Kad peļķē iesēžas visa valsts vai tās nozīmīga daļa komplektā.
Sūdi valsts mērogā5
Inflācija ir bijusi un ir daudzu valstu problēma. Bet hiperinflācija ir sastopama daudz retāk. Skaitās, ka vēsturisko maksimumu inflācija sasniedza 20- tajos gados Vācijā. un bija 32,400% mēnesī. . Bet hiperinflācija Ungārijā 1946. gadā bija kaut kas īpašs, jo bija triljonu reižu vērienīgāka nekā "Veimāras inflācija" Vācijā.
Viss sākās 1945. gadā, bet pīķis bija 1946. gadā, kad cenas divkāršojās katras 15,6 stundas. 1946. gadā valdība nomainīja ungāru pengo uz citu valūtu- adopengo, kurš bija vērts vairakus triljonus pengo. . Orģinālais pengo it kā palika apgrozībā, bet bija neiespējami nopirkt kaut ko pat par 100miljoniem pengo. . 1946. gada 1. augustā Ungārijas valdība ieveda apgrozībā forintu, kura vērtība bija 400000000000000000000000000000 pengo. Jaunā nacionālā valūta bija nodrošināta ar zeltu un ārvalstu valūtām, un bija pietiekoši stabila, lai nodzīvotu līdz mūsdienām.
Koro sindroms- tā ir masveidīga maldīšanās, pie kuras cilveki uzskata, ka viņu ģenitālijas pamazām saraujas vai ka tās ir nozagtas. Liekas neticami? Tomēr dažās Āfrikas valstīs šis ārprāts bija pārņemis veselas pilsētas un ciemus. Bariem vīriešu bija pārliecināti, ka viņu locekļi saraujas. Viņi piestiprināja pie savām ģenitālijām aukliņas vai metāla žņaugus, lai noturētu tām pareizos izmērus līdz brīdim, kad tiks atrasts vietējais burvis, kurš spēs atrisināt problēmu.
Ģenitāliju zagšanā bieži vainoja burvjus. 2008. gadā Kongo izplatījās baumas, ka cilvēki, kuri šķindina naudu taksometros zogot locekļus saviem ceļabiedriem. Par to tika runāts pat vietējā radio programmās. Un izrādījās, ka panika pazudušo locekļu dēļ vēl nebija tas ļaunākais- lielāka problēma bija sabiedrības reakcija uz šīm baumām. Policijai nācās pēc vietējās sabiedrības pieprasījuma arestēt 13 cilvekus, kurus turēja aizdomās par ģenitāliju noburšanu, un bez tam vēl tika atrasti 14 cilvēku līķi, kurus "burvestību upuri" bija nolinčojuši. ,
Aizdomās turēto arests bija sapratīgs drošības līdzeklis- analoģiska gadījumā Ganā 1990. gadā 12 "ģenitaliju zagļus" pūlis vienkārši saplosīja līdz nāvei. Nigērijā 12 cilvēki tika nogalināti 2001. gadā, un tajā pašā gadā 5 cilvēki tika nogalināti Beninā.
Kongo policijas priekšnieks stāstīja: "Kad jūs pūlaties pierādīt "zadzību upuriem", ka viņu locekļi vēl joprojām ir savā vietā. viņi sāk pierādīt, ka tie ir kļuvuši sīki vai ka to īpašnieki ir kļuvuši impotenti. Es uz to viņiem atbildot, pavaicāju, kā viņi to var zināt, ja cauru dienu mītiņo un nav pat bijuši mājās, lai pārbaudītu, vai tiešam tā ir."
Sākoties 2008. gada finansiālajai krīzei visām valstīm sanāca cīnīties ar dēmoniem sava ekonomikā. Viena no valstīm, kura tika ar to galā pietiekoši labi, bija Šveice. Kad Eirozonā viss juka un bruka, Šveicei vel joprojām bija zems nacionālā parāda līmenis, zems bezdarba līmenis un labs eksporta līmenis.
Visstabilākā ekonomika kontinentā nav problēma?Šveice no kopējās bumbiņas nekur aizmukt nevar- un pasaule padarīja Šveici par viņas veiksmes upuri. Šveices franka kā drošas valūtas vērtība pret Eiro pieauga par 30% Pārvērtētais franks sadārdzināja eksportu un daudzas Šveices kompānijas cieta zaudējumus. Valdībai būtu vajadzējis mērķtiecīgi samazināt franka vērtību- bet Šveices valdība izrādījās tikpat vāji spejīga regulēt naudas radītās problēmas, kā pārējā Eiropa.
1989. gada 10 maijā Džeksona laboratorijā Menas štatā notika ugunsgrēks. Nodega ēka, kurā audzēja laboratorijas dzīvniekus. Gāja bojā 400000 balto pelīšu.To vidū bija atsevišķas peļu līnijas, kuras izmantoja AIDS un vēža pētniecībā. .Bez tam, protams, vēl tika pētītas simtiem citu slimību. Nodegusī ēka apgādāja ar baltajām pelītēm 6500 zinātniski pētniecisko iestāžu visā ASV teritorijā.. Zinātnieki uzskatīja notikušo ugunsgrēku par īstu nacionālo katastrofu. Neskaitāmi jau iesākti eksperimenti tika pārtraukti, jo no citurienes piegādātas peles varēja izmainīt eksperimentu rezultātus. Piemēram, Meijo klīnika, kura arī bija cietušo skaitā, atlika testus jaunām zālēm pret artrītu. Sekas skāra arī citas pasaules valstis, jo peles tika piegādātas arī 11200 laboratorijām citas valstīs.
Džeksona labortatorijas zaudējumi bija $40 milj, un apdrošinātāji spēja segt tikai $15 milj no šīs summas.
Neskatoties uz to, ka Džeksona laboratorija saņēma ļoti daudzus ziedojumus, tai skaitā 750000 $ no Hārvardas universitātes, viņiem nācās lūgt $25 milj no ASV kongresa, lai varētu atsākt medicīniskos pētījumus valstī.
Dienvidkorejā vissvarīgākais ēdiens ir kimči. Šim ēdienam no skābētiem kapostiem ir bezmaz vai reliģiozs statuss. Kimči pasniedz vai pie katra ēdiena. Restorānos šis ēdiens ir bez maksas, apmēram ka kečups ASV. 2009 gada vasarā bija pamatīgas lietavas, arī iepriekšējā gadā korejiešu kapostu raža bija slikta, un tā 2010. gadā cena palēcās par 500% un pēc tam kāposti no tirdzniecības gandrīz vai pazuda vispār. Avīzes to sauca par "nacionalo katastrofu", "gadsimta krīzi" un viskaut kā tā. Kāpostus sāka zagt. .Tika arestēta grupa, kura bija nozagusi 400 kg kāpostu. Valdība iesaldēja tarifu pieaugumu rutku un kapostu importam. Kāpostu mērci sāka dēvāt par keum-či- atvasinot no vārda "zelts", kas korejiski ir "keum".. Lai solidarizētos ar tautu, valsts prezidents paziņoja, ka turpmāk ēdīs no ASV un Eiropas importētos kapostus, kurus korejieši diez ko neciena.