Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
402

Pienava ir neliels padomjlaikos tapis ciemats pie šosejas A9. Šī vieta atrodas Tukuma novada dienvidu daļā, netālu no Tukuma un Dobeles novadu robežām aptuveni 6 kilometru attālumā no Džūkstes, 12 kilometru attālumā no Dobeles, 35 kilometru attālumā no novada centra Tukuma un 66 kilometru attālumā no Latvijas galvaspilsētas Rīgas. Šobrīd pēc Statistikas pārvaldes datiem, Pienavā dzīvo 277 iedzīvotāji, taču bija laiki, kad iedzīvotāju skaits krietni pārsniedza 400 iedzīvotāju lielu skaitu.

Attēlā  Pienavas karte Kartē... Autors: KXoP Pienava
1. Attēlā - Pienavas karte. Kartē var redzēt, ka šajā ciematā atrodas pārtikas veikals un degvielas uzpildes stacija. Dažus gadus iepriekš šī apdzīvotā vieta  bija daudz nesakoptāka, arī pašvaldību īsti neinteresēja, kas notiek šeti, taču tad, kad nomainījās pagasta vadība, stāvoklis Pienavā sāka uzlaboties: tika rīkotas talkas, lai sakoptu šo vietu, vietējie iedzīvotāji aktīvi piedalījās Lielajās talkās. Uz vienu no dzīvojamo ēku dzīvokļiem tika pārcelta bibliotēka, kas iepriekš atradās 2008. gadā slēgtajā Pienavas sākumskolā.
Pati ēka celta 20 gadsimta... Autors: KXoP Pienava
2. Pati ēka celta 20. gadsimta 80. gadu sākumā kādreizējā kolhoza ābeļdārza vietā, daļa no dārza vēl jooprojām atrodas pie skoliņas. Līdz ar skoliņas aizslēgšanu Pienavā sākās lielāks pagrimums, lēnām izdzisa jau tā nelielā sabiedriskā dzīve, pazuda tās dažas darbavietas, kuras bija šajā skoliņā. Šeit kļuva daudz klusāks, kad vairs neskanēja mazo bērndārzinieku čalas. Netālu  no skoliņas esošajā Krauču purvā, tika izvilkti divi tanki, T-34 un ИС 2, kuri bija ielūzuši ledū 2. pasaules kara laikā. Kā arī par šo purvu ir vismaz 1 teika.
Skats uz Pienavas centru... Autors: KXoP Pienava
3.

Skats uz Pienavas centru. Lielākā daļa ciema ēku ir būvētas 20. gadsimta 70. gados, taču pēdējā ēka (labajā pusē dzeltenā māja), tika uzbūvēta 20. gadsimta 80. gadu beigās un šo māju nosaca par "Atmodām", par godu tā laika vēsturiskajam periodam Latvijas vēsturē.

Aptuveni kilometra attālumā... Autors: KXoP Pienava
4.

Aptuveni kilometra attālumā no Pienavas atrodas Pienavas upīte, kuras krastā bija Lielpienavas muiža, no kuras līdz mūsdienām vairāk par dažiem pamatu fragmentiem nekas nav pāri palicis. Netālu no muižas atradās pienotava, kura vēl 2. pasaules kara laikā darbojās, taču kara beigās, kad notika "Kurzemes katla" cīņas, gan muiža, gan pienotava tika iznīcinātas, piebildīšu, ka šo pašu cīņu laikā, vācu armijai atkāpjoties tika uzspridzināta Džūkstes evanģēliski luteriskā baznīca un Džūkstes 2. pakāpes pamatskola.

Netālu no Pienavas kādu 500... Autors: KXoP Pienava
5.

Netālu no Pienavas, kādu 500 metru attālumā, A9 šosejas malā atrodas piemiņas akmens karavīriem, kuri krituši Ziemassvētku kauju laikā.

1986 gadā Pienavā tika... Autors: KXoP Pienava
6.

1986. gadā Pienavā tika uzņemta Rīgas Kinostudijas filma "Saulessvece", kurā ļoti labi var saskatīt, kāda izskatījās šī apdzīvotā vieta nu jau 31 gadu atpakaļ. Filma ir saņēmusi "Lielā Kristapa"balvu.

