Nedaudz faktu par vēsturi.
Acteki, grieķi, indieši, senās valodas, Austrālija un mūmijas.
Nedaudz faktu par vēsturi.
Acteki, grieķi, indieši, senās valodas, Austrālija un mūmijas.
Acteki
Acteki paši sevi sauca Mexica (izrunā kā mechica). Vārdu ‘’acteki’’ izdomāja eiropieši.
Actekiem obligāti bija jāiet skolā. Puikām un meitenēm bija atsevišķas skolas.
Galvenokārt acteku bojāejas cēlonis bija slimības, ko ievazāja eiropieši (vējbakas, bakas utml.), lai gan arī karš paņēma pietiekami daudz dzīvību.
Acteki bija ļoti mākslinieciski. Lai gan actekus uzskata par diezgan primitīviem un mežonīgiem, viņi nodarbojās ar sportu.
Acteki bija iecienījuši spēli, ko sauca Ullamaliztli. Spēles noteikumi: nelielu gumijas bumbiņu jāmēģina dabūt cauri maksimāli maziem riņķiem. Āķis – bumba nedrīkst pieskarties zemei, un spēlētāji drīkst izmantot tikai ceļgalus, elkoņus, galvu un gurnus.
Viņiem bija diezgan laba sistēma, kā visu pierakstīt un šos pierakstus saglabāt.
Viņi diezgan bieži pārdeva sevi un savus bērnus verdzībā, lai tiktu ārā no parādiem.
Acteku vīriešiem bija atļauta poligāmija (daudzsievība).
Acteki nebija atklājuši riteņus, dzelzi, tēraudu un jāšanas spēju.
Mirušos parasti apglabāja tieši zem viņu mājas. Nereti gadījumos, kad kāds nomira, tika nogalināts arī suns, lai tas palīdzētu ceļā uz pēcnāves valstību.
Acteki (tāpat kā pārējās Centrālamerikas ciltis) pazina šokolādi. Tieši viņi ar to iepazīstināja Eiropu. Starp citu, vārds ‘’šokolāde’’ ir cēlies no acteku vārda ‘’chocolāti’’’.
Grieķi
Tiek uzskatīts, ka pirmās grieķu civilizācijas radās pirms 4000 gadiem Krētā.
Grieķiem bija dīvaina māņticība – viņi neēda pupas, jo uzskatīja, ka tajās iekšā ir mirušo cilvēku dvēseles.
Grieķu Olimpiskajās spēlēs bija daudz dažādu sporta disciplīnu, piemēram, reslings, bokss, tāllēkšana, šķēpmešana utt. Reslings bija īpaši interesents – principā nebija noteikumu, turklāt cīkstoņiem bija jābūt kailiem.
Lielākā daļa grieķu nēsāja togas (kaut kas līdzīgs halātam vai garam T-kreklam), vergiem bija jāiztiek ar ap vidukli apsietu drēbes gabalu.
Senie grieķi izgudroja teātri. Daži teātri bija tik lieli, lai uzņemtu pat 15 000 skatītāju. Par aktieriem teātrī varēja būt tikai vīrieši un zēni.
Pirmās Olimpiskās spēles notika Grieķijas pilsētā Olimpijā 776.gadā pirms mūsu ēras. Grieķijas pilsētvalstis nereti viena ar otru karoja, bet uz Olimpisko spēļu laiku vienmēr tika noslēgts pamiers, lai visi varētu tās apmeklēt.
Vecākās valodas pasaulē, kuras tiek lietotas arī mūsdienās:
Arābu valoda – 512.gads mūsu ērā
Latīņu – 75.gads pirms mūsu ēras
Ebreju – 1000.gads pirms mūsu ēras
Ķīniešu – 1250.gads pirms mūsu ēras
Grieķu – 1500.gads pirms mūsu ēras
Sanskrits – 2000.gads pirms mūsu ēras
Tamil (viena no valodām Āfrikā) – 2500.gads pirms mūsu ēras. Mūsdienās šajā valodā runā aptuveni 78 miljoni cilvēku.
Vecākie alu gleznojumi atrodas Austrālijā. Tie varētu būt pat vairāk nekā 50 000 (jā, piecdesmit tūkstošus) gadu veci. Daži pētnieki pat nosauc skaitli 100 000. Atrodas Kimberlijā (Kimberley).
Iepriekš tika uzskatīts, ka ateroskleroze (vienkāršā valodā runājot, - tauku nogulsnēšanās uz asinsvadu sieniņām) ir mūsdienu slimība. Pētnieki izmeklēja 52 aptuveni 3500 gadu vecas mūmijas. 44 no šīm 52 mūmijām asinsvadi bija saglabājušies pietiekami labi, lai varētu veikt izmeklējumus. Gandrīz pusei no tām bija aterosklerozes pazīmes.
Indija
Pirms 100 000 000 gadu Indija bija sala.
Tirupati Balaji templis un Kashi Vishwanath templis (abi ir tempļi Indijā) katrs atsevišķi ir vairāk apmeklēti nekā Vatikāns un Meka (svētceļnieku pilsēta) kopā ņemtas.
Varanasi ir pasaulē vecākā pilsēta, kura bez pārtraukuma tiek apdzīvota arī mūsdienās.
Indieši ir visdaudzskaitlīgākā tauta, kas runā angļu valodā.
Indijā dzīvo vislielākā ģimene – 1 vīrs, 39 sievas un 94 bērni.
Sveiks. Gribēju tikai pateikt, ka Tamilu valodai NAV nekāda sakara ar Āfriku - tā ( visticamāk ) patiešām ir viena no divām visvecākajām valodām pasaulē un to runā Tamili - tātad Tamil Nadu, kas ir Indijas paši dienvidi un Dienvidaustrumi.
Raksti vēl interesantas lietas, PLUSS !