local-stats-pixel

Vecākā Rietumeiropas karte1

38 0

Vecākā Rietumeiropas karte ir 14 000 gadu veca un detalizēta.

Abi akmeņi, viens nepilnu kilogramu, bet otrs - pusotru kilogramu smags, ir brūni un neievērojami. Tikai rūpīgāk apskatot tos, atklājas noslēpums: gravējumi, dzīvnieku attēli, līnijas un piktogrammas.
No kādas Navarras reģiona alas Spānijā nākušas atlūzas, atklāj vecākās kartes, kādam līdz šim atrastas Rietumeiropā. Apmēram pirms 14 tūkstošiem gadu Madlēnas kultūras periodā kāds klints siena iegravējis zīmējumu. "Mēs varam droši teikt, ka tās ir skices, apkārtējās teritorijas kartes", skaidro Saragosas universitātes aizvēstures laiku pētniece Pilāra Utrilla. Izrādās ka attēlotā ainava ar pakalniem perfekti atbilst tai, kāda toreiz pavērās, lūkojoties ārā no alas.
Žurnālā Human Evolution zinātnieki raksta par kādu purvainu apgabalu, kas atzīmēts uz akmens un kas eksistē arī vēl mūsdienas. Trauslākās līnijas vēsturnieki idinficējuši kā ceļus un medību takas, bet svītrotos apgabalus kā braslus un pieejas alām, kas medniekiem kalpojušas kā sezonālais patvērums. Savukārt paralēlās līnijas, domājams, ir upes strauti. Pie tam nezināmais akmens laikmeta kartogrāfs meistarīgi izmantojis sienas nelīdzenumus, lai dažās savas skices daļās attēlotu arī reljefu. Viņš pat iezīmējis vietas, kur mežā sastopami zvēri: V formas iegriezumus dažās vietās pētnieki atšifrējuši kā piktogrammas, kas apzīmē zvēru ganības.
"Protams, mēs nevaram zināt, kādam mērķim kalpoja šī karte", stāsta Utrilla. Iespējams akmenī to iegrebis kāds mednieks, lai nākamajā gadā būtu vieglāk atrast ganību vietas un takas. Bet varbūt tā kalpojusi kā informācijas avot no paaudzes paaudzē.

38 0 1 Ziņot!
Ieteikt: 000
Spoki.lv logo
Spoki.lv
Reklāma

Komentāri 1

0/2000

intresanti.

0 0 atbildēt