Sveiks, lasītāj! Daudzi jau ir lasījuši, ka auss regulē mūsu līdzsvara izjūtu un tikai dažiem ir jautājums: "Kā tas notiek?" Ja Tu to gribi zināt, šis raksts ir tieši priekš Tevis! ;)
Īsi aprakstīts, interesants raksts!
Sveiks, lasītāj! Daudzi jau ir lasījuši, ka auss regulē mūsu līdzsvara izjūtu un tikai dažiem ir jautājums: "Kā tas notiek?" Ja Tu to gribi zināt, šis raksts ir tieši priekš Tevis! ;)
Īsi aprakstīts, interesants raksts!
Līdzsvara maņa, kas reģistrē ķermeņa stāvokli un kustības, ir saistīta ar piecām kamerām iekšējā ausī. Šīs ar šķidrumu pildītās kameras ir trīs pusloka kanāli un divi maisiņi - apaļais un iegarenais.
Pusloka kanālu savienojuma vietā ir paplašinājums - ampula. Tajā atrodami īpaši receptori, ko klāj zvanam līdzīga recekļveida memberāna jeb kupols. Ja cilvēks pagriež galvu, pusloka kanālos esošais sķidrums pārvietojas, noliecot kupolu. Tajā esošie receptori - matiņšūnas - kustības brīdī tiek ierosināti un pārraida uz samdzenēm nervu impulsus. Trīs pusloka kanāli novietoti perpendikulāri cits citam, tāpēc spēj atšķirt galvas rotācijas kustības visos virzienos. Parasti kanālu šķidrums strauji norimst, bet, cilvēkam kustoties ļoti ātri, piemēram, griežoties karuselī, tam vēl kādu brīdi reibst galva.
Ja galva pārvietojas lineāri, proti, uz augšu vai leju, to reģistrē receptori apaļajā un iegarenajā maisiņā. Tajos, tāpat kā pusloka kanālos, atrodas matiņšūnas, kuras sedz ar sīkiem kaļķa kristāliņiem klāta recekļveida membrāna. Ja cilvēks, piemēram, noliec galvu uz priekšu, samguma spēka ietekmē maisiņu šķidrums noliec membrānu un tiek ierosinātas arī matiņšūnas. Atkarībā no noliekuma pakāpes šīs šūnas sūta uz smadzenēm nervu signālus, kas palīdz smadzenēm noteikt, kādā leņķī ir noliekta galva. Signāls tiek pārraidīts arī tad, ja galvu nekustina, jo receptori fiksē arī vibrāciju un Zemes gravitācijas iedarbību.
Rotācijas kustība.
Matiņšūnas pusloka kanālos atrodas recekļveida masā, ko sauc par kupolu. Galvai atrodoties taisni, kupols ir miera stāvoklī. Tiklīdz galvu pagriež, šķidrumu kustība kanālos ietekmē matiņus, kas dod signālus smadzenēm.
Lineāra kustība.
Matiņšūnas, kas atrodas iegarenajā un apaļajā maisiņā, sedz recekļveida membrāna. Ja galvu noliec, gravitācijas spēks pārvieto membrānu tā, ka matiņi noliecas un par savu stāvokli signalizē smadzenēm.
Likās jau savdabīgi, ka tik daudzi kambari, un visi domāti skaņas apstrādei, skaidra lieta, tie palīdz ķermenim noskaidrot tā atrašanos, attiecībā pret zemes centru.