Sveiciens visiem! Manuprāt šis raksts ir diez gan interesants, jo, kad es pats taisīju, man pašam bija interesanti.
Tehnoloğiju vēsturiskā attīstība5
65
3
UGUNS! Iegūta: vismaz 1,5 miljonus g.p.m.ē. Iedzīvotāju skaits: daži tūkstoši Nozīme: Cilvēki spēra pirmo lielo soli projām no dzīvnieku pasaules. Ugunskurs aizbaidīja plēsējus, pavards, sniedza siltumu, gaismu, patvērumu un drošību. Vēlāk to izmantoja, lai darinātu keramiku un darbarīkus, bet visbeidzot, lai iegūtu elektrību.
IEROČI! Izgudroti: vismaz 500 000 g.p.m.ē. Iedzīvotāju skaits: daži simti tūkstošu Nozīme: Ieroču izgatavošana sekmēja smadzeņu attīstību. Ar medību ieročiem varēja īsākā laikā sagādat vairāk pārtikas. Cilvēki izplatījās uz ziemeļiem no siltās Āfrikas, kur ziemas periodā vienīgā pārtika bija nomedīto dzīvnieku gaļa. Arheologi uzskata, ka bez medībām un zvejniecības mēs nekad nebūtu attīstījušies par mūsdienu cilvēkiem. Lielām smadzenēm nepieciešams ļoti daudz enerģijas, ko aukstajā klimatā iespējams uzņemt tikai ar gaļas produktiem.
Reklāma
ZEMKOPĪBA! Radusies: vismaz 10 000 g.p.m.ē. Iedzīvotāju skaits: 1-10 miljoni Nozīme: Radīja vajadzību dzīvot vienuviet un deva iespēju uzturēt vairāk bērnu. Ja neņem vērā spēju iegūt uguni, zemkopība, iespējams, ir vissvarīgākā tehnoloģija cilvēces vēsturē. Atšķirībā no klejotājiem, nometnieki savās ģimenēs spēja uzturēt vairāk bērnu, tāpēc cilvēku skaits uz Zemes strauji palielinājās. Zemkopji vairāk darba ieguldīja sava mājokļa ierīkošanai, izgudroja zāģi, naglas, alus darīšanu, mākslīgās apūdeņošanas sistēmas. Cilvēki specializējās pārtikas apstrādē, drēbju, māla trauku, darbarīku izgatavošanā. Taču cilvēku un mājlopu ilglaicīga atrašanās vienuviet radīja augsni dažādu slimību attīstībai.
RITENIS! Izgudrots: ap 4500 g.p.m.ē. Iedzīvotāju skaits: 5-18 miljoni Nozīme: Nozīme: Rati ļāva pārvietot lielākus smagumus Rati, kuru riteņi sākumā bija izgatavoti no koka ripas ar tajā ievietotu asi, ļāva cilvēkiem pārvietot dažādus smagumus, tādējādi intensīvāk notika apmaiņa ar produktiem. Vēlāk koka ripa tika aizstāta ar lokiem un spieķiem. Riteņi kļuva vieglāki un izturīgāki. Pēc vairākiem gadu tūkstošiem -19. gs. sākumā Eiropā izgudroja velosipēdu, vēlāk – automobili. Etruskana kariete. 530.g.p.m.ē.
RAKSTĪBA! Izgudrota: ap 4000 g.p.m.ē. Iedzīvotāju skaits: 7-20 miljoni Nozīme:Rakstiski likumi veicināja sabiedrības stabilitāti Pāreja no mednieku un vācēju sabiedrības uz zemkopju sabiedrību radīja nepieciešamību izveidot rakstību, citādi nebija iespējams pierādīt, kas kuru reizi norunāts. Ķīļraksts ir senākā zināmā rakstība. Tajā tika izmantotas ķīļveida zīmes, kādas rodas, ar irbuli izdarot iespiedumus māla plāksnēs. Rakstveidā formulēti likumi veicināja sabiedrības stabilitāti.
Reklāma
TVAIKA MAŠĪNA! Izgudrota: 1772. gadā Iedzīvotāju skaits: 600 -700 miljoni Nozīme: Rūpnieciskā ražošana padarīja preces lētākas, jo tvaika tehnoloģija ļāva izgatavot dažādas ierīces, kas spēja paveikt daudzu cilvēku darbu. Pirmā tvaika mašīna , ko konstruēja Tomass Ņūkamens, darbināja sūkni, ar kuru no šahtas sūknēja ūdeni.19. gs sākumā parādījās pirmie tvaika kuģi un tvaika lokomotīves.
VAKCINĀCIJA! Izgudrota: 1796. gadā Iedzīvotāju skaits: 0,8 -1 miljards Nozīme: Vairāk cilvēku spēja izdzīvot lielās epidēmijās Jau senatnē bija pamanīts tas, ka cilvēki divreiz nesaslimst ar vienu un to pašu slimību, tāpēc doma radīt virspusēju saskarsmi ar slimību, lai cilvēki gūtu imunitāti, tika pierādīta Dženera eksperimentā. Angļu ārsts Edvards Dženers ieskrāpēja astoņgadīgam zēnam ar adatu, kas bija atradusies saskarē ar govju bakām. Vēlāk viņš pakļāva zēnu saskarsmei ar cilvēka bakām, un izrādījās, ka zēns nesaslimst. Šodien vakcinācija ir plaši izmantojama vairāku desmitu slimību apkārošanai.
ELEKTRĪBA! Atklāta: 18. gs.vidū Iedzīvotāju skaits: mazāk par 1 miljardu Nozīme: Dzīves līmeņa uzlabošanās Cilvēks nav radījis elektrību – dabā tā pastāvējusi vienmēr, - taču prasme elektroenerģiju izmantot visdažādākiem mērķiem un ražot to vajadzīgajā daudzumā ir viens no cilvēces izcilākajiem sasniegumiem. Nozīmes ziņā to var salīdzināt ar prasmi audzēt kultūraugus vai rakstības izgudrošanu. Elektroenerģijas ražošanai mūsdienu dzīvē ir nepārvērtējama nozīme visās dzīves jomās – rūpniecībā, medicīnā, zinātnē, sadzīvē, informācijas tehnoloģiju attīstībā. 1792.g. itāļu fiziķis A. Volta atkklāja, ka ievietojot vāji skābā ūdenī cinka un vara stienīti, var iegūt elektrisko strāvu.