Sveiki! ;) Pēc kāda ilgāka laiciņa, beidzot izveidoju vēl vienu rakstiņu, lai jums būtu ko palasīt. Šoreiz pastāstīšu par mūsu Sauli. Lai patīkami lasīt! ;)
Saule ir mūsu Saules sistēmas zvaigzne. Tā ir viena no galvenajām lietām, kas atbild par to, lai mēs varētu izdzīvot.
Vispārīgā informācija
Saule atrodas hidrostatiskā līdzsvarā. Tas nozīme, ka tā nedz izplešas nedz saraujas un, ka tai ir stabils enerģijas avots. Tās enerģijas avots ir dzīlēs notiekošās reakcijas-ūdeņradis pārvēršas hēlijā ( ūdeņradis un hēlijs ir galvenās visuma sastāvdaļas, no kā, tas sastāv). Saules orbitālais ātrums ir 217km/h.
Uzbūve
Saules uzbūve ir diezgan sarežģīta, bet ja piedomā līdzi, tad nemaz nav tik grūti saprast. Saule sastāv no 7 daļām jeb zonām.
Kodols:
Saules kodolā notiek hidrotermiskās reakcijas, kurās ūdeņradis pārvēršas par hēliju un izdalās enerģija. Saules kodols sniedzas aptuveni līdz 0,2 R no tās centra. Kodoltermiskās reakcijas rit tikai kodolā. Tālākos slāņus silda kodola izdalītā enerģija.
Starojuma pārneses zona:
Viela, kas atrodas starojuma pārneses zonā, pārnes kodola izstaroto enerģiju uz Saules ārējiem slāņiem. Enerģiju pārnes fotonus izstarojošie ūdeņraža un hēlija joni. Vielas temperatūra, spiediens un starojuma intensitāte virzienā no Saules centra pazeminās.
Konvektīvā zona:
Konvektīvajā zonā, Saules matērija ir nepietiekami blīva un karsta, lai pārnestu kodola izstaroto enerģiju ar starojumu. Šajā zonā enerģijas pārvešanu nodrošina konvekcija. Par konvekciju sauc procesu, kad karstā gāze paceļas līdz saules virsmai, kur tā atdziest un atkal nogrimst līdz konvektīvās zonas pamatiem. Tātad enerģija rinķo :)
Fotosfēra:
Fotosvēra ir Saules redzamā virsma. Tās temperatūra ir 5800 kelvinu. Slāņi zem fotosfēras ir redzamo gaismu necaurlaidīgi. Fotosfēru veido Saules granulas. Katras granulas mūžs ilgst aptuveni 8 minūtes.
Temperatūras minimuma zona:
Temperatūras minimuma zona ir aukstākais saules slānis. Tas atrodas aptuveni 500km virs fotosfēras. Šī zona ir pietiekami vēsa, lai tajā būtu sastopamas tādas molekulas, kā oglekļa monoksīds un ūdens.
Hromosfēra:
Hromofēra ir plāns slānis virs fotosfēras. Hromosfēra ir viegli novērojama pilna Saules aptumsuma laikā. Hromosfērā ļoti bieži ir novērojami Saules uzliesmojumi. Tie ir pēkšņi, īslaicīgi uzliesmojumi, kuru laikā tiek izstrots rentgenstarojums, ultravioletais starojums, radiostarojums un dažreiz pat redzāmā gaisma.
Saules vainags:
Saules vainags ir pats augstākais slānis. Saules vainagā ir novērojamas protuberances. Tie ir milzīgi un salīdzinoši aukati plazmas veidojumi, kuru lielums mērāms vairākos tūkstošos kilometru. To augstums var sasniegt 30000km.
Fakti:
Diametrs: 109 zemes diametri
Virsmas platība: 11990 zemes virsmas
Tilpums: 1300000 zemes tilpumi
Masa: 332946 zemes masas
Virsmas temperatūra: 5778K
Sastāvs: Udeņradis 73,46%
Hēlijs 24,85%
Skābeklis 0,77%
Ogleklis 0,29%
Dzelzs 0,16%
Sērs 0,12%
Neons 0,12%
Slāpeklis 0,09%
Silīcijs 0,07%
Magnijs 0,05%
Jēdzienu skaidrojumi:
Fotons-visu elektromagnētisko starojumu pamatvienība.
Joni-elektriski lādētas daļiņas, kas rodas, ja atomi vai atomu grupas zaudē vai pievieno vienu vai vairākus elektronus.
Kelvini(K)-temperatūras mērvienība
Gaidiet nākamo rakstiņu kurā pastāstīšu par Saules sistēmas planētu-Merkuru.
Ja patika raksts, ieliec + ;)