Sveiks. Šo briesmonīti sauc Demodex, un tas dzīvo tavās skropstās un uzacīs.
Ja esi gan drosmīgs, lasi tālāk.
Sveiks. Šo briesmonīti sauc Demodex, un tas dzīvo tavās skropstās un uzacīs.
Ja esi gan drosmīgs, lasi tālāk.
Zinātniski runājot, Demodex ir neliels kaitēklis, kas dzīvo uz zīdītāju matiem/apspalvojuma. Kopā ir aptuveni 65 Demodex sugas. No tām 2 dzīvo uz cilvēka ķermeņa. Vienkāršā valodā tās mēdz dēvēt par skropstu ērcēm.
Pirmo reizi par šiem dzīvnieciņiem rakstīts 1842.gadā. Tie ir aptuveni 0,3 – 0,4 milimetrus gari. To ķermenis ir garš un tievs un sastāv no divām daļām. Visas 8 kājas ir piestiprinātas pie pirmās daļas. To ķermeni klāj kaut kas līdzīgs zvīņām, lai labāk varētu noturēties uz matiņiem. Mutes tiem ir līdzīgas adatām, lai labāk varētu ēst tavu ādu un eļļas. Šie maitēkļi var arī doties nelielās pastaigās ārpus matu zonām, veicot 8-16 centimetru lielu attālumu stundas laikā. Ipaši naktīs, jo dienas gaisma tiem sevišķi netīk.
Kā tos var saķert? Vienkārši! Pietiek ar nelielu mataino vietu kontaktu, lai mazais zvēriņš jau būtu iekarojis arī tevi.
Mātītes parasti ir lielākas un resnākas nekā tēviņi. Apaugļošanās tiem notiek iekšēji, kas nozīmē, ka varbūt tieši tagad tavos matos notiek pārošanās uz pilnu klapi. Olas viņi dēj matu fulikulos vai tauku dziedzeros. Jaunie kukainīši no olām izšķilsies pēc 3-4 dienām. Pieaudzis viņš būs jau nedēļu pēc izšķilšanās. Kopējais viņu dzīves ilgums – dažas nedēļas.
Gados vecākiem cilvēkiem parasti šie kaitēkļi ir sastopami biežāk. Tie ir aptuveni trešdaļai bērnu, pusei pieaugušo un divām trešdaļām senioru.
Lielākoties tie ir sastopami suņiem. Labā ziņa ir tāda, ka lielākā daļa sugu, nonākot uz cilvēka ādas, ātri vien nomirst. Normālos apstākļos šie kaitēkļi var dzīvot uz suņa un neradīt tam pilnīgi nekādas veselības problēmas. Ja jūtat, ka suņiem deformējas vai paliek sarkana āda, rodas izsitumi un rodas tamlīdzīgas ādas problēmas, tad, iespējams, vaininieki ir Demodex.
Tie nekakā! Tiem ir tikai mute, izvadorgānu nav. Viss, ko tas dzīves laikā apēd, uzkrājas tā iekšējos orgānos. Kad tas nomirst, viss to zarnu tiek izkaisīts pa tavu ādu (seju?).
Skaists tuvplāns, vai ne?