Zinātniskie mīti spītīgi turas mūsu prātos kā tāda skolas laikos pielīmētā kožļājamā gumija pie galda pamatnes. Šīe mīti tik ilgi un kaislīgi virmo apkārt, ka cilvēki tos jau ir pieņēmuši kā visīstāko patiesību. 2015.gada pētījums parādīja, ka 82% pieaugušu cilvēku kļūdīgi atdzīst par reālu faktu vismaz vienu no zemāk pieminētajiem mītiem.
Mīti, kuriem tic 82% cilvēku!18
1. Everests - pats augstākais kalns pasaulē!
Nē, šis tituls pienākas Mauna Kea vulkāna virsotnei Havaju salās. Tā augstums virs jūras līmeņa ir 4205 m. Bet pagaidi, tu saki, ka tas tak ir mazāk nekā par Everesta virsotnes augstummu? Faktiski, šis Mauna Kea vulkāna virsotnes skaitlis norāda tikai augstumu virs jūras līmeņa, bet lielākā daļa kopējā augstuma iet apakšā Klusajā okeānā. Kopējais kalna aughstums sasniedz 10000 metriem. Tehniski, Everests ir augstākais kalns virs jūras līmeņa, bet ne augstākais kalns uz Zemes.
2. Lielo Ķīnas mūri var redzēt pat kosmosā!
Daudzi astronauti ir apstiprinājuši, ka no kosmosa Lielais Ķīnas mūris nav redzams, kur nu vēl no Mēness virsmas. Šis mīts ielauzās tautas kultūrā 18. gadsimtā - pat vēl pirms cilvēki devās kosmosā. Bet aprēķini rāda, ka mēģināt redzēt mūra sienas no mēness ir tas pats, kas mēģināt redzēt cilvēka mata no trīs kilometru attaluma.
3. Sarkanā krāsa sanikno buļļus!
Pirmkārt, buļļi neatšķir krāsas. Buļļus sanikno nevis krāsa, bet gan auguma kustināšana. "Mythbusters" novietoja buļļa priekšā trīs manikenus, kuriem katram rokās bija savas krāsas audums. Rezultāts apstirpināja jau iepriekšējo hipotēzi - bulli kaitina auduma kratīšana, nevis krāsa.
4. Hameleoni spēj pieņemt jebkuru krāsu!
Hameleoni ir apveltīti ar ārkārtēju spēju mainīt krāsu, bet šī krāsu maiņa lielā mērā ir atkarīga no ķirzakas garastāvokļa, ķermeņa temperatūras izmaiņām vai komunikāciju nolūka, nevis no vides krāsām. Piemēram, tie var kļūt žilbinoši balti tiešos saules staros, lai atspoguļotu siltumu, vai kļūt tumši vēsā laikā, lai absorbētu gaismu, tēviņi var sevi izkrāsot dažātos ornamentos, lai dotu ziņu mātītēm par vīrišķo gatavību.
5. Zibens nekad nesper divreiz vienā vietā!
Iespers, un kā vēl! Koki un augstas ēkas bieži cieš no zibens spērieniem vairāk kārt. Piemēram, Empire State Building tiek sasperta 25 reizes gadā. Reiz negaisa laikā, viņa saņēma astoņus zibens spērienus spērienus pusstundas laikā.