...kuram Skorceni bija cienīgs tikai ūdeni pienest.
Superspiegs no Latvijas20
Visi zin Otto Skorceni (attēla kreisajā pusē), par viņu ir bijis rakstīts "Ilustrētajā Zinātnē" un tiri piri, Musolīni atbrīvošana, un tā tālāk, kara laikā viņu- Kristāla nakts varoni- personiski protežēja fīrers, bet pēc kara viņš galīgi nebija slinks pats sevi cildināt memuāros, kā rezultātā visa pasule viņu atzīst par nepārspējamu specoperāciju ģēniju. Auzas, kurās gadījās aizbraukt Skorceni, neviens nepiemin, neveiksmes nezina...Tikai nedaudzie, kuri pazina viņu II Pasaules kara laikā, atceras, ka viņa vietnieka Adriana fon Felkerzāma ( attēlā- labajā pusē) piedzīvojumi nebija mazāk pārsteidzoši, bet operāciju rezultativitāte augstāka- kaut gan viņš bija otrā plāna aktieris pie superzvaigznes Skorceni.
Adrians gāja bojā, Skorceni izdzīvoja...un tā kā tur, kur atradās Adrians,viņam nekā vairs nevajadzēja, Skorceni diezgan nekaunīgi piesavinājās viņa nopelnus. Un tie bija ne mazie. Klusais, ļoti mierīgais Felkerzāms bija lielisks analītiķis un apveltīts ar spožu prātu un izcilu drosmi.
Skorceni veiktās operācijas bija visai pavirši plānotas un norisinājās ar prāviem zaudējumiem- slavenajā Musolīni atbrīvošanas operācijā gāja bojā 40% operācijas dalībnieku- pie tā,ka itālieši nešāva pretī!-vienkārši tapēc, ka nebija līdz galam izdomāts, kā nolaidīsies lidotāji. Eizenhauera nolaupīšanas mēģinājums izgāzās tapēc, ka Skorceni nebija padomājis par pašu elementārāko- ka kosmētiski pielabotas 'panteras" ar uzkrāsotām zvaigznēm tomēr ne visai izskatījās pēc "Volverīniem". (Attēlā- sašauts pārkrāsotais tanks "Pantera")
"Villisos" sasēdinātie pa amerikāņiem pārģērbtie vācu kareivji sēdēja mašīnās pa sešiem- brīvību mīlošie amerikāņi parasti tajos sēdēja pa diviem...Rezultātā gāja bojā praktiski visi operācijas dalībnieki, un pasākums spoži izgāzās.
Labi izdevās tās operācijas, kurās piedalījās Skorceni vietnieks- bijušais rīdzinieks, vērīgais un uzmanīgais Adrians fon Felkerzāms...
Latvijā Adrians fon Felkerzāms vadīja pilnīgi parastu un ne ar ko neievērojamu dzīvi- pabeidza ģimnāziju, tad viņu iesauca armijā, kad sākās vāciešu izbraukšana, Adrians pārcelties nesteidzās- Felkerzāmi bija Latvijas valstij lojāli (ģimenē bija brīvības cīņu dalībnieki, tēvocis Hamilkars Felkerzāms bija apbalvots ar Lāčplēša ordeni), viņš aizbrauca tikai 1940. gadā- burtiski pēdējā brīdī, gandrīz krītot sarkano nagos, kas laikam viņu beidzot iedvesmoja cīņai pret komuņagām
Vācijā viņš iestājas brīvprātīgo pulkā "Brandenburga- 800", kur izveidoja "Baltiešu rotu", kurā savācas gan Baltijas vācieši, baltemigranti, kā arī latvieši un lietuvieši- šajā rotā vēlāk pēc dažām ziņām nokļūst arī viens no nākamajiem nacionālo partizānu komandieriem- Pēteris Čevers. Kas gan labāk par Felkerzāmu zināja, ka sevi cienošs rīdzinieks parasti prata trīs valodas- vācu, krievu un latviešu?
