Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
412

Siksta kapela atrodas pāvesta rezidencē, Vatikānā. Tā ir tik plaši atpazīstama, jo tiek uzskatīta par vienu no izcilākajiem mākslas sasniegumiem cilvēces vēsturē.

Vēl šodien apmeklētājiem kapelā ir apskatāmas Mikelandželo gleznotās freskas uz griestiem un uz kapelas galvenās sienas ir viens no viņa izcilākajiem darbiem, visiem zināmā «Pastarā tiesa».


Miljoniem cilvēku dodas uz Romu, lai apskatītu izcilo mākslu. Pāvests Jūlijs II pasūtīja Mikelandželo kapelas gleznojumu, un mākslinieks, kurš tolaik bija zināms skulptors, negribīgi pieņēma šo grūto darbu. Freskās attēlotas ainas un tēli no «Radīšanas grāmatas», piemēram, Ādams, Ieva un Ēdenes dārzs.

Papildus tam, ka kapelā apskatāmi Mikelandželo darbi, tā ir vieta, kurā pulcējās konklāvs, kas ievēl Romas pāvestu. Kapelā nav atļautas kameras. Šajā rakstā varēsi iepazīties ar faktiem par Mikelandželo, Siksta kapelu un Vatikāna notikumiem, kurus patiešām ir vērts uzzināt.

Mikelandželo griestus... Autors: Artemiis Mikelandželo un Siksta kapela Vatikānā | Iespējams, nedzirdēti fakti
1.

Mikelandželo griestus gleznoja stāvot kājās, nevis guļot uz muguras

Tā ir tikai urbāna leģenda, ka Mikelandželo gleznojis griestu gleznojumu guļot uz muguras. Viņš kopā ar palīgiem uzbūvēja īpašas koka sastatnes, kas ļāva viņam gleznot virs galvas, stāvot kājās. 

Šis mīts, ka Mikelandželo Siksta kapelas griestus gleznojis guļot uz muguras, radies no 1965. gada filmas ar Čarlstonu Hestonu Mikelandželo lomā «Agonija un ekstāze», kurā stāstīts par gleznojuma tapšanu.

Mikelandželo sarakstīja... Autors: Artemiis Mikelandželo un Siksta kapela Vatikānā | Iespējams, nedzirdēti fakti
2.

Mikelandželo sarakstīja dzejoli par to, cik nožēlojami bija gleznot griestus

Apgleznot kapelas griestus bija patiešām fiziski nogurdinoši. 1509. gadā Mikelandželo savas problēmas un grūtības atspoguļoja dzejolī/vēstulē draugam Džiovanni da Pistoia. Viņš rakstīja: «Man jau no šīs spīdzināšanas ir uzpampis vairogdziedzeris.»

Viņš turpināja: «[mans] vēders saspiests zem zoda», «[mana] seja ir kā piemērota grīda izkārnījumiem», «[mana] āda no manis brīvi nokarājas» un «[mans] mugurkauls ir samežģījies, cenšoties visādi izlocīties.» Viņš arī sūdzējās par darbu, rakstot: «Es neesmu īstajā vietā—es neesmu gleznotājs.»

Mikelandželo iespējams... Autors: Artemiis Mikelandželo un Siksta kapela Vatikānā | Iespējams, nedzirdēti fakti
3.

Mikelandželo, iespējams, griestu gleznojuma visatpazīstamākajā daļā iekļāvis apslēptus cilvēka iekšējos orgānus

Viens panelis no griestu gleznojuma, freska, kura atpazīstama ar nosaukumu «Ādama radīšana», attēlo divus tēlus kā Ādamu un Dievu, kuri viens otram sniedz roku. Viņu pirksti nesaskaras. Šis ir viens no pašiem atpazīstamākajiem un zināmākajiem mākslas darbiem pasaulē. Daudzi uzskata, ka gleznojumā attēlotas cilvēka smadzenes, kas gleznotas kā eņģeļi un mantijas apkārt Dievam.

Doktors Frenks Linns Mešbergers atklāja šo teoriju, uzskatīdams, ka Mikelandželo tā vēlejies attēlot to, kā Dievs cilvēkam iedevis inteliģenci. Un viņš nav vienīgais, kurš ticēja, ka Mikelandželo darba «Ādama radīšana» detaļās bija izrādījis savas zināšansas cilvēka anatomijā. Šajā darbā saskatāma niere un vēl citas smadzenes.

