuļojošs mākonis. Ja noticis virszemes sprādziens, izveidojas sēņveidīgs mākonis, kas lielā augstumā aizrauj sev līdzi sasmalcinātu un radioaktīvi saindētu grunti. Vējš radioaktīvo mākoni aiznes desmitiem un simtiem kolemtru tālu no sprādziena vietas.
KODOLSPRĀDZIENA POSTOŠIE FAKTORI:
- triecienvilnis;
- gaismas starojums;
- caurspiedīgā radiācija;
- radiaktīvs saindējums.
TRIECIENVILNIM ir liels graujošs spēks. Tas ar milzīgu ātrumu izplatās uz visām pusēm no sprādziena vietas, ievērojamos attālumos sagrauj ēkas, būves un ievaino neaizsargātus cilvēkus.
Pēc tam, kad būsiet ieraudzījuši spilgtu uzliesmojumu, triecienvilnis jūs aizsniegs tikai pēc dažām sekundēm. Šis laiks ir pietiekams, lai patvertos tuvumā esošā paslēptuvē vai vismaz nogultos uz zemes.
Spilgtais uzliesmojums parasti redzams desmitiem un pat simtiem kilometru attālumā no sprādziena vietas, tā kā triecienvilnis var jūs arī neaizsniegt, bet piesardzības pasākumi tomēr jāveic.
GAISMAS STAROJUMS ir gaismas staru plūsma, ko izstaro lode (puslode). Tas darbojas tikai 8 - 15 sekundes, t.i., kamēr nav izzudusi ugunīgā lode.
Gaismas starojums var radīt ādas apdegumus un acu bojājumus, masveidīgi aizdegas būves un materiāli. Arī pret gaismas starojumu var aizsargāties. Tas neizspiežas cauri necaurspīdīgiem materiāliem, un tāpēc jebkura paslēptuve un priekšmeti, kuri rada ēdu (akmens žogi, dažādas būves utt.), pilnīgi vai daļēji jūs pasargās. Nekavējoties izmantojiet tos, tiklīdz ieraudzīsiet kodolsprādziena uzliesmojumu.
CAURSPIEDĪGĀ RADIĀCIJA - tā ir neredzams, bet briesmīgs ienaidnieks! Tā ir gamma staru un neitronu plūsma, kas dažu sekunžu laikā izplatās uz visām pusēm no kodolsprādziena zonas.
Ja uz cilvēku iedarbojusies caurspiedīgā radiācija, viņš var saslimt ar dažāda smaguma staru slimību. Jums jāzina, ka caurspiedīgā radiācija iedarbojas uz neaizsargātiem cilvēkiem ne vairāk kā 2 - 3 kilometru attālumā no sprādziena vietas. Caurspiedīgās radiācijas iedarbību uz cilvēku pavājina dažādi materiāli.
RADIOAKTĪVS SAINDĒJUMS rodas, izkrītot milzīgam daudzumam radioaktīvo vielu no virszemes kodolsprādziena mākoņa. Šīs vielas pakāpeniski nosēžas mākoņa pārvietošanās virzienā uz zemes vai ūdens virsmaz. Rodas saindēts rajaons, tā saucamās radioaktīvās pēdas.
Atkarībā no saindējuma pakāpes šo rajonu iedala trīs zonās: mērenā, stiprā un bīstamā saindējuma zonā. Apvidus radioaktīvā saindējuma pakāpe ir nepastāvīga un diezgan ātri samazinās. Iegaumējiet, ka radiācijas līmenis, kas izveidojies 1 stundu pēc sprādziena, pēc 2 stundām samazinās gandrīz divas reizes, pēc 3 stundām - četras reizes, bet pēc 7 stundām - desmit reizes. Pēc divām diennaktīm radiācijas līmenis, kā arī pārtikas un ūdens saindējuma pakāpe samazinās 100 reizes.
IEMĀCĪSIETIES AIZSARGĀTIES - GLĀBSIET SEV DZĪVĪBU!
KOLEKTĪVI AIZSARDZĪBAS LĪDZEKĻI IR PATVERTNES UN PRETRADIĀCIJAS PASLĒPTUVES.
PATVERTNES var būt savrup stāvošas vai arī iebūvētas - ierīkotas dzīvojamo māju, sabiedrisko, administratīvo un rūpniecības ēku pagrabos. Tās ir visdrošākais aizsardzības līdzeklis pret masveida iznīcināšanas ieročiem.
PRETRADIĀCIJAS PASLĒPTUVES spēj pasargāt jūs no gaismas starojuma, grūstošu ēku atlūžņiem, samazināt triecienviļņa iedarbību, stipri samazināt caurspiedīgās radiācijas un radioaktīvā starojuma iedarbību.
Paslēptuves jūs paši varat ātri uzcelt. Vispirms izrociet transēju; jau tā jūs pasargās. Ja ir pietiekami daudz laika, nostipriniet tranšejas sienas ar dēļiem, kārtīm vai žagariem, izgatavojiet pārsegumu no baļķiem, apaļkokiem vai kārtīm, uzberiet virsū metru beizu zemes kārtu un uzklājiet velēnas. Ieejām pierīkojiet durvis vai aizsegus.
NEKAD UN NEKUR NEAIZMIRSTIET PAR INDIVIDUĀLAJIEM AIZSARDZĪBAS LĪDZEKĻIEM
Lai aizsargātu elpošanas orgānus, acis un seju no indīgajām un radioaktīvajām vielām, izmantojiet gāzmaskas.