local-stats-pixel

Ugunskrusts10

122 1

Ugunskrusts ir simbols, kas vairākām tautām vēsturiski apzīmē sauli, gaismu, saules ceļu, aizsardzību. 20. gadsimtā šis simbols ieguva negatīvu slavu, jo vienžubura pa kreisi rotējošs Ugunskrusts tika plaši izmantots nacistiskās propagandas ietvaros - tas ir iemesls tam, ka bieži jebkurš Ugunskrusts (arī vairākžuburu un pa labi rotējošs) kļūdaini tiek uztverts kā nacismu slavējošs simbols.

Latvijā šo zīmi sauc dažādi - Ugunskrusts, Laimas krusts, Kāšu krusts, Zaru krusts, Ķekšu krusts, Svastika. Šī zīme pazīstama visā pasaulē, bet nekur citur nav sastopams tik daudz šīs zīmes variāciju kā Latvijā. Tas rosina domāt, ka šīs zīmes izcelsme saistīta ar mūsu reģionu. Latviešu mitoloģijā Ugunskrusts simbolizē gaismu, uguni, veselību un labklājību. Latvijas Ugunskrusta vēsture nav rakstīta, tāpēc daudz jautājumu vēl jānoskaidro. Mūsu Ugunskrustam ir savas īpatnības, nemaz nerunājot par variantu bagātību. Tas ir ar stingri ģeometrisku un proporcionālu uzbūvi un, cik spriežams pēc pieejamiem materiāliem, vienmēr stāv uz stūra. Vieni pētnieki uzskata, ka Ugunskrusts cēlies no Saules simbola, kurš jau no jaunākā akmens laimēta pazīstams kā gredzens vai gredzenā slēgts krusts. Vēlākā attīstībā tas zaudējis gredzenu, bet dabūjis kāšus, lai tādā veidā apzīmētu Saules kustību. Citi pētnieki turpretim domā, kā Ugunskrusts varējis izcelties vairākās vietās patstāvīgi vai nu no krustām saliektiem ugunstrinamiem rīkiem, vai arī, divām līkloču zibens līnijām krustojoties. Vēl citi zinātnieki izskaidro Ugunskrustu kā auglības jeb radīšanas principa simbolu.

Ugunskrusts kā zīme darbojas enerģētiski ļoti spēcīgi. Tā daudzās variācijas atšķiras ar enerģētisko kvalitāti un ir izmantojamas noteiktos gadījumos. To, acīmredzot, labi zinājuši mūsu senči, jo šīs variācijas ir sastopamas daudzās rotās. Stāmerienas sagšas nelielajā saglabātajā daļā ir atrodami 37 ugunskrusti 20 dažādās variācijās. Slavenajā Kaldebruņas jostā no 49 elementiem 36 ir Ugunskrustu variācijas. Šī zīme var kalpot gan kā sargs, gan kā enerģijas avots, gan kā informatīvais kanāls, gan kā harmonizētājs. Jāzina tikai, kad un kā to izmantot.

Reklāma
Reklāma
122 1 10 Ziņot!
Ieteikt: 000
Spoki.lv logo
Spoki.lv
Reklāma

Komentāri 10

0/2000

Mans mīļākais simbols un iepūtiet!

19 0 atbildēt

Kaut kad sen pa krievu TV kanālu redzēju ka viņi izmantoja 2. attēlā redzmo notikumu, kā argumentu tam, lai pierādītu ka Latvijā atdzimst nacisms. Žēl ka ugunskrustu izmanto naida kurināšanai pret Latviju un latviešiem.

15 0 atbildēt
Sabojāts simbols uz mužīgiem laikiem
15 0 atbildēt

Kāds krieviņš šito rakstu nofočēs, iepostos Ušakova tvitterī vai fb un Ušakovs sacepsies un Tevi par to drāzīs emotion

12 0 atbildēt

Vissmieklīgāko frāzi kādu esmu dzirdējis par šo krustu:

" Šo krustu izveidoja vācieši, tādu sataisīja, jo tas ir veidots no četriem burtiem G ( Kirilicā Г )  Gitlers, Gimlers, Gēring un Gess. "   emotion 

Nopietni. To teica īsts cilvēks.