Plikumi tika uzskatīti par... Autors: Artemiis Mikelandželo un Siksta kapela Vatikānā | Iespējams, nedzirdēti fakti
4.

Plikumi tika uzskatīti par nepiedienīgiem, tādēļ visas intīmākās detaļas tika aizklātas

1564. gadā Tridentas koncils nolēma, ka plikumu gleznas uz griestiem nebija pieņemamas. Tā rezultātā koncils nolīga mākslinieku Daniele da Volterra, lai viņš uzgleznotu vīģes lapas un apģērbu pāri nepiedienīgajām daļām, lai tās apslēptu. Šīs izmaiņas pastāvēja līdz mākslas darbu restaurācijai 1980. un 1990. gados. Gleznu labojumi tika likvidēti, tā rezultātā atklājot gadsimtiem neredzētas darbu detaļas.

Mikelandželo patiescaronām... Autors: Artemiis Mikelandželo un Siksta kapela Vatikānā | Iespējams, nedzirdēti fakti
5.

Mikelandželo patiešām nevēlējās šo darbu

Pāvests Jūlijs II nolīga Mikelandželo Siksta kapelas griestu apgleznošanai 1508. gadā, kad Mikelandželo jau bija iesācis strādāt pie pāvesta marmora kapenēm. Mikelandželo nebija ieinteresēts iesaistīties šajā projektā. Viņš uzskatīja, ka ir labāks skulptors, nekā gleznotājs.

Mikelandželo sākotnēji deva priekšroku kapeņu pabeigšanai, bet naudas līdzekļi sāka iet uz beigām. Viņš vēlāk tomēr negribīgi pieņēma piedāvājumu un pavadīja četrus gadus uz sastatnēm, gleznojot kapelas griestus. Mākslinieks vēlāk, 1545. gadā, pabeidza arī pāvesta kapenes, kut arī darbs neizdevās tik grezns, kā viņš to bija iecerējis.

Kardināli sapulcējās kapelā... Autors: Artemiis Mikelandželo un Siksta kapela Vatikānā | Iespējams, nedzirdēti fakti
6.

Kardināli sapulcējās kapelā, lai kopīgi ievēlētu jauno pāvestu

Neskatoties uz to, ka Siksta kapela ir Vatikāna vispopulārākais tūrisma objekts, tā tomēr vēl joprojām ir arī svēta vieta. Daudzi konklāvi tikuši rīkoti ķieģeļu ēkā jau kopš 1492. gada. Konklāvs paziņo savu lēmumu, izmantojot īpašu skursteni uz ēkas jumta. Ja no tā nāk balti dūmi, tas nozīmē, ka jaunais pāvests ir izvēlēts, bet ja no tā mutuļo melni dūmi, kardināli vēl nav nonākuši līdz divu trešdaļu balsu pārākumam, lai izvēlētos jauno pāvestu.

Visi 115 kardināli konklāvam ir zvērējuši pilnīgu uzticību un slepenību, tajā iestājoties. Viņiem nav atļauta pieeja internetam, mobilajiem telefoniem, televīzijai un radio, lai pasargātos no informācijas noplūdes, kas varētu aiziet līdz presei. Vatikāna darbiniekiem arī tiek piedraudēts ar ekskomunikāciju- izslēgšanu no baznīcas, ja nu gadījumā tiktu nopludināta informācija no vēlēšanu procesa.

Tiescaroni Mikelandželo... Autors: Artemiis Mikelandželo un Siksta kapela Vatikānā | Iespējams, nedzirdēti fakti
7.

Tieši Mikelandželo Dievam piešķīra bādrainā, sirmā kunga izskatu

15. gadsimtā sbiedrībai par Dievu bija pieejams tikai neskaidrs apraksts, Dievs bieži vien tika attēlots kā roka, kas stiepjas no debesīm. Mikelandželo nolēma Dievu attēlot kā muskuļotu vīru ar gariem, sirmiem matiem un pieskaņotu bārdu.

Dievs uz griestiem ir attēlots sešas reizes, bet Mikelandželo viņu negleznoja līdz pašam projekta nobeigumam. Viņš no sākuma vēlējās izkopt savu tehniku, lai pašu Dievu varētu uzgleznot tik labi, cik spēja. Viņa vīzija par Dieva izskatu vēl joprojām ir plaši izplatīta mūsdienu sabiedrībā.

Kapelā aizliegts ieiet ar... Autors: Artemiis Mikelandželo un Siksta kapela Vatikānā | Iespējams, nedzirdēti fakti
8.

