Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
12
1831

Slepenās Trešā reiha pazemes rūpnīcas „B-5 Richardceltniecība Čehijā pie Litomerices (Litoměřice) Vācijai esot bijusi tik svarīga, ka tā turpinājusies pat pēc Berlīnes krišanas 1945.gadā. Celtniecība tikusi apturēta tikai 4 dienas pirms Vācijas kapitulācijas Otrajā pasaules karā. 1960. gadā rūpnīcas vidusdaļa tika atjaunota un tagad tur tiek uzglabāti radioaktīvie atkritumi, bet kompleksa dienvidu daļa nekad nav tikusi atmīnēta un arī vēl šodien nav zināms kas atrodas daļēji uzspridzinātajās, senajās kaļķu raktuvēs. Tieši tur „Richard” glabājot savus noslēpumus.

1943 gadā amerikāņu... Autors: AndOne Slepena Trešā reiha pazemes rūpnīca
1. 1943. gadā amerikāņu „Lidojošie cietokšņi” (Boeing B-17 Flying Fortress) un angļu “Lankasteri” (Lancaster) dienu pēc dienas iznīcināja Vācijas rūpnīcas. Uzbrukumam tika pakļautas arī ražotnes Čehijā un Slovākijā – „Škodas” fabrika Pilzenē, naftas termināļi Bratislavā un daudzas citas. Vācijas vadībai radās plāns – izvietot rūpnīcas dziļi pazemē, kur tās būtu sabiedroto aviācijas bumbām nesasniedzamas. Novembrī firma „AG Kalk- und Ziegelwerke Leitmeritz”, kura no 1908. gada nodarbojās ar kaļķa ieguvi un kurai piederēja plašas šahtas klusās Silēzijas pilsētiņas Litomerices apkārtnē, saņēma telegrammu no Berlīnes ar norādi – steidzami nodot šahtu plānus Vācijas Zemes pārvaldei un neuzkrītoši pārtraukt kaļķa ieguvi. 1944. gada pavasarī Litomericē ieradās pirmie kartogrāfijas speciālisti un martā sākās pazemes kompleksa „Richard I” būvniecība.
Kompleksa celtniecībā... Autors: AndOne Slepena Trešā reiha pazemes rūpnīca
2. Kompleksa celtniecībā piedalījās aptuveni 50 Vācijas un Čehijas firmu, 1200 civilo speciālistu un 4000 Terezinas koncentrācijas nometnes gūstekņu. Darbus uzraudzīja SS (Schutzstaffeln). Būve bijusi slepena un tikusi stingri maskēta, īpaši visi virszemes darbi. Nomaskētas bijušas arī barakas, ceļš un dzelzceļš. No Berlīnes, vietējām firmām paredzētās vēstules tikušas sūtītas vienam adresātam – uz pieprasījumu, Riharda kungam, Litomericē. Paātrinātā kompleksa būvniecības tempa un neizturamo darba apstākļu rezultātā, ieslodzīto traumatisms, kas atņēma dzīvības, bijis milzīgs. Objekta būvniecība un ekspluatācija prasījusi 18000 cilvēku dzīvību.
Vecajās raktuvēs bija... Autors: AndOne Slepena Trešā reiha pazemes rūpnīca
3. Vecajās raktuvēs bija paredzēts izbūvēt trīs atsevišķus, bet ar ejām saistītus kompleksus. Katram kompleksam – sava ieeja un infrastruktūra. Jau gadu pēc celtniecības sākuma tikuši izveidoti jauni tuneļi aptuveni 30 kilometru garumā (pēc citiem datiem – 50 km) un pazemes ražotnes uzsākušas darbu: „Richard I” (C un D tuneļi) – elektromehāniskā ražotne. Šeit tikusi pārvietota Hemnicas rūpnīca "Auto Union", kurā tikušas ražotas „Maybach” tanku dzinēju detaļas un zemūdeņu dzinēji; „Richard II” (F tunelis) – elektronisko iekārtu ražotne. Elektrolampas radariem (Osram) un agregātus, kuri bija paredzēti Vācijas raķešu programmā un kurus izstrādāja firma "Siemens – Halske"; „Richard III” (G tunelis) – tur bija paredzēta sintētiskās degvielas ražošana. Pazemes sistēma tikusi izbūvēta, bet pati ražotne netika pabeigta.
