Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
360

1986. gadā notika viena no lielākajām, cilvēku izraisītajām katastrofām vēsturē - avārija Černobiļas atomelektrostacijā.

HBO izlaida miniseriālu par šo dienu notikumiem, kas uzreiz saņēma skatītāju augstākos vērtējumus. „Černobiļa”, lai gan ne 100% precīzi, bet diezgan līdzīgi parāda, kā cilvēki pretojās „mierīgajam” atomam.

Vai ir kāds, kurš vēl nav iesācis skatīties šo seriālu?

VARĒLIJS LEGASOVS Autors: slida Patiesie seriāla «Chernobyl» prototipu varoņu likteņi
Attēls no: ofigenno.com
1.

VARĒLIJS LEGASOVS

BORISS ScaronČERBINA Autors: slida Patiesie seriāla «Chernobyl» prototipu varoņu likteņi
Attēls no: ofigenno.com
2.

BORISS ŠČERBINA

ANATOLIJS DJATLOVS Autors: slida Patiesie seriāla «Chernobyl» prototipu varoņu likteņi
Attēls no: ofigenno.com
3.

ANATOLIJS DJATLOVS

VIKTORS BRJUHANOVS Autors: slida Patiesie seriāla «Chernobyl» prototipu varoņu likteņi
Attēls no: ofigenno.com
4.

VIKTORS BRJUHANOVS

nbspMAIŅA Autors: slida Patiesie seriāla «Chernobyl» prototipu varoņu likteņi
Attēls no: ofigenno.com
5.

 MAIŅA

VALĒRIJS LEGASOVS.

Legasovs, viens no seriāla galvenajiem varoņiem, bija viens no pirmajiem, kas ieradās notikuma vietā. Daudzi viņa lēmumi ļāva samazināt reaktora radīto kaitējumu.  Valērijs Aleksejevičs četrus mēnešus atradās avārijas vietā un saņēma vidēji smagu radiācijas devu. 1986. gada augustā Legasovs Vīnē runāja IAEA konferencē, kas kļuva par pagrieziena punktu viņa dzīvē. Akadēmiķis godīgi pastāstīja visai pasaulei par negadījumu, par kuru daudzi viņu slavēja, viņš tika uzskatīts par cilvēku, kurš izglāba pasauli. Tomēr PSRS reakcija bija atšķirīga.

 

Legasovs tika apsūdzēts par valsts noslēpumu izpaušanu, un pēc tam viņa karjera piedzīvoja lejupslīdi. Runājot, ka Gorbačovs personīgi aizliedza akadēmiķim piešķirt Sociālistiskā darba varoņa nosaukumu. 1988. gada 27. aprīlī akadēmiķis tika atrasts savā dzīvokī pakāries.

BORISS ŠČERBINA.

Kopā ar Legasovu, Borissam Jevdokimovičam ŠčerbInam bija liela nozīme negadījuma novēršanā. Viņa vadībā tika nekavējoties organizēta dažādu grupu evakuācija, ugunsgrēku dzēšana, teritoriju attīrīšana un citas steidzamas darbības.

1988. gadā Ščerbina tika nosūtīts, lai novērstu spēcīgas zemestrīces sekas Armēnijā. Pateicoties viņam, tika piesaistīti daudzi ārzemju speciālisti. Tad daudzi atzīmēja, ka Černobiļa ir manāmi ietekmējusi viņa veselību. 1990. gadā  Boriss Ščerbina mira.

Anatolijs Djatlovs, AES galvenā inženiera vietnieks

Djatlovu oficiāli uzskatīja par vienu no galvenajiem negadījuma vaininiekiem. Neskatoties uz lielo saņemto radiācijas devu, viņam tika piespriests desmit gadu cietumsods, bet veselības apsvērumu dēļ viņš tika atbrīvots agrāk.

Vasilijs un Ludmila Ignatenko - ugunsdzēsējs un viņa sieva

Vasilijs bija viens no pirmajiem ugunsdzēsējiem, kurš tika nosūtīts, lai nodzēstu 4.
energobloku. Vīrietis saņēma milzīgu radiācijas devu un devās uz slimnīcu, no kurienes viņš tika nosūtīts uz Maskavu ar īpašu reisu. Ludmila sekoja savam vīram.  

Divas nedēļas vēlāk Vasilijs nomira, tika apglabāts cinka zārkā, kurš tika apliets ar betonu. Izrādījās, ka Ludmila bija stāvoklī, bet nesaprata risku, kuram pakļāva savu bērnu. Bērns nodzīvoja tikai dažas stundas un nomira.

