Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
3
468

Dažreiz mazi, šķietami nenozīmīgi lēmumi var mainīt pilnīgi visu. Daži no pagājušā un šī gadsimta lielākajiem notikumiem ir bijuši atkarīgi no pavisam maziem lēmumiem. Tādi sīkumi - kā ignorēta vēstule, nepareizs pagrieziens vai kautiņš bārā - ir izraisījuši notikumu virknes, kas izmainīja miljoniem cilvēku likteni un pat aizsāka karus.

Nepareizs pagrieziens... Autors: Testu vecis Tauriņa efekti, kas pilnībā izmainīja pasauli
1.

Nepareizs pagrieziens maksāja Austrijas kroņprinča un viņa sievas dzīvības. Franča Ferdinanda nāve izraisīja Pirmo pasaules karu. Tas ir viens no lielākajiem tauriņa efektiem cilvēces vēsturē - un tas nekad nebūtu noticis, ja viņa šoferis būtu pārbaudījis karti. Ferdinandam jau tā bija slikta diena. Visi, kurus viņš todien Sarājevā redzēja, centās viņu nogalināt, un viņš sāka justies mazliet nevēlams. Tās dienas rītā, kamēr Franča Ferdinanda karavāna brauca garām vietējam policijas iecirknim, serbu nacionālists vārdā Nedelko Čabrinovičs kroņprinča mašīnas virzienā izsvieda rokas granātu. Šis atentāts neizdevās - kroņprincis izspruka sveiks un vesels, bet daži no viņa pavadoņiem gan guva ievainojumus un nokļuva slimnīcā. Droši vien viņam to vajadzēja uztvert kā zīmi, ka ir laiks doties mājās, tomēr Ferdinands nolēma doties uz slimnīcu un apciemot Čabrinoviča granātas upurus. Viņa šoferis Francis Urbans nebija iepazinies ar maršrutu, izdarīja nepareizu pagriezienu un nogriezās uz ielas, kur pie kafejnīcas sēdēja viens no vīriešiem, kurš bija mēģinājis viņu nogalināt - Gavrilo Princips. Pārsteigts par savu negaidīto veiksmi, Princips pieslējās kājās un metās cauri pūlim. Tad viņš no apmēram pusotra metra attāluma izvilka savu pistoli un izšāva uz mašīnā esošajiem cilvēkiem. Lodes trāpīja Francim Ferdinandam kaklā un viņa sievai vēderā. Šie šāvieni atbalsojās visā pasaulē.

Attēls no: listverse.com
Elians Gonzaless... Autors: Testu vecis Tauriņa efekti, kas pilnībā izmainīja pasauli
2.

Elians Gonzaless izraisīja Irākas karu.  Kad Sadams Huseins Irākas militārajā bāzē Camp Justice stāvēja pie karātavām, gaidot, kad viņam tiks izpildīts nāvessods, viņš visdrīzāk pat iedomāties nevarēja, ka notikumu virkne, kuras rezultātā viņš bija šeit, aizsākās tāpēc, ka kāds mazs kubiešu zēns iekāpa laivā, kura devās ceļā uz Ameriku. Tieši tā — savādā un netiešā veidā Elians Gonzaless kļuva par Irākas kara iemeslu. Nē, Elians Gonzaless nebija tas, kurš Džordžam Bušam pastāstīja, ka Irākai ir masu iznīcināšanas ieroči, taču tieši pateicoties viņam Bušs tika ievēlēts. Patiesībā Bušs kļuva par ASV prezidentu vēlēšanās, kurās pār otru kandidātu tika gūts vismazākais balsu pārsvars Amerikas vēsturē. Floridā viņš uzvarēja vien ar 537 balsu pārsvaru — un tieši Florida viņam deva uzvaru prezidenta vēlēšanās. Bušs šīs balsis saņēma pateicoties Elianam Gonzalesam. Kubiešu izcelsmes amerikāņu kopienu Floridā tik ļoti bija sadusmojis tas, kā demokrāti rīkojās sakarā ar šo skaļo starptautisko tiesvedību par bērna  aizbildniecību, ka vairāk nekā 50 000 kubiešu-amerikāņu, Floridā savu balsi atdeva par republikāņu kandidātu. Tas nozīmē, ka, ja Elians Gonzaless tajā dienā nebūtu iekāpis laivā, lai dotos uz Ameriku, par ASV prezidentu būtu kļuvis Als Gors. Irākas karš — par labu vai par sliktu — gandrīz noteikti nebūtu noticis, un pasaule būtu citādāka vieta, nekā tā ir šodien.