Vēl 1945 gada 4 maijā tika... Autors: AndOne Slepena Trešā reiha pazemes rūpnīca
4. Vēl 1945. gada 4. maijā tika veikti celtniecības darbi, bet jau pēc dienas ieslodzīto nometnes komendants Panike (lagerführer Panicke) pziņoja: „Kungi! Karš ir beidzies, Hitlers ir miris, nometne tiek likvidēta, variet būt brīvi!” Ieslodzītie vienkārši aizgāja. Gestapo uzsāka rūpnīcas mīnēšanu, kuru bija plānots pabeigt 8. maija rītā un tad visam „Richard” vajadzēja „uziet gaisā”. Tomēr tas nenotika. Leģenda vēsta, ka kāds poļu strādnieks pārgriezis vadu un čehoslovāku karaspēks, kuru komandēja krievu pulkvedis Šeludčenko (Шелудченко), 10. maijā rūpnīcu atrada tukšu. Kompleksā nekavējoties ieradās PSRS Iekšlietu Tautas komisariāta (НКВД) specgrupa, kura aizliedza čehoslovākiem ieiet rūpnīcā un sāka pazemes izpēti. Čehu pašpārvaldei, krieviem nezinot, izdevās arestēt trīs „Richard” inženierus, kuri bija palikuši pilsētā – Blumelu (Blümel), Spoidu (Spoida) un Folku (Volk).
18 maijā vietējās... Autors: AndOne Slepena Trešā reiha pazemes rūpnīca
5. 18. maijā vietējās pašpārvaldes pārstāvji un jau minētais, arestētais inženieris Spoida inspicē mīnēto objektu. 25. maijā sākās „Richard” atmīnēšanas darbi. Turpmākā mēneša laikā tika neitralizētas un izvestas sešas automašīnu kravas ar sprāgstvielām, neizvests palika tikai kalnrūpniecības arsenāls, kurš bija paredzēts tuneļu un šahtu būvniecībai. Tomēr daļa rūpnīcas bija tā „piebāzta” ar spridzekļiem, ka atmīnēšana nebija iespējama, tā tika vienkārši slēgta. Kas atrodas mīnētajā rūpnīcas daļā nav zināms vēl šodien.
1945 gada jūlijā PSRS... Autors: AndOne Slepena Trešā reiha pazemes rūpnīca
6. 1945. gada jūlijā PSRS izlūkdienesta darbinieces Marijas Fortus ( Мария Фортус) vadītajai grupai tika uzdots visīsākajā laikā sameklēt slepeno pazemes rūpnīcu Čehijas ziemeļos. Precīzas informācijas par rūpnīcu un tās atrašanās vietu nebija. Zināms nebija gandrīz nekas, izņemot to, ka spokainajā pazemes būvē ticis izmantots krievu karagūstekņu un Terezinas koncentrācijas nometnes ieslodzīto darbaspēks. Maršala Koņeva (Конев) uzdevums skanēja vienkārši: „Atrast, aprakstīt, savākt liecības, aprīkojumu un darbagaldus nogādāt Padomju Savienībā”.
Te rodas jautājums kāpēc šai... Autors: AndOne Slepena Trešā reiha pazemes rūpnīca
7. Te rodas jautājums, kāpēc šai grupai uzreiz neizdevās atrast vairākus lielus vārtus kalna pakājē un kāpēc tā neievēroja dzelzceļu, kurš veda tieši uz pazemes rūpnīcu? Marija Fortus stāsta, ka nesekmīgie objekta meklējumi Čehijas ziemeļos noveda grupu Litomerices pilsētiņas apkaimē, kuras sadalīšana kvadrātos un pārmeklēšana nedeva nekādus rezultātus. Pusdienojot pilsētas tavernā Fortus grupa ievēroja kaudzi ar grāmatām un šķirstot kādu telefonu grāmatu atklāja, ka tajā minēti trīs kaļķa pārstrādes uzņēmumi ar vācu kapitālu. Atlika uzzināt, no kurienes tiek ņemta izejviela, lai nodrošinātu šos uzņēmumus. Nav skaidri zināms, no kurienes tika iegūta informācija par raktuvēm, bet grupa savus meklējumus turpināja pie Radobiļas kalna, kurš atrodas divu kilometru attālumā no pazemes kompleksa galvenajiem vārtiem Bidnicas kalna pakājē.
