Als Kapone, Bonija un Klaids, "Melnās Dālijas slepkava", Džons Gotti un citi FIB vēsturē zīmīgi noziedznieki.
Slavenākie noziedznieki FIB vēsturē8
193
1
Laikam nav iespējams runāt par organizēto noziedzību vai mafiju, un pat ASV kultūru un ikdienu kopumā pagājušā gadsimta divdesmitajos un trīsdesmitajos gados, nepieminot Ala Kapones vārdu. “Scarface”, “The Untouchables” un “Soprano ģimene” neeksistētu bez šī cilvēka, jo viņš ir mafijas tēvs. Viņš bija iesaistīts neskaitāmās slepkavībās un naudas piesavināšanā no uzņēmējiem un politiķiem. Viņa Čikāgas kriminālais monopols kontrolēja vietējo azartspēļu un prostitūcijas biznesu. 1931. gadā Kapone beidzot tika notverts un stājās tiesas priekšā, bet nevis par saviem smagākajiem noziegumiem, bet gan par ienākumu nodokļa nemaksāšanu. Viņam tika piespriests 11 gadu cietumsods. Tomēr jau 1939. gadā viņš tika atbrīvots, jo viņu fiziski un morāli bija novājinājis sifiliss. Kapone mira 1947. gadā.
Ja noziedzīgajā pasaulē vajadzētu atrast ko pozitīvu un romantisku, tad tas noteikti būtu Bonijas Pārkeres un Klaida Barouza stāsts. Lai arī viņus visbiežāk atpazīst kā pāri, viņi abi piederēja grupējumam, zināmu kā Barouza bandu, kurā ietilpa Klaids, viņa brālis, brāļa sieve un vairāki ar Barouzu dzimtu radniecīgi nesaistīti cilvēki. Šis grupējums veica daudz un dažādus noziegumus, bet slavens tas kļuva ar banku laupīšanas virkni laika posmā no 1932. līdz 1934. gadam. Ievērības cienīgs fakts, ka aplaupot bankas viņi vienmēr tās pameta, ņemot līdz ķīlniekus, bet neviens no tiem necieta un visi tika neskarti atlaisti brīvībā, kad banda bija aizbraukusi pietiekoši tālu no nozieguma vietas. Vēl jo vairāk, ķīlniekiem tika iedota nauda, lai viņi varētu nokļūt atpakaļ uz pilsētu. Bonija un Klaids tika nogalināti aizturēšanas laikā 1934. gada maijā. Bonijai bija 23, Klaidam – 25.
Reklāma
Bonijas un Klaida Ford Fordor Deluxe Sedan, kurā abi tika nogalināti apšaudes laikā ar policiju. Ir saskaitīts, ka pa auto ticis trāpīts 167 reizes.
Džons Gotti, vēl zināms kā “Teflona Dons”, jo praktiski visas viņa kriminālās karjeras laikā likumsargiem tā arī neizdevās viņam piesiet nevienu pārkāpumu. Viņu pazina kā Gambino noziedzīgās ģimenes galvu. Un tomēr par spīti regulārajai izbēgšanai no likuma, 1990. gadā drošības kameras nofilmēja kā Gotti nogalina cilvēku. Tāpat viņš tika apsūdzēts par nodokļu nemaksāšanu. Viņam tika piespriests mūža ieslodzījums. Gotti mira no vēža 2002. gada jūnijā 61 gada vecumā. Ja vēlaties pilnībā pavērot un izprast Gotti noziegumu un darbību raksturu, paskatieties “Soprano ģimeni”. Johnny Sac, Lupertaci ģimenes galva, ir paša Gotti prototips.