Attēls no: listverse.com
Vudro Vilsons ignorēja... Autors: Testu vecis Tauriņa efekti, kas pilnībā izmainīja pasauli
3.

Vudro Vilsons ignorēja vēstuli un izraisīja Vjetnamas karu. ASV prezidents Vudro Vilsons 1919. gadā atradās Versaļā, kur apmeklēja Parīzes Miera konferenci, kad saņēma vēstuli no kāda jauna sociālista, kurš lūdza tam ar viņu tikties. Tā kā Vilsona dienas kārtība bija ļoti noslogota, viņš vēstuli ignorēja — un tādējādi aizsāka notikumu virkni, kas noveda pie Vjetnamas kara. Šī jaunā vīrieša vārds bija Ho Ši Mins, un tolaik viņš bija diezgan atvērts dažādām idejām. Viss, ko viņš vēlējās, bija Vjetnamas neatkarība. Viņu bija iedvesmojusi ASV Neatkarības deklarācija, un vīrietis cerēja, ka amerikāņu prezidents jūt līdzi Vjetnamas tautas skumjajam stāvoklim, un tas palīdzēs viņiem iegūt neatkarību no Francijas. Taču Vilsons vīrieša vēstuli ignorēja, un Ho Ši Minā sāka rasties vilšanās sajūta pret Amerika politiku. Pēc tam viņš devās uz Padomju Savienību, kur studēja marksismu, satika Trocki un Staļinu, un kļuva par nelokāmu komunistu. Kad Vjetnama ieguva neatkarību no Francijas, Ho Ši Mins uzņēmās komunistu grupas vadību, kura Vjetnamu sadalīja divās daļās. Sākās Vjetnamas karš — taču tas tik pat labi varēja arī nenotikt, ja vien Vudro Vilsons jaunajam vīrietim būtu veltījis nedaudz sava laika.

Attēls no: listverse.com
Kautinscaron bārā izraisīja... Autors: Testu vecis Tauriņa efekti, kas pilnībā izmainīja pasauli
4.

Kautinš bārā izraisīja Brexit.  Kad Lielbritānijas tauta nobalsoja par izstāšanos no Eiropas Savienības, ne vienu vien nodarbināja doma, kā gan kas tāds vispār varēja notikt! Tiesa, atbilde nebija tālu jāmeklē — tā slēpās kādā nelielā bārā Vestminsteras pilī, kurā tiek ielaisti tikai parlamenta deputāti un viņu viesi, ko sauca par Stranger’s Bar („Svešinieku bārs') Tas notika 2012. gadā, kad Lielbritānijas leiboristu partijas parlamenta deputāts Ēriks Džoiss (Eric Joyce), būdams pamatīgi piedzēries, nokliedzās, ka bārā ir „pārāk daudz toriju” un sāka vicināt dūres pret ikvienu klātesošo. Kad ieradās policija, lai viņu arestētu, viņš nokliedzās: „Jūs nedrīkstat mani aiztikt! Man ir deputāta imunitāte!”. Pēc šī incidenta Leiboristu partija saprata, ka viņam amats ir jāatstāj. Džoisa kautiņš Lielbritānijā izraisīja garu notikumu virkni, kuras rezultātā valsts tauta lēma par labu tam, lai pamestu Eiropas Savienību. Vispirms jau Leiboristu partija saņēma pārmetumus, ka tā ļauj dāsniem ziedotājiem izlemt, kurš ieņems Džoisa vietu. Pēc tam, lai mainītu šo negatīvo reputāciju, leiboristu partijas līderis  Edvards „Eds” Milibends pieņēma lēmumu atļaut partijā iestāties un balsot ikvienam, kas vien būtu gatavs maksāt trīs mārciņas lielu iestāšanās maksu.Tūkstošiem cilvēku tā arī izdarīja — un kopā viņi ievēlēja jauno partijas vadītāju Džeremiju Korbinu. Korbins nebūtu ieguvis šīs balsis, ja nebutu  šī jaunā trīs mārciņu biedru uzņemšanas politika, un tieši Korbinu daudzi cilvēki vaino par Brexit referenduma rezultātu. Viņa partija viennozīmīgi vaino viņu — pēc tam, kad Lielbritānijas pilsoņi nobalsoja par izstāšanos no Savienības, partijas biedri pret Korbinu iniciēja neuzticības balsojumu. Taču tad jau bija par vēlu. Lielbritānija izstāsies no Eiropas Savienības, jo kāds piedzēries deputāts bārā nevarēja savaldīt rokas.