Meklējumi ievilkās vairāk... Autors: AndOne Slepena Trešā reiha pazemes rūpnīca
8. Meklējumi ievilkās vairāk nekā divu nedēļu garumā. Un tomēr ieeju palīdzēja atrast nejaušība. Atceļā no Radobiļas kalna, pēc kārtējās neveiksmīgās apkārtnes pārmeklēšanas, grupu pārsteidza spēcīgs lietus. No kalna plūstošais lietus ūdens atrada vecu ceļu un arī rūpīgi un pareizi nomaskētu ieeju objektā. Mēģinot noskaidrot, kur paliek lietus ūdens, meklētāji uzsāka improvizētus izrakumus un atklāja iestādītus krūmus, akurāti ieliktas drenas, apbērtas ar zemi, masīvus koka baļķus, kuri nosedza ieejas vārtus objektā. Nav skaidrs, kā maldoties mazas pilsētiņas apkārtnē varēja neievērot dzelzceļa sliežu atliekas un pāri gigantiskus vārtus, kas veda kalna iekšienē, kurus varēja redzēt gandrīz vai no Litomerices vēsturiskā centra. Ja nu vienīgi Sudetu vāciešu Litomerices diasporas kategoriskā nevēlēšanās sadarboties ar čehiem un boļševikiem. Acīmredzot objekts bija perfekti nomaskēts. Tomēr meklētāji doto uzdevumu izpildīja – rūpnīca tika atrasta, aprīkojums un darbagaldi tika aizvesti uz PSRS.
Vēlāk tukšo pazemi nolēma... Autors: AndOne Slepena Trešā reiha pazemes rūpnīca
9. Vēlāk tukšo pazemi nolēma izmantot lietderīgi. No 1948. gada līdz 1960. gadam tika atjaunota kaļķa ieguve. Interesanta detaļa – 1950tajos gados uz „Richard” tika nosūtīta Vācijas Demokrātiskās Republikas „Stasi” speciāla grupa. Ko viņi tur meklēja – nav zināms. Pēc raktuvju slēgšanas kompleksu izmantoja dažādi uzņēmumi, arī Terezinas memoriālais muzejs, bet no 2001. gada ieeja tajā oficiāli ir aizliegta. Aizbirusī un daļēji uzspridzinātā kompleksa dienvidu daļa īsti nav izpētīta (pēc pieejamiem datiem) un tieši tur slēpjas „Richard” noslēpums. 1960. gadā kompleksa vidusdaļa tika kapitāli izremontēta un tur ierīkoja radioaktīvo atkritumu glabātuvi, ieeju aizbēra līdz ar to zuda iespēja tur iekļūt. Aizbērtā ieeja šobrīd atrodas zem objekta apsargājamās zonas.
Veids kā iekļūt kompleksā ir... Autors: AndOne Slepena Trešā reiha pazemes rūpnīca
10. Veids kā iekļūt kompleksā ir – pievienoties „melnajiem izlūkiem”, kuri nelegāli izpēta „Richard”. Tas gan ir diezgan bīstams veids, jo pazemē ļaudis ir gan apmaldījušies, gan gājuši bojā. Kāds čehu students 1980tajos gados aprakstīja savus piedzīvojumus. Viņš ieraudzījis atvērtu eju raktuvēs un kopā ar draugu nolēmuši ieiet ne tālāk par 100 metriem. Atgriežoties nav varējuši atrast izeju, jo aizgājuši pa nepareizu koridoru. Nodzisis lukturītis, beidzies ūdens un pārbaidītajiem puišiem sākušas rēgoties halucinācijas. Viņi dzirdējuši balsis, redzējuši strādniekus ar vagonetēm un apsargus ar automātiem. Pēc trim dienām viņus atraduši kalnu glābšanas dienesta darbinieki.
12
1831
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [67]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
andrejsupītis avatars
Medaļa PirmavotsMedaļa PaparazziMedaļa Bestsellers
  andrejsupītis 13.02.11 18:56
157
0

