11

 49  0

No 1914.gada līdz 1918.gadam norisinājās 1. pasaules karš. Kara darbība galvenokārt notika Eiropā. Šajā vispasaules konfliktā iesaistījās vairāk nekā 40 valstis.

Bija izveidojušās divas karojošās valstu apvienības:
Antante
(Krievija, Lielbritānija, Francija, ASV (tikai kara beigās))
Trejsavienība
(Vācija, Turcija, Itālija, Austrumungārija)

4 gadu laikā abas puses mobilizēja 73 miljonus karavīrus.

Pirmā pasaules kara notikumu hronoloģija pasaulē :
1914.gada jūnijs
* Austrumungārijas troņmantenieks Francis Ferdinands un viņa sieva tika nogalināti Sarajevā, to izdarīja serbu nacionālists Gavrilo Princips.
* Austrumungārija par šo teroru vainoja Serbiju. Vācija paziņoja, ka atbalstīs Austrumungāriju kara gadījumā.
1914. gada jūlijs
* Austrumungārija piesaka karu Serbijai. Lai atbalstītu Serbiju, Krievija uzsāk karavīru mobilizāciju.
1914. gada augusts
* Vācija piesaka karu Krievijai un Francijai. Pret Beļģijas gribu Vācija iziet cauri viņu teritorijai, lai ieņemtu Franciju. Vācija uzbrūk Beļģijai. Vairāk nekā miljons bēgļu dodas prom no savas valsts.
* Lielbritānija piesaka karu Vācijai, un sāk stratēģijas veidošanu kopā ar Franciju.
1914. gada septembris
* Kauja pie Marnas Francijas un Lielbritānijas armija aptur vāciešu karagājienu caur Francijas ziemeļiem.
* Sākas ierakumu karš - abu pušu armijas nostiprina savas pozīcijas un sāk veidot tranšejas liekot karavīriem rakt garus grāvjus zemē.
1914. gada oktobris
* Turcija pievienojas karam Trejsavienība pusē.
1914. gada decembris
* Karadarbība sākas arī jūrā. Falklandu kaujā Lielbritānijas flote sakauj Vācijas floti.
1915. gada aprīlis
* Vācija veic milzīgu uzbrukumu Antantes karaspēkam pie Ipras; šajā kaujā pirmo reizi kā kaujas ierocis tiek izmantotas indīgās gāzes.
* Antantes karaspēks ierodas Gallipoli (Turcijā) ar mērķi ieņemt Osmaņu impērijas galvaspilsētu.
* Vācijā ar dirižabļa palīdzību pirmo reizi uzbrūk no gaisa, bombardējot Londonu.
1916. gada jūlijs
* Sommes kauja, kurā pirmo reizi tiek izmantoti tanki.
1917. gada aprīlis
* Atbildot Vācijas zemūdeņu uzbrukumiem neitrāliem kuģiem, karā Antantes valstu pusē iesaistās Amerikas Savienotās Valstis.
1917. gada novembris
* Revolūcija Krievijā - komunisti, kurus vada Ļeņins gāž caru un pārņem varu valstī.
1918. gada marts
* Krievijas komunistu valdība paraksta miera līgumu ar Vāciju un tās sabiedrotajiem. (3. martā Brestas miers, Krievija izstājās no kara)
1918. gada novembris
* Vācija paraksta miera līgumu ar Antantes valstīm. Tā piekrīt nekavējoties pārtraukt uguni un atsaukt visus savus karavīrus.

1918. gada 3. novembrī tauta uzsāka nemierus, jo bija nogurusi no kara un Vācijā sākās revolūcija. Ķeizars Vihelms II atkāpās no troņa. 10. novembrī tika sastādīta sociāldemokrātiskā valdība ar Frīdrihu Ebertu priekšgalā.
11. novembrī Vācijā Kompjeņas mežā ziemeļos no Parīzes parakstīja miera lūgumu ar Antantes valstīm. Līdz ar to 1. pasaules karš beidzās.


Pirmā pasaules kara notikumu hronoloģija Latvijā:
1915. gada maijs
* Vācieši okupē Kurzemi.
1915. gada jūlijs
* Strēlnieku bataljoni
1916. - 1917. gadas
* nozīmīgākās strēlnieku kaujas
1917. gada februāris
* Notika revolūcijas (Februāra revolūcijas), kuras laikā gāza no troņa Krievijas caru Nikolaju II un izveidoja Krievijas pagaidu valdību, kurā dominēja mēreni noskaņoti sociālisti (boļševiki) - Ļeņina partija.
1917. gada oktobris(Oktobra revolūcija)
* Pie varas nāk boļševiki + Ļeņins (solīja Latvijas neatkarību)
1918. gada 3. marts
* Brestas miers, Krievija izstājās no kara, vācieši iekaro Kurzemi, Vidzemi, Rīgu.

1918. gada 18. novembrī Vilis Rīdzenieks uzņēmas Latvijas valsts dibināšanu. Dibināšanas sapulce notika Otrajā Rīgas pilsētas teātrī. Dibināšanas sēdi vadīja Gustavs Zemgals un Kārlis Ulmanis. Skatuvi rotāja steigā izšūts LV karogs ar krāsu attiecību 1:1:1.

Komentāri 11

0/2000

Divi iebildumi, nosaukt boļševikus par mēreniem sociālistiem galīgi nevar, un pagaidu valdībā viņi nedominēja - vairākumā bija sociālisti revolucionāri jeb Eseri ar Kerenski priekšgalā! Otrkārt - pēdējā bilde, kur ir vācu Tīģeris kopā ar mūsdienu karavīriem - nu galīgi neatbilst rakstam. Tomēr par darbu - lieku plusu.

 5  0 atbildēt

Nu ne visas pārējās bildes ir ok. Bilde ar aprakstu "Bēgļi" galīgi neatbilst uzrakstītajam. Bildē ir attēloti vācu karavīri, kas taisās forsēt Daugavu pie Ikšķiles pēc kā sākās viens no lielākajiem latviešu strēlnieku varoņdarbiem - kauja pie Mazās Juglas, kas deva iespēju krievu 12.armijai steigā, pametot visu, bēgt no Rīgas un izvairīties no aplenkuma. 

 2  0 atbildēt

Abi pasaules kari man nav detaļās zināmi, tāpēc šāds īss konspekts - paldies, tiešām iedeva skaidrību par to, kurš kuru. Bet man ir jautājums par Vāciju un Krieviju. Pēc raksta sanāk ka 1914.gada jūnijā pēc Austroungārijas troņmantnieka nogalināšanas tiek vainota Serbija un Vācija atbalsta Austroungāriju. 1914. gada jūlijā Austrumungārija piesaka karu Serbijai. Lai atbalstītu Serbiju, Krievija uzsāk karavīru mobilizāciju. Un tad 1914. gada augustā Vācija piesaka karu Krievijai un Francijai. Kāpēc? Ja reiz abas Krievija un Vācija atbalsta Austroungāriju?

 0  0 atbildēt