Šlīteres bāku par bāku vairs nemaz nevar saukt, tāpat kā tās uzcelšanas laikā, bet tieši tā viņu vēl joprojām sauc. Un tā nav vienīgā dīvainība – bāka atrodas Slīteres nacionālā parka teritorijā. Apdzīvotā vieta un bāka ir atguvušas vēsturisko Šlīteres vārdu, bet parks nē. Nedaudz mulsinošs fakts.
Tornis – bāka – tornis11
Šlīteres Zilo kalnu kraujas rietumu malā jau 11.gs tika kurināti tā sauktie ‘’kājgriežu ugunskuri’’, kas maldināja jūrniekus un nomaldījušos jūrniekus ievilināja lamatās un aplaupīja. Stāsta, ka laupījuma ieguvē un sadalē pirmtiesības bija zemes īpašniekam,Dundagas muižas saimniekam baronam Osten-Zakenam. Jūrniecības kartēs šī vieta bija apzīmēta kā ‘’Domkalns’’ jeb ‘’Baznīckalns’’ un līdz pat 19.gs sākumam par orientieri kalpoja kraujas malā augošie lielie koki. Kad koki tika nocirsti, kuģu vadītāji sāka sūdzēties, ka neredzot pierastos orientierus kuģošana ir apgrūtināta, un Krievijas cars Aleksandrs pavēlēja Dundagas baronam uzcelt torni, kas aizstātu zaudētos orientierus. Darbu veikšanai tika pieškirti 7000 rubļu.
Bākas vai, pareizāk būtu jāsaka, torņa celtniecība sākās 1849.gadā. Galvenais celtniecības materiāls bija laukakmeņi. Tas bija 26m augsts, apaļš tornis bez gaismas avota un kalpoja kā dienas navigācijas zīme. Torni izmantoja kā posteni mežu ugunsgrēku novērošanai un robežapsardzības vajadzībām.
Par īstu bāku tornis kļuva padomju gados. 1960.gadā tika uzsākta 3,5m augstās astoņstūra gaismas telpas būve un nākamajā gadā pārbūve tika pabeigta un PSRS krasta apsardzības vajadzībām tika iedegta tās uguns. Tā kļuva par visaugstāk novietoto bāku Latvijā un Baltijā, jo torni vēl papildina Zilo kalnu krauja, kas pie celtnes pamatiem ir 76m virs jūras līmeņa. Šai bākai ir vēl viena īpatnība – tik tālu no jūras (5,3km) neatrodas neviena no Latvijas bākām.
1999.gadā bāka zaudē savu jūras navigācijas būves statusu. Gaisma tika izdzēsta un gaismas avots demontēts. Bet zvejnieki vēl joprojām torni izmanto kā dienas orientieri.
Bet pats tornis turpina kalpot kā skatu tornis tūristiem, kuri šeit var iepazīties arī ar citām jūras bākam Latvijā, Baltijā un pasaulē.
Par citām Latvijas bākām