sveiki spoki!!!
raksts visiem kuriem patīk pamielot acis ar dārgmetāliem
un to cenām...
sveiki spoki!!!
raksts visiem kuriem patīk pamielot acis ar dārgmetāliem
un to cenām...
Visus metālus var iedalīt divās grupās. Pirmajā grupā ietilpst tie metāli kuri eksistē dabā, bet otrajā tie kurus iegūst laboratorijās. Mākslīgi iegūtos metālus sauc par izotopiem, un tie ir daudz dārgāki par dabā sastopamajiem metāliem.
Rutēnijs
Šo metālu 1844 gadā atklāja zinātnieks Karls Klaus. Rutēnijs ietilpst platīnu metālu grupā. Metāls ir ļoti spilgti pelēkā krāsā.Pirms tā izmantošanas to vajag pakļaut ļoti sarežģītai ķīmiskai apstrādei. Šo dabisko metālu izmanto juvelierizstrādājumos un elektronikā, kā arī pievieno sakausējumiem lai tos padarītu izturīgākus. Grams rutēnija maksā aptuveni 15 ASV dolārus.
Osmijs
Šis metāls tīrā veidā dabā nav sastopams. To iegūst kopā ar tādiem metāliem kā piemēram Irīdijs. Osmijs ir gaiši zili pelēkā krāsā un salīdzinoši diezgan blīvs metāls. Osmijam piemīt nepatīkama smaka, kas līdzinās ķiploku vai hlora smakai. Šo metālu atklāja 1803 gadā, kopā ar Irīdiju. ASV to izmanto medicīnā. No tā taisa zāles kuras sauc “Kortozīns”. Šo metālu izmanto arī kā katalizātoru. Grams osmija maksā 19 ASV dolārus
Zelts
Kā zināms tad zelts ir sastopams dabā. Šis metāls pelnīti tiek dēvēts par pašu kaļamāko metālu. Zelts ir skaists, viendabīgs metāls ar augstu noturību pret koroziju. Zelts ir ideāli piemērots juvelierizstrādājumiem un monētam. Zeltu izmanto arī elektronikā un no tā ražo dažādas detaļas. Zelta cena patstāvīgi kāpj. Šobrīd grams zelta maksā virs 40 ASV dolāriem.
Platīns
Dabiski dabā nav atrodams, tas atrodas tikai sakausējumos ar citiem metāliem. Platīnu izmanto juvelierizstrādājumos un citās rūpniecības jomās. Kā arī stomataloģijā un ieroču izgatavošanā. Viens grams platīna maksā ap 70 ASV dolāriem.
Rodijs
Tiek uzskatīts par dārgāko metālu kurš tiek iegūts dabiski. Rodijs ir ļoti skaists metāls, spīdīgs, sudrabains, ar labām atstarošanās īpašībām. Rodiju izmanto auto rūpniecībā, no tā izgatavo spoguļus un fāres. To arī izmanto dažādu juvelierizstrādājumu pēcapstrādē. Rodijs maksā aptuveni 225 ASV dolāri par gramu.
Osmijs-187
Šis ir ļoti rets izotops, to iegūst tikai mākslīgi. Un to ražo tikai vien valsts – Kazahstāna. Lai šo metālu iegūtu paiet aptuveni deviņi mēneši. Ārēji tas izskatās pēc melna pulvera, ar violetu atspīdumu. Osmijs-187 ir ļoti trausls, taču tajā pašā laikā tā ir blīvākā viela uz zemes. Osmiju-187 izmanto kā ķīmisko vielu katalizātoru dažādos medicīniskos pētījumos, kā arī precīzu mērinstrumentu ražošanā. Osmija-187 cena ir aptuveni 200000 ASV dolāru par gramu.
Kalifornijs
Kalifornijs ir pats dārgākais metāls uz pasaules. Kā izriet no nosaukuma, tas ir iegūts Kalifornijas universitātē. To pirmoreiz ieguva 1950 gadā. Kaliforniju iegūst no ilgstoši kodolrektorā ar neitroniem apstarotiem plutonija produktiem. Mendeļējeva tabulā šis metāls ir atrodams zem numura 98. Kaliforniju izmanto medicīnā kā spēcīgu neitrona avotu staru terapijā. Grams kalifornija maksā aptuveni 6.5 miljonus dolāru.
Man patīk zelta cena.... Patiesībā zelts neko nemaksā uz pasaules ir vairāk nekā vajag viņu, bet slēpj un saka ka nav, jo savādāk jau nenopelnīs naudu, tāpat ar dimantiem, tikai tie jau nav metāls, bet dārgakmens kurš ir papilnam un pasaules, bet cena liela, jo it kā nav daudz tādu!
Lai šo metālu iegūtu paiet aptuveni deviņi mēneši.
Kādu daudzumu? 1 atomu, gramu, vai kilogramu? Šim teikumam nav īsti jēgas, ja netiek norādīts daudzums.
" Zelta cena patstāvīgi kāpj. " - tā nav taisnība. Zelta cena nemitīgi svāsrstās, atkarībā no ekonomikas svārstībām un daudziem citiem faktoriem. Tu vari teikt, ka zelta cena kāpj ilgtermiņā, un ja mēs apskatāmies datus par zelta cenu izmaiņām par pēdējiem simts gadiem, tad tā patiesi ir. Cits jautājums ir par to, kā pēdējo simts gadu laikā ir kritusi valūtas vērtība, kurā izsaka zelta vērtību. Tā ir virsproporcionāli kritusi. Zelta cenu vajadzētu izteik nevis dolāros, bet gan, piemēram, maizes kukuļos. Un tad Tu varētu spriest par zelta vērtības izmaiņām noteiktā laika periodā un apgalvot, ka zelta cena nemitīgi kāpj, piemēram, šodien par 1 gramu zelta vari iegūt 100 kukuļus maizes, bet pēc 10 gadiem varēsi iegūt 200 kukuļus. Bet to atkal var dažādi apgriezt - iespējams, laikam ejot, maize ir mainījusi savu lomu un vērtību mūsu acīs. Varbūt pēc 50 gadiem to pilnībā aizstās kāds cits produkts. Viss ir relatīvs un nav iespējams pateikt vai zelta cena kāpj, vai krīt, jo pilnīgi visas vērtības izteikšanas formas arī vērtības ziņā svārstās.
Kam tev tas viss...
No zemes tu esi nācis , par zemi ari paliksi...
Tikai puteklītis...
Kaliforniju izmanto medicīnā kā spēcīgu neitrona avotu staru terapijā.
Vispār nostrādājiu 10 gadus šjā nozarē, un par ko tādu dzirdu pirmo reizi.. Kā starojuma avotu izmato 2 lietas,
pirmais ir Kobalts - 60 otrais elektronu paātrinātāji, piedevām pārsvarā ir tieši paātrinātāji, jo ar tiem daudz precīzāk var apstarot vajadzīgo vietu, Ispējams ka kalifornijs, arī tiek izmantots, bet katrā ziņā ne Eiropā, jo Eiropā 90% ir Elektronu paātrinātāji..