Ļoti interesanta celtne, pats esmu vienu reizi bijis un iespaids par šo spocīgo cietumu ir ļoti labs!!
Liepājas Karaostas Cietums.13
56
0
Kara osta mūsdienās ir īpaši iecienīts tūrisma objekts.
Karosta kā pastāvīga pilsētvide, radās 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā.
Liepāja, kas tajā laikā atradās varenās Krievijas impērijas sastāvā, jau bija pazīstama ar savu neaizsalstošo tirdzniecības ostu.
Reklāma
Likumsakarīgi, ka šis fakts, kā arī robežas tuvums, bija noteicošais, izvēloties vietu Krievijas impērijas Baltijas Jūras kara flotes atbalsta bāzei. Ar 1890. gadu uz ziemeļiem no Liepājas pilsētas sākās apjomīga cietokšņa un kara pilsētiņas celtniecība.
Oficiālo pavēli par celtniecības darbu sākšanu deva Krievijas cars Aleksandrs III. Viņa dēls, cars Nikolajs II tēva piemiņai deva rīkojumu jauno kara bāzi nosaukt par «Imperatora Aleksandra III ostu». Latvijas neatkarības laikā šo vietu sāka dēvēt par Kara ostu.
Aleksandra III osta bija pilnīgi autonoma apdzīvota vieta ar savu infrastruktūru, elektrisko spēkstaciju un ūdensapgādi, baznīcu un skolām. Bija pat sava pasta nodaļa, kura tā arī saucās «Port Imperatora Aleksandra III».
Reklāma
Pastkartes nosūtīšana no turienes uz Liepāju maksāja nevis kā pasta sūtījums pilsētas robežās 1 kapeiku, bet gan kā starppilsētu - veselas trīs kapeikas. Karosta šodien Liepājā ir īpašs rajons, tā vairs nav pilsētiņa armijai.
Liepājas Kara osta aizņem aptuveni trešdaļu pilsētas kopējās platības tās ziemeļu daļā. Kara osta ir unikāls militāro un fortifikācijas būvju komplekss Baltijas jūras krastā, kas ir īpašs Latvijas un pasaules vēsturē un arhitektūrā.
Pavisam Karostas cietuma ēkā ir 37 kameras, protams, arī ir vairākas telpas sargiem un priekšniekam.
Reklāma
Ēkās saskatāms Krievijas militārās elegances un padomju militārisma kontrasts.
Karostas cietums jeb virssardze. ēka celta ap 1900. gadu un līdz pat 1997. gadam kalpojusi kā militārpersonu disciplinārsodu izciešanas vieta. Jau kopš pirmajiem gadiem tā ir bijusi drūma vieta cilvēku likteņu salaušanai un brīvā gara apspiešanai.
Mainījās varas un līdz ar to mainījās ieslodzītie – tie bija revolucionāri, cara armijas matroži un apakšvirsnieki, vācu Vērmahta dezertieri, Staļina laika tautas ienaidnieki, padomju armijas un Latvijas armijas karavīri un citi nepaklausīgie.
Virssardzē ir novērotas dažādas neizskaidrojamas parādības – klaudzoši soļi, elektrisko spuldzīšu pašizskrūvēšanās, neizskaidrojama aizvērtu kameru atvēršanās... tomēr visnepatīkamāk ne vienu vien pārsteigusi šķietamu tēlu parādīšanās cietuma gaiteņos...