Attēlā Krauču... Autors: KXoP Pienava
7. Attēlā: Krauču purvs. Padomjlaikos tika veikta meloriācija, kuras laikā tika susināti lauki, lai būtu iespējams tos apstrādāt, tā nu arī šis purvs tika daļēji nosusināts, vēl manas vecmāmiņas bērnībā, ūdens šajā purvā bija līdz pašai bildes apakšējai malai. Pagātnes pēdu nospiedumi ar ļaunu skatienu glūn uz mums un lēnām attālinās, jo mēs dzīvojam savā valstī un esam paši sev saimnieki. Lai arī, cik grūta nebūtu bijusi vēsture, mums vienmēr vajadzētu ar pārliecību skatīties pretī nākotnei, iesaku mazāk sūdzēties, bet cīnīties un darīt, jo tikai tā mums pašiem būs prieks par savu dzimto vietu, sētu vai māju.   
0
402
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [12]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
KXoP avatars
Medaļa FraktālisMedaļa Darts VeidersMedaļa Viktors
  KXoP 14.01.17 21:21
9
0

Es taču aizmirsu pašu labāko daļu no Pienavas vēstures, paldies par atgādinājumu, pievienošu informāciju

KXoP avatars
Medaļa FraktālisMedaļa Darts VeidersMedaļa Viktors
  KXoP 15.01.17 11:00  
6
0
atbildot uz rasiks komentāru " Ja nu vienīgi kāda veca cilvēka atmiņu stāstīj... "No cilvēkiem, kuri šeit dzimuši pirms kara, cik zinu, nav palicis vairāk neviens, visi ir 60-80. Gadu iebraucēji.
tokyowolf avatars
Medaļa SensācijaMedaļa RainisMedaļa Dienas joks
  tokyowolf 15.01.17 02:50
6
0

Nekā jau nav.. Bet priekš nekā arī šis ir kkas. Reāli rēķinot tad par katru latvijas kvadrātkilometru būtu kkas ko pastāstīt. Cik cilvēku tur dzīvoja un cik dzīvo?

rasiks avatars
Medaļa Normis RitulisMedaļa Moderatora favorītsMedaļa Nostradams
  rasiks 15.01.17 10:51
3
0

atbildot uz KXoP komentāru "Par muižas laikiem ir minimālā daudzumā informā... " Ja nu vienīgi kāda veca cilvēka atmiņu stāstījumā no saviem vecākiem kas aizķēries, bet tas jau rets gadījums. Labi, ka raksti. Kādreiz arī šajā rakstā kāds atradīs sev ko interesantu. No pieredzes zinu, ka ir labi, ja savas dzīves galvenos momentus savā piezīmju grāmatiņā pieraksti. To īsto vērtību apjautīsi tikai pēc gadiem.  

KXoP avatars
Medaļa FraktālisMedaļa Darts VeidersMedaļa Viktors
  KXoP 15.01.17 10:41  
3
0
atbildot uz rasiks komentāru " Ar interesi izlasīju jo cerēju kaut ko ... "Par muižas laikiem ir minimālā daudzumā informācija, jo īsti nekur nav atrodama.
mazais muks avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa BaloniMedaļa Patīk komentārs
  mazais muks 16.01.17 17:07
2
0

Skaisti Bet cik daudz vietu par kuram mes neka nezinam

glockyo avatars
Medaļa Aģents 0/7Medaļa SākumskolnieksMedaļa Trumpe
  glockyo 15.01.17 11:56  
2
0
KXoP avatars
Medaļa FraktālisMedaļa Darts VeidersMedaļa Viktors
  KXoP 15.01.17 19:50  
1
0
atbildot uz Anonīms komentāru " Uzraksti par Sēmi ar. Interesanti pala... "Būtu daudz vieglāk, ja es būtu tur dzīvojis, jo par vietu, kurā es neesmu bijis, būs grūti izveidot šāda līmeņa rakstus, taču, kādā brīvā brīdī, es varu pieķerties Sēmei.
exkluzīvais avatars
Medaļa Aģents 0/7Medaļa MaģistrantsMedaļa Aģents 0/7
  exkluzīvais 19.02.17 21:51
0
0

  

KXoP avatars
Medaļa FraktālisMedaļa Darts VeidersMedaļa Viktors
  KXoP 15.01.17 13:52
0
0

Tas būtu ļoti forši! Turklāt, pats šeit dzīvodams, tā arī neesmu Lielpienavas muižas foto redzējis.

KXoP avatars
Medaļa FraktālisMedaļa Darts VeidersMedaļa Viktors
  KXoP 15.01.17 11:48
0
0

Ja man pietiks laika un pacietības, kāpēc gan ne?

rasiks avatars
Medaļa Normis RitulisMedaļa Moderatora favorītsMedaļa Nostradams
  rasiks 15.01.17 10:06
0
0

Ar interesi izlasīju jo cerēju kaut ko izlasīt par muižas laikiem, jo tur

it kā esot manas senču saknes meklējamas.