Daudzi uzskata, ka Jaunā Pasaule esot bijusi izolēta no pārējas pasaules tūkstošiem gadu. Tomēr daži uzskata, ka tā vienmēr nav bijis. Ir pietiekami daudz pierādijumu, lai vismaz izteiktu pretrunas par to, ka Amerikas tautas ne vienmēr ir dzīvojušas izolēti no pārējās pasaules. To ir ļoti grūti pierādīt, īpaši ņemot vērā, ka pierādījumi varēja izdzīvot tikai netieši, t.i. dažādi mīti vai mutvārdi.
"Ra" Ekspedīcija4
22
6
Niedru laivas Titikakas ezerā Dienvidamerikā.
Un niedru laivas Čadas ezerā Āfrikā. Aizdomīgi līdzīgas ņemot vērā, ka laivu taisīšanas prasme nodotas no paaudzes paaudzē./////Visos tuvajos austrumos senos laikos tika izmantotas šādas laivas. No Lībijas līdz Sīrijai un Mezopotāmijai. Tās tika izmantotas arī Kiprā, Itālijā un Sardīnijā. Tomēr tas nenozīmē, ka visas tautas, kas lietoja šīs laivas uzturēja kontaktus, bet šādu transporta līdzekļu esamība un praktiska izmantošana nodrošina kā rīku ceļojumam, tāpēc kā līdzekli iespējamai mejiedarbībai ar citiem.
Reklāma
Seno ēģiptiešu klinšu zīmējumi, kuros attēlotas niedru laivas.
Peruāņu niedru laivas./////Ņemot vēro šīs senās izmantotās niedru laivas, Tors Heijerdāls (šis puisis nebeidz pārsteigt) nolēma veikt praktisku eksperimentu, lai pārbaudītu šī kuģa peldspēju okeānā. Viņš radīja seno niedru laivu reprodukciju un mēģināja šķērsot Atlantijas okeānu.
Tors Heijerdāls.//////Plānojot kuģi Heijerdāls izskatīja ēģiptiešu keramikas mākslas darbus un gatavojot modeļus. Tika izgatavots kuģa dizains un tika pievienots stūres airis. Tika izveidota apkalpe no Centrālāfrikas iedzīvotājiem, kam ir bijusi pieredze ar šo laivu būvniecību dzimtajā Čadas ezerā. Kad kuģis tika pabeigts, tas tika aiztransportēts uz Safi ostu Marokā, kur tas tika iekristīts ar nosaukumu „Ra”. Nosaukums „Ra” tika izvēlēts, lai simbolizētu Saules pielūgsmi, kas dominē daudzās senajās civilizācijās.
Reklāma
„Ra”.///////„Ra” pa viļņiem peldēja kā pīle pa ezeru. Pēc vairākām niedru zaudēšanām pakaļgals kļuva smagāks un ekspedīcija cieta neveiksmi. Pēc gada Heijerdāls izveidoja jaunu ekspedīciju, vadoties pēc iepriekšējā ekspedīcijā pieļautajām kļūdām. Tika izveidots kuģis „Ra II”, uzlabojot laivas konstrukciju ar Dienvidamerikas laivu būvētāju palīdzību. Izbraucot no Safi ostas „Ra II” šķērsoja Atlantijas okeānu 57 dienu laikā un veiksmīgi sasniedz Barbadosas salu Karību jūrā. Pēc ekspedīcijas kuģis bija peldspējīgs (pirmo reizi) un nebija cietis no niedru zaudēšanas.
„Ra II”/////////////Kļūdains apgalvojums, ka ekspedīcijas mērķis bija pierādīt, ka senie ēģiptieši bija tieši iesaistīti maiju piramīdu celšanā. Tas acīmredzami ir pilnīgi nepārliecinošs, jo īpaši ņemot vērā lielo laika starpību starp šiem pieminekļiem. Vēl viens pārpratums ir, ka Heijerdāls bija domājis, ka ēģiptieši šajos niedru kuģos apceļoja visu pasauli. Ēģiptiešu jūrniecības robežas ir labi zināmas-siroja pa Vidusjūru, Nīlu un šad tad pa Sarkano jūru. Ir maz pierādījumu, kas liecina, ka ēģiptieši esot labi orientējušies okeānā.
„Ra” var apskatīt Kon-Tiki muzejā./////////„Ra” tika būvēts pēc ēģiptiešu dizaina, bet kāpēc tā? Jo Ēģiptē ir realitīvs daudzums izdzīvojušo attēlu, kas detalizēti varēja aprakstīt plostu un kalpotu par pamatu mūsdienu reprodukcijai. „Ra” nācās taisīt daudz lielāka izmēra, jo pamatā šādi niedru kuģi tika izmantoti ceļošanai pa upēm vai ezeriem. Bet ko tad „Ra” ekspedīcija īsti centās pierādīt? Vai tas patiešām pierāda, ka senos laikos ēģiptieši vai kāda cita grupa, ar niedru laivām sasniedza Ameriku? Protams, ne. Ekspedīcijas panākumi mazina uzskatu, ka okeāni bija nepārvarami šķēršļi. Arī vienkāršāks kuģis netieši vai tīši, ar vēju un straumju palīdzību var tikt pāri okeānam. Īsāk sakot, „Ra” ekspedīcijas dažādos veidos atspoguļo ēģiptiešu tēmu, projekts nebija tieši eģiptaloģijas labā, bet balstijās uz lielu senās Ēģiptes iedvesmu būvēt dažādu parametru un veidu kuģus, un apkuģot jūras arī pagātnē. Piemēram, „Ra” un Kon-Tiki ekspedīcijas ir klasisks piemērs ekspermentālajai arheoloģijai. Niedru laivu ekspedīcijas, kuras veica Heijerdāls piešķīla dzirksteli dažādiem senās pasaules vēstures aspektiem, par kuru mēs nezinām gandrīz neko. Grāmata par \"Ra\" ekspedīciju ir tulkota arī latviski sērijā \"Apvārsnis\".