Tavs ķermenis ir pilns ar pārsteigumiem un vēl neizzinātiem noslēpumiem. Tu pat nenojaut kādi noslēpumi slēpjas pat visvienkāršākajās darbībās. Interesanti fakti par tavu ķermeni, kurus tu, iespējams, vēl nebūsi dzirdējis!
@aigarszs
Tavs ķermenis ir pilns ar pārsteigumiem un vēl neizzinātiem noslēpumiem. Tu pat nenojaut kādi noslēpumi slēpjas pat visvienkāršākajās darbībās. Interesanti fakti par tavu ķermeni, kurus tu, iespējams, vēl nebūsi dzirdējis!
@aigarszs
Elpošana.
Cilvēks ir vienīgais zīdītājs, kas nespēj elpot un norīt vienlaicīgi.
Katrs zīdītājs, ka arī daudzi citi dzīvie organismi ir spējīgi elpot un rīt vienlaicīgi. Patiesībā, cilvēka mazulim arī piemīt šī īpašība, kas ļauj viņiem elpot brīžos, kad tiek baroti ar krūti. Šo spēju cilvēks zaudē aptuveni 9 mēnešu vecumā, kad sāk attīstīties balsene. Kā bērniem, tā arī pieaugušajiem balsene paredz salīdzinoši īsu kaklu, pretstatā ar citiem dzīvniekiem. Tas skaņu ļauj rezonēt daudz vairāk un tāpēc mēs spējam izdvest daudz vairāk skaņu, kas arī ir par iemeslu mūsu runas variācijām.
Otrs prāts.
Jums ir arī zarnu smadzenes.
Nu, daļēji. Jums ir aptuveni 100 miljonu neironu, kas aptver jūsu zarnas no barības vada līdz pat anālajai atverei, kas ir daudz vairāk kā jūsu muguras smadzenēm. Zinātnieki ir pierādījuši, ka zarnām ir sava nervu sistēma. Šīs smadzenes nespēj apzināti domāt, jo tās lielākā mērā ir atbildīgas par jūsu gremošanu, bet ne tikai... Kādreiz esat jutuši „Tauriņus” vēderā? Tā ir tāda kā sava veida atbildes reakcija no jūsu zarnu smadzenēm. Tās spēlē lielu lomu arī jūsu garastāvokļa izmaiņām, tāpēc daži produkti spēj mainīt mūsu emocijas. Piemēram, slikta pārtika uzdzen bēdas un arī sliktās situācijās, tās ir atbildīgas par jūsu ēstgribas mazināšanos.
Vientulība.
Vientulība rada fiziskas sāpes.
Labi, jūs to noteikti zināt, bet kāpēc tas notiek? Kalifornijas Universitātes pētnieki veica eksperimentu. Tie lūdza brīvprātīgos spēlēt spēli, kurā bija trīs spēlētāji. Protams, pētāmais cilvēks nezināja, ka abi pārējie ir pētnieku vadīti un kontaktēsies tikai viens ar otru. Tā rezultātā pētāmais cilvēks kļuva vientuļš. Ar ierīču palīdzību tika konstatēts, ka šīs cilvēks sāk izjust sāpes. Sāpošā vieta bija smadzenes, precīzāk, priekšējā cingulate garoza. Tas izskaidro vēlmi cilvēkos pēc sabiedrības un kontaktiem. Zinātnieki šo atklājumu cer izmantot dažādu formu depresijas ārstēšanai un tālākai pētīšanai.
Siekalas.
Pirms vemšanas tev izdalās ievērojami vairāk siekalu.
Tas ir automātisks ķermeņa reflekss, kas vērsts uz tavas rīkles, mutes un zobu aizsardzību. Kuņģa skābei piemīt liela saēšanas īpašība, par laimi, to pasargā siekalas un īpašs kuņģa aizsargslānis. Diemžēl rīklē vai mutē tāda nav. Siekalu izdalīšanās pirms vemšanas palīdz skābei sadalīties un neļauj kaitēt jūsu organismam. Tas ir arī labs iemesls, kāpēc pēc vemšanas tīrīt zobus un skalot muti.
Nedaudz saldāks.
Iegriezi sev? Liec uz iegriezuma vietas cukuru!
Dziednieki Āfrikā sasmalcinātas cukurniedres uz brūcēm liek jau paaudzēm ilgi. Mozus Marandu ir ārsts, kas uzaugot redzēja tēvu un viņa ārstēšanas metodes, atbraucot uz Angliju bija ļoti pārsteigts par to, ka šeit netiek izmantots cukurs. Viņš sāka veikt padziļinātus pētījumus uz cilvēkiem ar dažādu veidu čūlām, pēcamputācijas brūcēm. Viņš atklāja, ka cukurs samazina sāpes un nogalina baktērijas, kas kavē dzīšanas procesu. Cukurs ir higroskopisks, tas nozīmē, ka tas uzsūc ūdeni, bez kura uz rētas esošās baktērijas nespēj dzīvot. Cukurs ir arī lētāks par mūsdienu antibiotikām. Tātad, nākošreiz pēc sagriešanās vai noberzuma uzkaisiet uz rētas cukuru un jūs redzēsiet atšķirību.
