Karosta, Liepāja, Latvija
Nedraudzīgs, neapsildīts un neērts - tieši šādiem vārdiem var patiesi raksturot bijušo Karostas garnizona cietumu Liepājā. Jāatzīst, neskan īpaši vilinoši, tomēr laika gaitā pierādījies, ka Karostai nav nepieciešamas pārgudras reklāmas, jo viesu tur netrūkst. Tos piesaista tieši autentiskā cietuma pieredze, ko var gūt Karostā. Tur brīvprātīgajiem cietumniekiem liek stāties ierindā un iziet improvizētu medicīnisko pārbaudi. Pēc fotografēšanās cietuma arhīvam jauniņajiem tiek izsniegta individuāla arestanta kartīte, bet tiem, kas pārkāpj disciplīnu, nākas doties uz karceri vai maršēt pagalmā. Karosta visvairāk izceļas nevis ar augsta līmeņa servisu, ēdināšanu vai autentiskajām garnizona cietuma telpām, bet tieši ar unikālo atmosfēru, kas to padara iecienītu vecpuišu ballītēm un korporatīviem pasākumiem.
The Liberty Hotel, Bostona, ASV
Reiz The Liberty Hotel bija Čārlzstrītas cietums, kurā bija ieslodzīts arī Malkolms X, amerikāņu cilvēktiesību aktīvists. Mūsdienās tas ir pamatīgi pārveidots un izremontēts un tajā ieguldītas milzīgas naudas summas. Rezultātā kādreizējais cietums kļuvis par luksusa klases viesnīcu. Tiem, kas vēlas izciest cietumsodu pēc iespējas greznākos apstākļos, noteikti jādodas uz Bostonas Liberty viesnīcu.
Seodaemun cietuma muzejs, Dienvidkoreja
Seodaemun cietumu Dienvidkorejas galvaspilsētā Seulā uzbūvēja japāņi Korejas okupācijas laikā. Tur tika ieslodzīti, mocīti un nogalināti tie cilvēki, kas pretojās japāņu okupācijai un turpināja runāt korejiešu valodā un turējās pie savas kultūras. Mūsdienās cietumā iekārtots muzejs, kam jāatgādina par bojā gājušajiem biedējoši moderno kameru iemītniekiem un jākalpo par to patriotisko korejiešu simbolu, kas atdeva savas dzīvības, lai cīnītos pret japāņiem. Seodaemun cietums ir vieta, kur tiešām var ieraudzīt vēsturi.
Londonas Tauers, Londona, Lielbritānija
Atjaunotais Londonas Tauers senāk bija gan cietoksnis, gan karaliskā rezidence. Papildus tam to izmantoja arī kā cietumu, kurā nācas smakt augstākās sabiedrības cietumniekiem vai politiskajiem pretiniekiem, piemēram, Gajam Foksam. Lai izjustu cietuma atmosfēru, noteikti jāapskata izstāde Prisoners Exhibition un jāpaviesojas torņos, kur senāk turēja ieslodzītos.
Sātana sala, Franču Gviāna
Sātana salas cietums, kas atrodas idilliskajā Franču Gviānā, tiek dēvēts par cietumu paradīzē. Koloniālisma laikā tas bija viens no nežēlīgākajiem cietumiem pasaulē un bija daļa no Dienvidamerikas ieslodzījumu vietu tīkla. Tūkstošiem cietumnieku tolaik mita mazajā, klinšainajā salā, kur auga palmas un valdīja nožēlojami apstākļi. Cietums tika slēgts 1952. gadā, bet tūristi var paviesoties salā un apskatīt kameru, cietuma bloku un soda telpu atliekas. Lielākā daļa salas atkal ir kļuvusi par to paradīzi, kāda tā kādreiz bija.
Citu bildi nevarēju atrast :)