Šeit būs vēl nedzirdēti atklājumi par slaveno Mona Lizu!!!
Mona Liza patiesībā ir zēns: Pie šāda secinājuma nonākusi itāļu pētnieku grupa Nacionālā Kultūras mantojuma saglabāšanas komitejas priekšnieka Silvāno Vinceti vadībā, kurš ir pārliecināta, ka zēns redzams arī vēl divās citās Leonardo gleznās - Jāņa Kristītāja portretā un mazpazīstamajā zīmējumā ar nosaukumu Angel Incarnate.
Abās šajās gleznās redzams kalsns, sievišķīgs zēns ar sprogainiem matiem, un Vinceti ir pārliecināts, ka arī Monas Lizas kontūrās saskatāmi viņa vaibsti, jo īpaši mutes un deguna atveidojumā.
"Salajs bija Leonardo iemīļotākais modelis, un viņš pilnīgi noteikti Monas Lizas tēlu ir veidojis, baltoties uz šī zēna izskatu," pavēstījis Vinceti, precizējot, ka Džiāns bija gleznotāja asistents 20 gadus (no desmit līdz trīsdesmit gadu vecumam) un šajā laikā izpelnījās iesauku "Salai" jeb "Mazais velnēns".
"Salajs bija ļoti skaists zēns un, iespējams, Leonardo mīļākais. Viņš zaga no sava meistara un citādā veidā sagādāja daudz rūpju, bet Leonardo viņam vienmēr piedeva," skaidrojis zinātnieks.
Mona Lizas acī saskatīti iniciāļi LV: Vienā no mākslas vēstures un citu zinātnieku apspriestākajām gleznām – Leonardo da Vinči gleznā Mona Liza – kāds itāliešu mākslas darbu pētnieks atradis noslēpumainus iniciāļus, kas, pēc viņa domām ļauj atrisināt vienu no vēstures mīklām, kas īsti bija šī slavenā darba modele.
Līdz šim pasaules mākslas vēsturnieku vidū valdījis uzskats, ka gleznā attēlota sieviete vārdā Liza Gerardini, tomēr itāļu zinātnieks Silvano Vinčeti pēc rūpīgas gleznas izpētes paziņojis, ka tie ir maldi - viņš vienā no Monas Lizas zīlītēm atradis iniciāļus CE, kas varētu būt sākumburti modeles vārdam.
Otrā Monas Lizas acī viņš par prieku latviešiem atradis iniciāļus LV, kas, pēc pētnieka domām, ir paša Leonardo da Vinči vārda sākuma burti.
Tāpat Vinčeti paziņojis, ka līdz šim zinātnieku aprindās valdošais pieņēmums, ka glezna tapusi 1503. vai 1504. gadā, ir aplams - to itālis secinājis, jo gleznas audekla otrā pusē atradis skaitli 149, kas varētu būt gadskaitlis ar izdzēstu pēdējo ciparu. Tas nozīmē, ka glezna tapusi XV gadsimta deviņdesmitajos gados, nevis XVI gadsimta sākumā, kā bija domāts līdz šim.
Da Vinči šedevri radīti slimības ietekmē: Zinātnieki uzskata, ka tādu meistaru kā Leonardo da Vinči un Pablo Pikaso darbu veiksme slēpjas mākslinieku slimībās, raksta ārvalstu plašsaziņas līdzekļi.
Gan da Vinči, gan Pikaso dzīves laikā cietuši no disleksijas - sindroma, kura īpašniekam lasīšanas un/vai rakstīšanas spējas ir zemākā līmenī nekā varētu gaidīt, vadoties pēc viņa intelektuālā līmeņa. Ar šo slimību ik gadu saslimst katrs divpadsmitais bērns visā pasaulē, un arī abi minētie mākslinieki savas dzīves laikā nav spējuši pareizi uzrakstīt vārdus.
Zinātnieki no Midlseksas universitātes pētījuši 41 vīrieša un sievietes spēju apstrādāt trīsdimensiju informāciju, kurai ir būtiska nozīme radošā talanta konstatēšanā. Apmēram pusei dalībnieku bijusi disleksija, kas ietver arī traucējumus lasītprasmes un rakstīšanas apgūšanā.
Pētnieki konstatējuši, ka disleksijas slimnieki daudz ātrāk apguvuši uzdevumus trīsdimensiju virtuālajā telpā, tostarp viņi arī paši varējuši pastāstīt par attēlos redzētām pavisam sīkām detaļām.