Attēls no: listverse.com
Britunbspkaravīra žēlsirdība... Autors: Testu vecis Tauriņa efekti, kas pilnībā izmainīja pasauli
5.

Britu karavīra žēlsirdība izraisīja Holokaustu. Henrijs Tendijs (Henry Tandey) 1918. gadā Lielbritānijas armijas sastāvā karoja Francijas teritorijā. Tur viņš pieņēma lēmumu apžēlot kāda vīrieša dzīvību — un šī lēmuma rezultātā vēlāk mira 6 miljoni cilvēku. Viņš cīnījās Francijas pilsētiņas Markuēnas (Marcoing) ieņemšanā, un vācieši sāka atkāpties. Vācu karavīri metās bēgt, un viens no viņiem iekļuva Tendija ugunslīnijā. Tendijs notēmēja ieroci uz bēgošo vācieti, taču vīrietis bija ievainots un centās glābt savu dzīvību. Tomēr Tendijs nespēja nospiest gaili. Viņš nolaida ieroci, vācietis viņam pateicībā pamāja ar galvu, un Tendijs ļāva šim vīrietim aiziet. Tendija gars un izskatīgums nonāca uz propagandas plakāta, un pēc 20 gadiem šis plakāts parādījās vietā, kur to neviens nebija gaidījis — Ādolfa Hitlera dzimtenē Vācijā. Kad britu valstsvīrs Nevils Čemberlens (Neville Chamberlain) apmeklēja Hitleru un redzēja pie sienas plakātu, viņš tam jautāja, kāpēc viņam ir tieši britu propagandas plakāts. Atbildot uz to, Hitlers norādīja uz Tendija attēlu un sacīja: „Šis vīrs mani gandrīz nošāva.” Šis stāsts šķiet tik neiedomājams, ka daudzi cilvēki to apšaubīja, taču dažus gadus vēlāk Grīnhovardsas (Green Howards) muzejs tam atrada pierādījumu. Viņu īpašumā bija vēstule no Hitlera asistenta, rakstīta 1937. gadā, kurā viņš pasakās tiem par atsūtīto plakātu. Viņš to bija meklējis, kā pats paskaidroja, jo „Fīreru dabiski ļoti interesē viss, kas saistīts ar viņa kara pieredzi”.

Attēls no: listverse.com
Pilsētas domnieks nogalināja... Autors: Testu vecis Tauriņa efekti, kas pilnībā izmainīja pasauli
6.

Pilsētas domnieks nogalināja suni un izveidoja moderno terorismu. 1933.gadā Teksasas domnieks, vārdā Čārlzs Hazards, nolēma atriebties sava kaimiņa sunim par to, ka tas nokārtojās viņa piemājas puķu dobē. Viņš samaisīja stikla lauskas suņa barības bļodā, nogalinādams to, un šajā procesā pilnīgi mainīja pasaules vēsturi. Šis suns piederēja 13 gadus vecajam Čārlijam Vilsonam, un viņš nozvērējās atriebties. Hazards kandidēja uz pārvēlēšanu, tāpēc Vilsons gāja no mājas uz māju, lai stāstītu cilvēkiem, ko domnieks izdarījis viņa sunim. Viņš pārliecināja 95 vēlētājus nebalsot par Hazardu, un kad pienāca vēlēšanas, viņš zaudēja savam konkurentam par 16 balsīm. Pirmo reizi mūžā Čārlijs Vilsons mainīja politiku. Šī situācija iedvesmoja Vilsonu kļūt par politiķi. Vēlāk viņš kļuva par Kongresa pārstāvi, un, kad izcēlās Padomju Savienības un Afganistānas karš, mainīja vēstures gaitu. Viņš īstenoja kampaņu nolūkā, lai amerikāņi palīdzētu afgāņiem, nododot viņu rokās raķešu palaišanas iekārtas un mainot kara gaitu.  Tieši pateicoties Vilsonam Afganistānas modžahedi uzvarēja karā, PSRS tajā zaudēja — un tas kļuva par vienu no galvenajiem iemesliem Padomju Savienības krišanai. Pēc tam Afganistānā izveidojās Taliban fundamentālistu kustība un tīkls Al Qaeda, un Osama Bin Ladens varēja īstenot vēsturē lielāko teroristu uzbrukumu. Sākās tā sauktais „modernā terorisma” laikmets. Un tas viss tikai tāpēc, ka viens untumains domes loceklis noindēja zēna suni.