Kapelā aizliegts ieiet ar krekliņiem bez piedurknēm

Ir strikts dreskods, kas attiecas uz Siksta kapelas apmeklētājiem. Tūristiem, kuru apģērbs atsedz plecus vai svārku/šortu garums nesniedzas vismaz līdz celim, tiek lūgts piesegt šīs atsegtās ķermeņa daļas, pirms viņi ieiet kapelā. Viesiem jābūt atbilstoši ģērbtiem, ja tie vēlas apskatīt Mikelandželo meistardarbus.

Dienā kapelā ļauts ienākt tikai 5 000 apmeklētājiem, jo cilvēku sviedri, oglekļa dioksīds un ādas plēksnītes lielos apjomos var sabojāt svētos un senos artefaktus.

Mikelandželo uzgleznoja savu... Autors: Artemiis Mikelandželo un Siksta kapela Vatikānā | Iespējams, nedzirdēti fakti
9.

Mikelandželo uzgleznoja savu īgno seju darbā «Pastarā tiesa»

Kā zināms, Mikelandželo negribīgi piekrita apgleznot Siksta kapelas griestus, un tas viņam kopā aizņēma četrus gadus. Viņš šī darba dēļ fiziski cieta, kā rezultātā cieta arī viņa attiecības ar katoļu baznīcu. Kad viņš pēc vairākiem gadiem atgriezās kapelā, lai uzgleznotu «Pastaro tiesu», viņš tajā iekļāva divus pašportretus, kuros izskatījās patiesi nožēlojami. Mikelandželo šo sienu, kas atrodas aiz kapelas altāra, gleznoja laika posmā no 1535. gadam līdz pat 1541. gadam.

Abus pašportretus vari apskatīt spiežot šeit un šeit.

Visas nianses gleznojumos ir... Autors: Artemiis Mikelandželo un Siksta kapela Vatikānā | Iespējams, nedzirdēti fakti
10.

Visas nianses gleznojumos ir saglabātas un izveidotas apbrīnojamos digitālos foto

Visas freskas, kas atrodas kapelā, ir pārfotogrāfētas un izcilā kvalitātē saglabātas digitālā formātā, tās parāda neiedomājamāko kvalitāti un sīkākās detaļas, kopā Mikelandželo un citu mākslinieku darbi tikuši uzņemti 270 000 kadros, pēc tam kadri salīmēti kopā, veidojot kopējo attēlu. Fotogrāfi kapelā pavadīja 65 vakarus (no plkst. 7 vakarā līdz plkst. 2 naktī), lai uzņemtu attēlus un pēc tam tos pārveidotu ar digitālas programmas palīdzību.

Projekts ilga piecus gadus, plašākai publikai tas ir pieejams kopš 2017. gada sākuma.

1
412
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [12]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Bobby Tarantino avatars
Medaļa RedaktorsMedaļa Nedēļas redaktorsMedaļa Nedēļas moders
  Bobby Tarantino 24.09.18 00:21  
13
0
Lielisks raksts! Paldies, ka tu uzlabo spoki.lv rakstu ziņā! Zini, ka tavs darbs tiek novērtēts!
Artemiis avatars
Medaļa ArheologsMedaļa ArheologsMedaļa Arheologs
  Artemiis 24.09.18 00:22  
7
0
atbildot uz SuperNinja komentāru " Lielisks raksts! Paldies, ka tu uzlabo ... "Paldies, zinu gan
SAMSS avatars
Medaļa ZeltrocisMedaļa Zoles 3000 spelesMedaļa Rainis
  SAMSS 24.09.18 10:01
5
0

interesants  

Bobby Tarantino avatars
Medaļa RedaktorsMedaļa Nedēļas redaktorsMedaļa Nedēļas moders
  Bobby Tarantino 24.09.18 10:23  
3
0
atbildot uz andulis komentāru " ''Nedzirdēts fakts, Mikalandželo cenzēj... "Blurrots tika tāpēc, ka Spoki.lv Badmins to irteica darīt. Vai nu tas vai nu nsfw.
Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 30.09.18 21:38
2
0

    Interesanti.

