Šodien 11.11.2015 ir Lāčplēša diena. Tuvojas arī 18. novembris- mūsu valsts dzimšanas diena. Pārlasi nozīmīgākos faktus, pirms dodies šodien pieminēt Brīvības kaujās kritušos.
Šodien ir Lāčplēša diena!16
1918. gada 18. novembris.
Diena, kad tika pasludināta mūsu valsts dzimšanas diena jeb neatkarības pasludināšana. Šajā laikā nebija nospraustas valsts robežas no tagadējās Krievijas. Pateicoties apņēmīgajiem nacionālistiem, tie 1918. gada 18. novembrī proklamēja mūsu valsti - Latviju. Atceries, ka Tautas padomes priekšsēdētājs Gustavs Zemgals paziņoja, ka Latvija tad pārgāja Tautas padomes apgādībā. Taču 1918. gada 17. novembrī tika izveidota Tautas padome. Šie ir nozīmīgi svētki ikvienam latvietim.
1919. gada 11. novembris.
Tā ir Lācplēša diena. Man ir kauns, ka klasē iet cilvēki, kas nezin ko nozīmē 11. novembris. Daudzi teica, ka 11. novembrī piedzima Lācplēsis vai vēl trakāk - 11. novembris iezīmējās kā Lācplēša vārda diena.
Lācplēsis ir tikai simbolisks tēls latviešiem. Patiesībā šajā laikā kopš 1918. gada 18. novembra līdz 1919. gada 11. novembrim notika daudz kaujas un cīnīšanas par brīvu Latviju. Viena no tām ir Brīvības cīņas pār ienaidniekiem, kuri neļāva valstij būt brīvai. Tikai pēc gada, kopš atzīšanas, Latvija kļuva patiešām brīva. Tagad, kur mēs 11. novembrī pieminam šajā kaujā kritušos - tur notika vissmagākās kaujas.
Valsts simboli.
Tev ir jāzin Latvijas valsts simboli - ģerbonis, karogs un himna. Latvijas valsts karogu ir veidojis Ansis Cīrulis attiecībā 2:1:2. Pirmo reizi to pacēla 1917. gadā.
Himnu ir sarakstījis Baumaņu Kārlis. Tā ir lūgšana, kuras notis ir ierakstītas uz Baumaņu Kārļa pieminekļa. Pirmo reizi to atskaņoja 1873. gadā atklājot 1. dziesmu svētkus.
Ģerbonis ir valsts atpazīstamības zīme. Tā veidošana sākās kopš brīža, kad pasludināja neatkarību.
Brīvības piemineklis.
Tā autors ir Kārlis Zāle. Brīvības piemineklis ir piemiņas simbols Brīvības kaujās kritušajiem. Tā augstums ir 43 metri. Tā būvniecība sākās dienā, kad tika pasludināta neatkarība. Brīvības pieminekļa arhitektūra runā pati par sevi - vērienīgi notikumi ir attēloti uz tā. Augstu debesīs mirdz trīs zvaigznes, kuras tur latviešu tautumeita jeb Milda. Šis piemineklis vieno tautu kā brīvu no ienaidnieka un galvenais brīvības simbols.
1940. gads.
Latvijas okupācija, kad varu pārņēma PSRS ne tikai Latvijā, bet arī Baltijas valstīs. Drūmākais periods Latvijas vēsturē, pēc manām domām. 1940. gada vasarā mūs okupēja PSRS. Okupācija sākās ar provokācijām un beidzās ar Sarkanās armijas iebrukumu.
Latviešu atmoda un Baltijas ceļš.
Manuprāt, visnozīmīgākais notikums ir atmoda un Baltijas ceļš. Laika posms, kad Latviju ieguva neatkarību no PSRS. Tauta taisīja mītiņus un demonstrācijas un pauda vēlmi dzīvot neatkarīgā un brīvā valstī. Pēc tam notika vērienīga akcija - Baltijas ceļš, kad plkst. 19.00 2 miljoni cilvēku no visām trīs Baltijas valstīm sadevās rokās, censdamās pievērst sev uzmanību no kā ir cietušas Baltijas valstis.
4. Maijs.
Daudziem šī diena neko nenozīmē un daudzi to nemaz neatcerās, bet fakts kā tāds, ka pēc atmodas un PSRS režīma daudzi klusībā vēlējās dzīvot atkal neatkarīgā valstī. Un tas piepildījās - 1990. gada 4. maijā Latvija atjaunoja neatkarību pēdējo reizi no PSRS.
Barikādes.
Vēlviens, manuprāt, nozīmīgs laiks, kad ap 1991. gadu Latvijas teritorijā darbojās specvienības jeb tā sauktās ''melnās beretes'', un kārtējo reizi apdraudēja Latvijas neatkarību. Iedzīvotāji BEZ ieročiem nosagāja savu zemi, ceļot barikādes. Tas deva paamtīgu pretsparu ienaidniekiem un mums izdevās nosargāt savu zemi. Protams, barikāžu laikā tika nošauti civiliedzīvotāji. Viens no tiem, plaši pazīstams, bija kinooperators Gvido Zvaigzne.