Pēc tam, kad viss bija zaudēts, viņa tomēr spēja saņemties un nostāties uz savām kājām. Valsts viņai izsniedza dzīvokli Troyeshchina (Kijeva), tur viņa kļuva par pārtikas tehnoloģi, un pat piedzemdēja dēlu Anatoliju. Sieviete joprojām dzīvo Kijevā.

Viktors Brjuhanovs, Černobiļas atomelektrostacijas direktors

Brjuhanovs arī tika atzīts par vienu no traģēdijas vaininiekiem, un tika notiesāts uz desmit gadiem cietumā. Ieslodzījumā viņam klājās ļoti grūti, jo bēdīgi slavenās Černobiļas AES direktora vieta darīja savu. Tomēr veselības problēmas dēļ viņš tika atbrīvots ātrāk..

1991. gadā Brjuhanovs atgriezās Černobiļā, kur viņš bija iesākumā kļuva par kodolspēkstacijas tehniskās nodaļas vadītāju, savukārt pēc tam pārcēlās uz "Interenergo" ieņemot vietnieka vietnieku. 83 gadu vecumā viņš nomira Kijevā.

Nikolajs Fomins, galvenais inženieris

Viņš arī tika atzīts par vienu no nelaimes gadījuma vaininiekiem, un arī tika notiesāts uz desmit gadiem cietumā. Izmeklēšanas laikā viņš mēģināja izdarīt pašnāvību. Drīz vien viņam attīstījās reaktīvā psihoze un viņš tika nosūtīts uz psihiatrisko slimnīcu. Patreiz dzīvo Tverskas reģionā ar ģimeni, un nevēlas runāt par tā gada notikumiem, tomēr atzīmē,
ka uzņēmumā galvenais ir cilvēki, nevis tehnoloģija.

Aleksandrs Akimovs, nakts maiņas vadītājs

Tas bija viņš, kurš piespieda reaktora avārijas izslēgšanas pogu un izraisīja eksploziju. Pēc tam Akimovs kopā ar citiem darba kolēģiem darīja visu iespējamo, lai saglabātu trešo bloku un līdz minimumam samazinātu kaitējumu ceturtajā.

Glābjot trešo energobloku, Akimovs saņēma milzīgu radiācijas devu, kopā ar pirmo ugunsdzēsēju tika nogādāts Maskavā, taču pēc divām nedēļām mira.

Leonīds Toptunovs, vecākais inženieris

Viņš pirmais pamanīja reaktora novirzes no normas un piedāvāja pārtraukt testus, bet Djatlovs viņu neklausīja. Palīdzēja evakuēt Akimovu un pārējos. Viņš nomira divas nedēļas vēlāk Maskavā.

Aleksejs Ananenko, Valērijs Bespalovs un Boriss Baranovs - nirēji

Tie paši ūdenslīdēji, kuri ielīda radioaktīvajā ūdenī, lai atvērtu tvertni un izglabātu staciju no otrās sprādziena. Neskatoties uz visu, Ananenko un Bespalovs joprojām ir dzīvi, Baranovs nomira tikai 2005. gadā.

2018. gadā bijušais Ukrainas prezidents Petro Porošenko piešķīra trešās pakāpes  ordeņus Par vīrišķību. Borisa Baranova vietā ordeni saņēma viņa mazdēls.

 

Runājot par tiem cilvēkiem, kuri bija aizgājuši uz dzelzceļa tilta skatīties ugunsgrēku, neviens neesot izdzīvojis. Tagad šo vietu sauc par Nāves tiltu.

400 šahtieri, kas raka tuneli zem reaktora, strādāja caurām diennaktīm. Aptuveni 100 mira 40 gadu vecumā.

Aptuveni 600 000 cilvēku tika aizsūtīti uz Černobiļas AES, lai likvidētu avārijas sekas.

Ap 300 000 cilvēku tika evakuēti no viņu mājām. Viņiem tika solīts, ka tas ir uz īsu brīdi. Atgriezties aizliegts vēljoprojām.

Oficiālais bojāgājušo skaits pēc Padomju Savienības datiem ir 31 cilvēks. Patiesībā, aptuvenais bojāgujušo skaits varētu būt no 4000 - 93 000.