Pirmā operācija, kur viņš piedalījās, bija Daugavpils tiltu ieņemšana. Brandenburģerieši Lietuvā sagrāba pāris kravas autiņus ar uz Krieviju bēgošiem sarkanajiem, tādējādi tiekot pie ģimnastjorkām un budjonovkām, sakāpa gruzovikos un turpināja kustību uz Daugavpils pusi. Lai gan viņi bez problēmām tika līdz tiltiem, kāds sarkanais tomēr juta kaut ko aizdomīgu un tiltus izdevās ieņemt ar zaudējumiem- tomēr tos izdevās noturēt un ieņēmt nelielu placdarmu labajā krastā. Drīzumā pēc tam piesteidzās vēl kāda vācu vieglo tanku vienība un kopīgi diezgan sīvās cīņās izdevās tiltus diennakti noturēt, lai arī sarkanajiem palīgā nāca gaisa desanta korpusa papildspēki. .(sarkanarnietis kreisajā pusē ir Felkerzāms)
Felkerzāma kompānija kara sākumā vispār sagādāja krietnas galvassāpes sarkanajiem- nelielās vienībās viņi iekļuva pretinieka aizmugurē un deva triecienus pa sakaru mezgliem, tiltiem un štābiem un visos iespējamos veidos sēja paniku. Sarkanarmiešiem visai spilgtā atmiņā ir palikusi gandrīz vai psihoze, kura valdīja, atkāpjoties no rietumu robežas visās malās esošu "parašutistu" sakarā. Tas ir Felkerzāma kompānijas nopelns!
Tomēr īstā Felkerzāma zvaigžņu stunda, operācija, ar kuru viņš iekļuva visu diversantu skolu mācību grāmatās, bija Maikopas reids. .
Hitleram visa kara gaitā sāpīga problēma bija nafta- kara beigās pat tik sāpīga, ka tās trūkuma dēļ nekas vairs nefunkcionēja normāli. Un tāpēc viņam ļoti nozīmīgs bija uzbrukuma Dienvidu virziens- Kaspijas nafta...Friči paniski baidījās,ka krievi var atkāpjoties visu labumu uzspridzināt un aizsvilināt. Un tad Felkerzāmam ar viņa 62 cilvēku vienību tika dots fantastisks un gandrīz neizpildāms uzdevums- nokļūt pretinieka aizmugurē un nosargāt Maikopas naftas ieguves infrastruktūru. Bija sadabūtas NKVD formas, Felkerzāmam bija dokumenti uz majora Truhina vārda. Pa ceļam Truhins aizturēja panikā atkāpjošos kareivjus,sakārtoja kolonnā, norāja par mazdūšību un nogadāja Maikopā. Ģenerālis, kuram bija uzticēta Maikopas aizsardzība, priecājās par pastiprinājumu un kopā ar Felkerzāmu apbraukāja aizsardzības mezgla punktus...Kad 8.augustā vācu tanki tuvojās Maikopai, tur sāka steidzīgi gatavoties ar naftas ieguvi saistīto objektu iznīcināšanai. Diversanti sadalījās sīkākās grupās. Viena ieņēma centrālo sakaru punktu, no kura deva steidzamas pavēles atkāpties, citas cēla paniku, vēl citas devās uz naftas ieguves objektiem ar pavēlēm atcelt plānoto spridzināšanu. Trakā avantūra nostrādāja- Maikopa tika atstāta bez nopietnas pretestības un praktiski neskarta. Felkerzāms saņēma augstāko kara apbalvojumu- Bruņinieka krustu.
. Otra spožākā Felkerzāma plānotā un realizētā operācija (kuru Skorceni savos memuāros pieraksta tikai un vienīgi sev) notika 1944.gada oktobrī, kad Ungāru diktators Horti caur savu dēlu veda slepenas sarunas ar Padomju Savienību par Ungārijas izstāsanos no kara. Vācieši galīgi negribēja, lai sarkanie vienā rāvienā nokļūtu pie Vācijas robežām, tāpec situāciju atkal glāba Felkerzāms. Diversanti sākumā saņēma ciet Horti jaunāko, ietina tepiķī un ar lidmašīnu nogādāja Reihā. Kad Horti,neskatoties uz to, tomēr paziņoja,ka Ungārija izstājas no kara, Felkerzāma vienība gandrīz bez kaujas un zaudējumiem- tipiski felkerzāmiski- ieņēma Horti rezidenci Budas pilī- un pie varas nāca Salaši, kurš turpināja karu.
Vēl bija veiksmīgā diversiju operācija "Grifs" Ardenos, kur Felkerzāms, kurš prata angliski ne sliktāk kā krieviski, kaitēja amerikāņiem kā vien varēdams, Bet pēc tam jau Hitleram visi striķi trūka un nācās dzīt naglas sienā ar mikroskopu- Felkerzāma vienība tika izmantota vienkārši, lai aizbāztu kādu caurumu frontē un nolikta pret sovjetu tankiem un artilēriju. Pēdējie vienības karavīri, ar grūtībām izrāvušies no aplenkuma, uz nestuvēm iznesa sev līdzi nāvīgi ievainoto Felkerzāmu- kas par viņu pasaka ļoti daudz..