Tādiem rakstiem ir jābūt topa augšgalā, nevis kaut kādiem mēsliem par Bīberu.

SummerSound avatars
Medaļa Sponsora favorītsMedaļa Spoki flameMedaļa Admins iesaka
  SummerSound 13.02.11 19:22
47
0

Ļoti labs raksts,it īpaši vēstures faniem...

Tādiem kā es...

Daquantrius avatars
Medaļa 鬼心Medaļa LācītisMedaļa 鬼心
  Daquantrius 13.02.11 22:51
33
0

Ļoti labs raksts.

Jevshimesh avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa Dienas joksMedaļa Recidīvists
  Jevshimesh 14.02.11 20:21
30
0

OMFG! Nesaprotu kapec daudzi sadi un lidzigi raksti paliek novarta? Pilnigi piekritu andrejsupitis

AndOne avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Misija izpildītaMedaļa Admins iesaka
  AndOne 13.02.11 18:47
17
3

atbildot uz Cuukis komentāru " Man šķiet ka šis video ir par šo r... " Jap! Tas pats!

proviking avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa NostradamsMedaļa Maska
  proviking 13.02.11 17:16
13
0

man ar intresē, kas tad tajā cehā tads ieksā bijis... kāpēc neviens anv izpētijis līdz mūsdienām, nevar būt ka nomīnēts tā ka anv iespējams atmīnēt, bet vispār kurs mulāps izdomāja tur eirīkot radioaktīvo sūdu izgāstuvi...

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 23.03.11 15:05
13
0

Liels pluss par tik izcilu rakstu.

madmatt avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa RecidīvistsMedaļa Twittera eksperts
  madmatt 14.02.11 11:09
11
0

Viennozīmīgi +

Šitādos apjomos atrast informāciju nav viegli, pašam arī bija grūti taisīt tāda veida rakstu..

Ļoti interesanti fakti sakopoti, tik ļoti gribētu uzzināt, kas tur iekšā atrodas.. :))

Serpentboy avatars
Medaļa Spoks
  Serpentboy 14.02.11 23:28
7
0

ļoti interesants raksts. :) vairāk tādus. ;)

Paradoks avatars
Medaļa ZubrilaMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Admins iesaka
  Paradoks 22.09.12 09:43
7
0

Raksts tiešām intelektuāls, reti kāds tādus meklē, bet tādi ir vajadzīgi vairak +++ 

Wyll avatars
Medaļa SpoksMedaļa VidusskolnieksMedaļa Redaktors iesaka
  Wyll 02.03.11 15:36
7
0

atbildot uz andrejsupītis komentāru " Tādiem rakstiem ir jābūt topa augš... " Perfekti pateikts. Katrs te liek visādus sūdus, bez vispār dziļākas jēgas, bet te- kolosāls raksts. Saplusojam, normāli domājošie cilvēki, aiziet, aiziet! Mēs gan esam mazākumā, bet pacenšamies

AndOne avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Misija izpildītaMedaļa Admins iesaka
  AndOne 05.10.11 15:19
13
6

atbildot uz Husim komentāru "Super,liels + par rakstu,a mīsusus ielikuši div... " Par mūzikas grupu sasmējos!

AndOne avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Misija izpildītaMedaļa Admins iesaka
  AndOne 03.12.11 10:20
14
8

atbildot uz elements komentāru " Izcils raksts + " Paldies! :)

Kasdankis avatars
Medaļa Sponsora favorītsMedaļa Admins iesakaMedaļa Dienas joks
  Kasdankis 17.02.12 12:34
6
0

atbildot uz proviking komentāru " man ar intresē, kas tad tajā cehā ... " vini tur ierikoja radioaktīvo atkritumu glabātuvi lai aizbaiditu cilvekus,lai neviens pat nemeiginatu pieklut tam visam.Un visticamak vini tach visu izpetija pirms tur salika tos radiaktivos atkritumus jo shajas alas bija loti daudz rupnieciskas un kara tehnikas ko protams PSRS labprat gribeja ieguut.Protams pastav iespeja ka neviens netika ieksha taja dala un tad saka stradat teiciens "ja mums nav,tad nevienam nebus"

Hedernex avatars
Medaļa KārumnieksMedaļa RecidīvistsMedaļa Kārumnieks
  Hedernex 13.03.11 20:17
5
0

beidzot kkas sakarīgs , + + +

infirmuscattus avatars
Medaļa KlaunsMedaļa SviestmaizeMedaļa Recidīvists
  infirmuscattus 14.02.11 11:37
5
0

Ļoti labs raksts! +++

djgrimmy avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa Veiksmes lādeMedaļa Riesta laiks
  djgrimmy 30.03.13 10:01
5
0

elements avatars
Medaļa Redaktors iesakaMedaļa Admins iesakaMedaļa Pirmavots
  elements 03.12.11 10:18
7
2

Izcils raksts +

santina121 avatars
Medaļa Pilnu klēpi tulpēmMedaļa Spoks
  santina121 23.03.11 14:59
4
0

patiešām forš raksts. 

shitsky avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa SviestmaizeMedaļa Spoki flame
  shitsky 17.02.12 12:04
4
0

vot sito es saprotu, cepuri nost, supe raksts, sitadus vajadzetu vairak un vairak likt, tieshma nevis tos fufeljus par biberiem slvaneibam utt...

« 1  2  3  4 »