0
360
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [11]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
DeeDeee avatars
Medaļa FledermausisMedaļa Moderatora favorītsMedaļa Seko Facebook 8000
  DeeDeee 05.06.19 16:58
9
0

Jup, seriāls jau noskatīts. Nav ne pirmais ne pēdējais par un ap Chernobyl, bet labs..    Bet katastrofa,    ,  atgādinājums uz vēl 1000 gadiem.

Cilvēks pac sevi iznīcina dēļ varas un mantkārības...

Romeo Bravo avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Romeo Bravo 08.06.19 20:32
4
0

ļoti labs seriāls.Noteikti arī došos ekskursijā uz černobiļu.

Epicentrs avatars
Medaļa DarbaholiķisMedaļa KomiķisMedaļa Docents
  Epicentrs 05.06.19 18:00
4
0

atbildot uz 1000000 NT komentāru " tā īsti nav ka tā poga nestrādātu un viss no ... "

Tur arī "joda bedrē" reaktors bija iebuksējis tobrīd.

Tā kā ar kaprīzu krāsni un slapju malku - nekurās, nekurās. A davaj  - ar benzīnu!

Anonīms
Anonīms 07.06.19 05:54  
3
0
atbildot uz Monta komentāru " Es atkal sapratu, ka tā poga nemaz nest... "

Sīkāka faktu izpēte liecina,ka viss jau bija aizgājis pārāk tālu un un pogai sen vairs nebija nozīmes. Šādam reaktoram spiedieni,temperatūra u.c. parametri netiek regulēti 1-2 sekundēs.
1000000 NT avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa SviestmaizeMedaļa Teamwork
  1000000 NT 05.06.19 16:44
3
0

atbildot uz Monta komentāru " Es atkal sapratu, ka tā poga nemaz nest... "

tā īsti nav ka tā poga nestrādātu un viss no nekvalitatīviem matereāliem, protams, reaktors novienkāršots līdz vairāk nav kur, bet tomēr strādā. šajā gadijumā kļuda ir apkalpes nezināšanā par reaktora uzbūves īpatnībām, ka neitronus sorbējošo (bora) stieņu galos ir neitronu atstarotāji (grafīts). Pēc vienas no versijām tas ir darīts lai atsākot reaktora darbību pēc noslāpēšanos tam palīdzētu "iedegties", kad stieņus velk ārā, un to gali papildus atstaro neitronus. vienkārši nebij izplatīta informācija un veikti pieejami pētijumi par šādu stieņu lietošanu reaktora slāpēšanai avārijas stāvoklī. Tīri borātu vai bora-tērauda stieņi slāpētu reaktoru jebkuros apstākļos.

Ga4o1996 avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa RecidīvistsMedaļa Zebra
  Ga4o1996 05.06.19 15:21
3
0

Kāds varbūt var iedot linku kur skatīties šo seriālu?

Anonīms
TEC 05.06.19 18:20
2
0

Es nevaru piedot slēpšanu.

Man grūti teikt, ka kāds izglāba pasauli. Varbūt darīja vairāk, nekā no viņa gaidīja, darīja to, ko augstākstāvošais pavēlēja, lai vai tas arī bija nāves spriedums, un vēlāk to nodēvēja par varonīgu rīcību, tādā veidā pasakot "paldies" 

Tas, ka kāds pasauli saindēja (nebija cunami, bet cilvēciskais faktors), jā varu teikt.

Ne tikai saindēja, bet arī slēpa, nerēķinoties ar citiem.  ASV spēj uzņemt seriālu, bet Krievija nē?

Anonīms
Monta 05.06.19 15:45  
1
0
Es atkal sapratu, ka tā poga nemaz nestrādāja..spied vai nespied...jo viss celts no lētiem materiāliem. Jo, ja, to pogu nospiestu un būtu kā paredzēts..novērstu sprādzienu
Testu vecis avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa BestsellersMedaļa Admins iesaka
  Testu vecis 05.06.19 14:16
1
0

njaa

9K116 avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Dienas domaMedaļa Rainis
  9K116 25.06.19 14:17
1
1

Runājot par tiem cilvēkiem, kuri bija aizgājuši uz dzelzceļa tilta skatīties ugunsgrēku, neviens neesot izdzīvojis. Tagad šo vietu sauc par Nāves tiltu.

Pilnīgas blēņas. Turpiniet mācīties vēsturi no mākslas filmām.

Anonīms
Anonīms 05.06.19 15:48  
0
0
atbildot uz Ga4o1996 komentāru " Kāds varbūt var iedot linku kur skatīti... "

1movies.to