11 0 atbildēt

krieviem, kuri visus, kas domā citādāk, nekā viņi, sauc par fašistiem, šis varētu būt šoks - uzzināt, ka ugunskrustu neizgudroja Hitlers, bet, ka šis simbols eksistējis jau sen sen

10 0 atbildēt

Interesants stāsts, ko dzirdēju no skolas biedra - Mežaparkā dziesmu un deju svētku noslēguma koncertā šis cilvēks gāja iekšā un tad apsargs lauzītā latviešu valodā lika noņemt ugunskrustu no kakla nezināmu iemeslu pēc...  Paldies, cerams, ka šis raksts apgaismos vairākus, kas vadās pēc šī apsarga principiem.

6 0 atbildēt

 emotion 

3 0 atbildēt

Vienu lietu es gan nevaru saprast. Kapēc tik daudzi visi tie folk patrioti ir tik apsēsti ar ugunskrustu? Man pašam agrāk arī patika latvju tautu zīmes, pirms viņas sāka bāzt katrā iespējamā vietā līdz vēmienam. Bet ne par to ir komentārs. Mums latviešiem ir daudz dažādu zīmju, bet kautkā vairumu izskatās ka visi ir aizmirsuši, un spamo savu ugunskrustu. Nevajag izlikties par muļķi, kad tu redzi ugunskrustu, pirmā asociācija tev ir ar nacistiem. Ja jūs visi esat tādi senlatviešu vērtību glabātāji, tad kad pēdējo reizi jūs esat zīmējuši vai attēlojuši Jumi, Ausekli, un citas latvju zīmes? Kautkā tad vairs zīmes jums nešķiet tik interesantas... Pie tam, ugunskrusts latvju rakstos ļoti bieži ir attēlots ar vairākiem atzariem, nevis vienkāršotās nacistu svastikas veidolā, bet reti gan sanāk redzēt kad kāds "folk patriots" attēlo kādu no tiem. 

Svastika saistās un saistīsies ar nacistiem, daudzās tautās tika izmantota šī zīme pirms Vācija vispār eksistēja, bet tas nemaina faktu ar ko šī zīme saistās mūsdienās. Citās kultūrās arī svarīga loma bija dzimumorgānu attēlojumiem, sakiet, vai arī būtu normāli tagad kad kāds sāktu zīmēt krānus apkārt un teikt kad "chill, tās ir mūsu tautaszīmes."

Jūs domājat varbūt ka esat kautkādi folk patrioti vai kas tamlīdzīgs kad jūs kautkur attēlojat svastiku, bet reāli jūs tikai uzvedaties kā edgy pokemoni, kas nevis nes latviešu lepnumu pasaulē, bet gan liek citiem latviešiem nekļūt par patriotiem, jo arvien vairāk termins "patriots" saistās ar edgy tīņiem, nevis ar cienījamām, inteliģentām būtnēm. Nav aizliegts nēsāt un attlēlot šo zīmi, un es nemēģinu viņu aizliegt, bet vienkārši pateikt, ka tu un es, abi zinām ar ko šī zīme saistās, jums tas nav par latvju zīmju vērtību saglabāšanu, vairums no jums neatpazīst pat svarīgākās latvju zīmes. Citiem no malas skatoties tie kas nēsā ugunskrustu nav diži atšķirīgāki no tiem kas nēsā sirpja un āmura zīmējumus, bieži vien abos gadījumos abi nēsātāji ir kautkādi edgy tīņi, kuriem pie vienas vietas ir vēsture un vērtības, viņi tik grib parādīt ka vienam nepatīk latvieši, otram krievi.

0 0 atbildēt