Elizabetei Šortai pēc viņas nāves tika dota iesauka “Melnā Dālija”. Viņa kļuva par vienas no šokējošāko un brutālāko slepkavību upuri. Viņas ķermenis jostasvietā pārgriezts uz pusēm tika atrasts 1947. gada 15. Janvārī, Leimerta parkā Losandželosā. Šorta Losandželosā bija ieradusies apciemot senu draugu no kara laikiem. Policija atklāja, ka sešus mēnešus pirms šīs slepkavības Šorta ļoti bieži mainīja savu dzīvesvietu, neuzturoties vienā vietā ilgāk par divām nedēļām. Tas piešķīra šai slepkavībai papildu noslēpumainību. Tā vien šķita, ka viņa zināja – viņu kāds meklē un grib nogalināt. Apmēram 50 cilvēki sniedza liecības par šo slepkavību. Un tomēr īstais slepkava, saukts par "Melnās Dālijas slepkavu", tā arī netika atrasts, lai arī vēl vairākus mēnešus pēc slepkavības viņš sazinājās ar Losandželosas presi un sniedza informāciju, lai iegūtu publicitāti.
Reklāma
Lai arī ASV lidostās tiek veikta ļoti stingra bagāžas pārbaude, lai laicīgi notvertu potenciālos ārzemju teroristu grupējumus, viņiem vēl joprojām nav izdevies izveidot sistēmu, kura ļautu neitralizēt teroraktus, kurus plāno un veic paši ASV iedzīvotāji. Viens no tādiem bija Timotijs Makvejs, bijušais armijas cilvēks, kurš 1995. gada 15. aprīlī pie Oklahomas valdības ēkas atstāja transporta līdzekli pilnu ar sprāgstvielām. Sprādziena rezultātā gāja bojā 168 cilvēki, ieskaitot 19 bērnus, un vēl vairāki simti cilvēku tika smagi savainoti. Balstoties uz sīkiem pavedieniem, kurus izdevās iegūt no uzsprāgušās mašīnas, FIB nonāca uz Makveja pēdām. Pats Makvejs atzinās izdarītajās darbībās, paziņojot, ka tas bijis protests pret ASV valdības veiktajām nekrietnajām darbībām. Viņam tika veikta nāvējoša injekcija.
Džons Dilindžers bija viens no slavenākajiem un noziegumiem bagātākajiem noziedzniekiem. Laika posmā no 1933. gada septembra līdz 1934. gada jūlijam viņš kopā ar savu grupējumu terorizēja ASV. Tika nogalināti 10 cilvēki, vēl 7 tika smagi ievainoti, viņi aplaupīja bankas un pamanījās 3 reizes izbēgt no cietuma. Nelaimīgā (vai drīzāk laimīgā) kārtā viņu nodeva kāda prostitūta Ana Kumpanasa, kura bija viņu ievērojusi bieži apmeklējot tuvējo kinoteātri. Džilindžers tika nošauts aizturēšanas laikā netālu no kinoteātra. Morāle – ar prostitūtām ir kā ar bitēm.
Šķiet, ka pasaules vēsturē vēl joprojām nav pieredzēts lielāks noziegums biznesa sfērā kā tas, kas notika ar ASV multimiljardu uzņēmumu “ENRON”. Sākotnēji tā attīstība bija nenormāli ātra. 2000. gadā tā peļņa sasniedza 100 miljardus ASV dolāru. Tas bija kļuvis par sesto lielāko enerģētikas uzņēmumu pasaulē. Un tad pēkšņi 2001. gada augustā uzņēmuma vadītājs Džefrijs Skillings paziņoja par aiziešanu no sava amata. Tā paša gada oktobrī uzņēmums paziņoja par 618 miljonus lieliem zaudējumiem. Veiktās izmeklēšanas rezultātā izrādijās, ka virkne partnerkompāniju tika mudinātas no “ENRON” puses slēpt no valdības par uzņēmuma zaudējumiem un parādiem. 2001. gada novembrī kompānijas kapitāls bija mazāks par vienu dolāru. Investori zaudēja miljardus. 2001. gada decembrī uzņēmums paziņoja par bankrotu. Šis ir vērienīgākais bankrota gadījums ASV vēsturē. 5600 darbinieki zaudēja savas darbavietas, iekrāto naudu un pensijas. 2004. gadā uzņēmuma finanšu menedžeris Endrjū Fastovs saņēma 10 gadu cietumsodu . Savukārt, uzņēmuma vadītājam Džefrijam Skillingam tika piespriests 24 gadu cietumsods un 45 miljonus liela soda nauda.
Reklāma