Aizmāršība.
Aizmirstat kāpēc iegājāt istabā? Tam ir iemels.
Vai esat kādreiz iegājis istabā un aizmirsis kāpēc jums tur bija jābūt? Un vēl, dažreiz ienākšanas mērķi sanāk atcerēties tieši ejot ārā no telpas. Šim visam ir iemesls. Notre Dama pētnieki veica pētījumus ar telpām un to ietekmi uz atmiņu. Subjekti tika sadalīti divās grupās un tiem dots vienkāršs uzdevums. Vienīgā atšķirība bija tā, ka pirmā grupa devās cauri durvīm, bet otrā nē. Tika konstatēts, ka cilvēki, kuri iziet cauri durvīm 3 reizes biežāk aizmirst savu ceļa mērķi. Pētnieki secināja, ka prāts durvis uztver kā „notikuma robežu” un savu mērķi jūs aizmirstat „pirmajā telpā”. Tas arī iemels, kāpēc ieejot atpakaļ telpā jūs atceraties savu mērķi.
Krāsu redze.
Dažas sievietes redz vairāk krāsu.
Dažreiz sievas nopērk persiku krāsas kreklu, bet vīram liekas, ka tas ir rozā. Vienkāršs iemesls strīdam? Nē, pētījumi liecina, ka 50% sieviešu redz četru veidu krāsas, parasto 3 vietā. Parasti cilvēki ar 3 receptoriem redz 7 varavīksnes krāsas, bet ja tev būtu 4 receptori, jūs redzētu līdz pat 10 krāsām. Iemesls ir tas, ka sarkanā un zaļā receptori atrodas uz X hromosomas, bet zilā uz Y hromosomas. Sievietēm zaļā un sarkanā receptori var atrasties pat atsevišķi, kas dot pat 5 krāsu hromosomas. Tas arī ir viens no iemesliem, kāpēc krāsu aklums ir daudz biežāks kā sievietēm.
Puņķi.
Puņķu ēšanai var būt pozitīva ietekme.
Jūsu puņķi ( deguna gļotas) ir paredzēti, lai filtrētu gaisu un attīrītu to no piesārņojuma un tāpēc šo gļotu ēšana tika uzskatīta par bīstamu. Nesenie pētījumi liecina, ka tas reāli var palīdzēt nostiprināt imūnsistēmu, nelielos daudzumos ievadot organismā baktērijas, lai organisms spētu izveidot pēc iespējas labāku aizsardzības mehānismu. Jāsāk ēst puņķi? Ja neesat ekstrēmists, tad bez tā var iztikt. Kā zināms, cilvēks sev nezinot 24 stundu laikā norij apmēram tasīti puņķu.
Liekā nāss.
Jūs, iespējams, elpojat tikai caur vienu nāsi.
Tas notiek ar aptuveni 85% cilvēku. Patiesi interesants ir fakts, ka šī dominējošo nāsu apmaiņa notiek ik pēc 4 stundām, bet tas atkarīgs no ķermeņa stāvokļa, veselības stāvokļu u.t.t. Nāsīs, tāpat kā dzimumloceklī vai klitorā ir erekcijas audi. Nāsī šie audi pēc noteikta laika sāk iedarboties, attiecīgi daļēji aizbloķējot noteikto nāsi. Ir pierādīts, ka katra nāss var attiecīgi ietekmēt jūsu ķermeņa stāvokli. Diezgan elementāri, jo elpojot caur attiecīgo nāsi skābeklis kādai no smadzeņu pusēm pieiet nedaudz lielākā daudzumā nekā tas ir otrai.
Asinsvadi.
Katrs kilograms tauku rada liekus 16 km asinsvadu.
Zinot to var secināt iemeslu, kāpēc aptaukošanās un sirdsslimības bieži ir saistītas. Lielākā daļa no asinsvadiem ir kapilāri, bet mazāk ir vēnu un artēriju. Labā ziņa ir tā, ka notiek arī atgriezeniskais process. Ja zaudē kilogramu tauku, asinsvadi samazinās par 16 km kopējā garuma. Tāpēc laba doma ir ievērot nelielus ēšanas noteikumus, jo pat viens kilograms tavā ķermenī rada lielas izmaiņas.
Kā zināms, cilvēks sev nezinot 24 stundu laikā norij apmēram tasīti puņķu.
Es zinu, kad tu lasīji par elpošanu, tu mēģināji vielaicīgi elpot un norīt. :D
cukurs jua bija sen ka zinams un parejie ari dzirdeti iznjemot to par asinsvadiem , bet ta videjs raksts !