19.novembrī mūsu planētas iedzīvotāji atzīmēja savdabīgus svētkus - Vispasaules tualešu dienu. Šo dienu nolēma iedibināt 2001. gadā Singapūrā, kur bija sapulcējušies šīs nozares speciālisti no 200 valstīm un izveidoja Vispasaules tualešu organizāciju. Pirmo reizi šo dienu sāka atzīmēt 2002.gadā. Statistikas dati liecina, ka 42 % zemeslodes iedzīvotāju nav iespēju nokārtot savas dabiskās vajadzības tam speciāli paredzētās vietās, jo dzīvo apstākļos, kur šādu labierīcību nav.
Turp, kurp ķeizars kājām iet0
Pirms 4600 gadiem Indostānas pussalā, Indas upes ielejā - pašreizējās Pakistānas teritorijā - bija izveidojusies augsti attīstīta Mohendžodaro civilizācija, kuras mājokļos bija ūdensvads un no ķieģeļiem būvēta , ar kanalizāciju savienota tualetes telpa ar sēdekli.
Britu muzejā var aplūkot šumeru valdnieces tualetes krēslu, kas ir senākais šāds priekšmets , kas atrasts saglabājies līdz mūsdienām.
Džons Haringtons 1596. gadā Anglijas karalienei Elizabetei I uzkonstruēja tualetes podu ar ūdens skalojamo kasti.
Karalienei tad bija jau 60 gadi, bet Haringtona tualete viņu neiepriecināja. Laikabiedri baumoja, ka viņa uztraukusies ne tik daudz smakas dēļ, kas nākusi no ietaises, bet bažas , ka caur to naidnieki varētu noskaidrot, vai viņa ir vai nav jaunava.
Pirmās sabiedriskās tualetes ierīkotas vēl pirms mūsu ēras romiešu celtajā Hierapolē. Tās atradās uz galvenās tirdzniecības ielas un nepavisam nebija kluss intīmu vajadzību nokārtošanai. Tur tika norunātas tikšanās un veikti pat darījumi.
Mūsu ēras pirmajā simtgadē par Romas imperatoru bija ticis Vespasiāns ( 69 - 79 ). Vēsture min nostāstu par imperatora lēmumu papildināt ienākumus, liekot iekasēt nelielu naudu no katra publiskās tualetes apmeklētāja. Imperatora dēls bija ļoti sašutis par tēva ieceri. Tēvs atbildēja, ka " nauda nesmird ".
Austrijas imperatoru lietotie naktspodi.
Dānijā Odenses pilsētā arheologi atrada XIV gadsimta tualeti, kuru veido virknē pa trīs saliktas koka mucas. Smaka vēl arvien saglabājusies.
Jaunpils pils tualetes balkons.
1849. - 1854. gada holēras epidēmija rosināja angļu garīdznieku Henriju Moulu (1801 - 1880) radīt tualetes krēslu, kur izkārnījumus apbēra ar zemi. pirmo savu patentu viņš izņēma 1860.gadā. Moula krēsls bija iecienīts - lēts un bez smakas.