Attēls no: listverse.com
3
468
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [14]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Ulrihs avatars
Medaļa JubilārsMedaļa Patīk komentārsMedaļa Bakalaurs
  Ulrihs 14.02.19 11:08
20
0

Kāda puse aiz ausīm pievilktu faktu. 1.Pasaules karš būtu visdrīzāk noticis arī tad, ja Ferdinandu nenogalinātu tājā dienā vai arī vispār nenogalinātu.

Tik pat labi varēja rakstīt - ja Hitlera tēvs konkrētā dienā nebūtu pārgulējis ar Hitlera māti, tad angļu kareivim nebūtu šī dilemma. Vai Hitlera vectēvs nesatiktu viņa vecmāti nu utt., ķēdīti ar "tauriņa efektiem" var turpināt līdz Ādamam un Ievai...

mežabrāls avatars
Medaļa Aģents 0/7Medaļa Aģents 0/7Medaļa Aģents 0/7
  mežabrāls 14.02.19 08:34
9
0

nostāvējies lazdonas piens izraisīja pamatīgu caureju   

Anonīms
unknown 14.02.19 13:09
6
0

Daudzas lietas notiktu tā vai citādi. Alternatīva ne vienmēr izrādās tā labākā…

SanchoB avatars
Medaļa BakalaursMedaļa Patīk komentārsMedaļa Dienas joks
  SanchoB 18.02.19 23:28
2
0

Attiecībā uz 5. faktu: Piedot, bet vai tieši tajā mirklī Hitlers nolēma ka sāks slaktēt žīdus?  Ja viņš nošautu to neizdevušos mākslinieku, tad tas nav fakts, ka nebūtu žīdu dzenāšana. 

 

Anonīms
Hgfjkkjb 15.02.19 14:52  
1
0
Es pačurāju krūmos un tā sākās lirtus
Barčiks avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Ped(r)otrollisMedaļa Moderatora favorīts
  Barčiks 15.02.19 03:34  
1
0
Labprāt gaidu nākamo daļu, ja ir vel kas tāds👌
Epicentrs avatars
Medaļa DarbaholiķisMedaļa KomiķisMedaļa Docents
  Epicentrs 14.02.19 20:58
2
1

Brexitu izraisīja mana balodīša efekts.

 

Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 14.02.19 19:31
3
2

Interesanti    

ChupaCabrass avatars
Medaļa JokupēterisMedaļa Neglītais džemperisMedaļa Autoklikeris
  ChupaCabrass 14.02.19 06:35
3
2

  

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 19.02.19 11:25
0
0

Neliela neprecizitāte: Hitlera dzimtene Austrija nevis Vācija.

Anonīms
Tava māsa 15.02.19 22:01  
0
0
atbildot uz Ulrihs komentāru " Kāda puse aiz ausīm pievilktu faktu. 1.... "

Tik Ādāms un Ieva ir izdomāti tēli, Ulrih 🤦‍♀️👌
Green Arrow avatars
Medaļa MaģistrsMedaļa Nedēļas redaktorsMedaļa Mario
  Green Arrow 15.02.19 17:56
0
0
S1NTA avatars
Medaļa ZebraMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Sirds
  S1NTA 14.02.19 19:32  
2
2
Super raksts
SAMSS avatars
Medaļa Zoles recidivistsMedaļa Zoles 3000 spelesMedaļa Autoklikeris
  SAMSS 14.02.19 07:20
1
2