local-stats-pixel

Pasaules daba: Evolūcija6

Sveiki, spoki! Šis ir mans trešais raksts, un pirmais par dabu. Ceru, ka jūs ieinteresēs pārsteidzošā dabas pasaule!

Kamēr vien cilvēks izzina dabu, viņš vienmēr ir brīnījies par to, cik lieliski dzīvās radības ir pielāgotas savam dzīves veidam un videi.

Piemēram, putna knābis ir tieši tādas formas, lai iegūtu attiecīgo barību, bet kaķa nagi ir lieliski ieroči, lai noķertu medījumu. Kāpēc tas tā? Daļa cilvēku domā, ka katra dzīvo organismu suga ir speciāli radīta. Citi (to vidū ir arī lielākā daļa zinātnieku) domā, ka dzīvās būtnes mainās, jeb pielāgojas attiecīgajai videi un maina savu dzīvesveidu.

Šo pārmaiņu sauc par evolūciju. Par tās esamību liecina senie augi un dzīvnieki, kā arī viss, kas dzīvo šodien.

PIERĀDĪJUMI NO SENATNES

Fosilijas ir kā grāmata par dzīvību uz Zemes senatnē. Tas parāda, ka dzīvās būtnes var mainīties, jo sugas, kas dzīvojušas agrāk, nav tādas kā mūsu dienās sastopamās. Fosilijās ir redzams arī evolūcijas darbības virziens. Piemēram, izmirušas sugas pirmputna (Archaeopteryx) fosilijas rāda, ka putni ir attīstījušies no rāpuļiem. Archaeoptreryx ir dažas rāpuļa pazīmes (zobi) un dažas putnu īpatnības (spalvas).

ZILOŅU EVOLŪCIJA

Pētot fosilijas, zinātnieki bieži izseko kādas noteiktas organismu grupas evolūcijas gaitai. Ziloņi, piemēram. pieder pie snuķaiņu kārtas, kas ietver vairāk nekā 150 sugu, kuras lielākoties ir izmirušas. Pirmie snuķaiņi bija mazi zvēriņi ar īsiem snuķiem un īsiem ilkņiem. Laika gaitā viņi kļuva lielāki.

DARVINA ŽUBĪTES

Britu dabaspētnieks Čārlzs Darvins bija pirmais, kas apkopoja pierādījumus par evolūciju un ieteica tās izskaidrojumu. 1831. gadā Č. Darvins atgriezās no ceļojuma ar kuģi Beagle, kurā bija apmeklējis Galapagu salas Klusajā okeānā. Darvins izteica domu, ka dažādās žubīšu sugas, iespējams, ir radušās no vienas sugas, kas atlidojusi no Dienvidamerikas. Katrai žubīšu sugai ir atšķirīgs knābis, lai barotos ar citādu barību.

DABISKĀ IZLASE

Vairojoties krabji izlaiž miljoniem olu, taču tikai niecīga daļa no tām izšķīlušos mazuļu kļūst pieauguši. Čārlzs Darvins pieņēma, ka tas notiek kāda spēka ietekmē. Viņš nosauca šo spēku par dabisko izlasi. Daba izlasa indivīdus, kas vislabāk ir pielāgojušies apkārtējai videi. Laika gaitā šo pielāgoto īpatņu kļūst arvien vairāk. Beigu beigās sugas mainās jeb evolucionē.

NODERĪGAS PAZĪMES

Dzīvās būtnes nespēj pārmainīties īsā laikā. Pielāgošanās notiek pamazām, vienai paaudzei nomainot otru. No žirafēm dabiskās izlases ceļā izdzīvoja tie indivīdi, kuriem bija garāki kakli, jo viņi varēja iegūt vairāk barības nekā nekā dzīvnieki ar īsākiem kakliem. Iespējams, senāk žirafēm ar īpaši gariem kakliem bija vairāk pēcnācēju, kas kļuva pieauguši. Tāpēc tās spēja izdzīvot.

Reklāma
45 0 6 Ziņot!
Ieteikt: 000
Spoki.lv logo
Spoki.lv
Reklāma

Komentāri 6

0/2000

Ziloņcūka

1 0 atbildēt

kapēc 100 miljons gadu veca skudra izskatās tāpat kā šodien?

kad tiks atrasts kaut viens pārejas "modelis"?

kapēc gēnu zinātne apstrīd Darvina teoriju?

kapēc mutācijas NEKAD nav pozitīvas? 

kapēc ir atrasti miljons dinazauru kauli (180 .milj veci) , bet neviens pats puscilvēka kauls (300 000 gadi vecums)? 

kapēc ja mušām 1000 paaudzēs norauj spārnus vai liek dzīvot vidē kur nevar lidod 1001 paaudze tomēr dzimst ar spārniem un protams PROT lidot?

kapēc arheopterikss IR pilnvērtīgs putns?

kapēc Darvina žubītes ir ar tik jauki savādākiem knābīšiem , bet neviena nav kļuvusi par vārnu? 

1 0 atbildēt