Rigel avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa Dienas domaMedaļa Zebra
  Rigel 30.09.18 11:12  
2
0
Mikelandžolo būtu ticis sadedznāts uz sārta, ja viņš to nebūtu darījos. Romas inkvizīcija sen jau berzēja rokas lai to darītu. Tā kā, tas bija sava veida barteris. Kas attiecās par pašām gleznām, tad tajās ainās ir ielikts diezgan dzoļš zemteksts. Ja Romas inkvizītori to pamanītu, Tad Mikelandžolo neglābtu nekas. It kā bildes ir ņemtas no Bībeles motīviem, tomēt ar nelielu norādo par to, kad ne Dievs diktē pasaules notikumus, kad Kristietība ir izkropļota un viss nav tā kā tiek pasniegts. To var redzēt, ja aonu fragmentus saliek kā vienu veselu. Ļoti spilgti ir parādīts nāves un mocību kults, kas ir pretrunā ar mūžīgo dzīvošanu un baznīcas sludināšanu
Artemiis avatars
Medaļa ArheologsMedaļa ArheologsMedaļa Arheologs
  Artemiis 24.09.18 14:29
2
0

atbildot uz Tarakaanss komentāru " Ja pacenstos, to rakstu varētu arī 10x ... "

Nu protams, ka rakstīt būtu vēl ļooti daudz ko, bet es tikai izcēlu svarīgāko, spokos par šo tēmu neviens raksts vispār nebija bijis, par ko pati biju šokā.

Paldies, ka papildināji mani!

Sreka avatars
Medaļa KallaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Sreka 24.09.18 23:34
1
0

Kad devos apskatīt Vatikāna muzeju, ļoti priecājos, ka redzēšu arī Siksta kapelu. Bet vīlos pamatīgi. Diemžēl, bet iekšā sadzen tādu pūli, ka viss ko tu vari darīt un stāvēt tur, kur nu tu stāvi un grozīt galvu riņķī. Apsardz nemitīgi kliedz Silencio! un ja pamana kādu fočējam, atņem un dzēš ārā bildes. Beigās tur valdīja tāda nepatīkama atmosfēra, ka diezgan fiksi devos prom. Un neko daudz neredzēju.

197403 avatars
Medaļa ZeltrocisMedaļa Patīk komentārsMedaļa Patīk komentārs
  197403 30.09.18 09:28
0
0

    

Anonīms
citrons 29.09.18 20:44
0
0

Patiesiba makslinieks gan redzeja griestus no citas perspektivas, no apaksas. Pabeidzis vienu pusi ar figuram vins no apaksas pamanija ka tas neizskatas tik lielas cik gribetos tapec figuras otra puse ir nedaudz lielakas. Tas ir vizuali redzams. 

Tarakaanss avatars
Medaļa TrumpeMedaļa BakalaursMedaļa Spoks
  Tarakaanss 24.09.18 14:23
0
0

Ja pacenstos, to rakstu varētu arī 10x lielāku uztaisit, jo "interesantu faktu" tur ir stundām ko stāstīt. Daži, kas man šķiet pieminēšanas vērti ar manām nelielajām zināšanām.

:kā jau te tika pieminēts vairākkārt, Mikelandželo negribēja gleznot, bet kādēļ viņam "nācās" to darīt. Saistīts ar to, kādas tajā laikā notika kaislības ap pāvesta troni.

:par savādo tehniku, kādā strādāja Mikalandželo un līdz ar to grūtības, ko tas radīja restaurējot darbus, tajā skaitā, kāpēc personāži, piemēram, Jēzus tika attēloti, it kā regulāri zālīti apmeklētu. Pieminēšanas vērts ir mākslinieka un šī darba nospiedums renesances attīstībā.

:par restaurācijas procesu. Kā mainoties laikam, ārējie apstākļi ietekmēja gleznojumus. Kā šobrīd viņi tiek uzturēti.

No savām acīm redzētā:

5000 apmeklētāji dienā šķiet visai nereāls skaitlis, jo tautas tur ir ļooooti daudz.

Par tiem krekliņiem un īsajām kleitām nav visai piekasīgi, lai arī tāds noteikums tik tiešām ir, jo meičuki tāpat gāja kā nu kurā. Bikini gluži nelaistu, bet ja ārā 35 grādi un rindā stundām jāgaida, tad grūti būt prasīgam.

Iekšā nedrīkst fotografēt un jābūt klusam, bet nu reāli protams tas nav.

 

Anonīms
andulis 24.09.18 10:18
0
0

''Nedzirdēts fakts, Mikalandželo cenzēja savus darbus''. Totāls stūlbums cenzēt  mākslas darbus, ja jau kaut ko saistītu ar mākslu, no kuras pašam kauns  liec internetā un cenzē, tad labāk turpmāk rakstus netaisi.