Šis raksts ir par pasaules lielāko koku un par mūsu mazās Latvijas lielāko ozolu kas atrodas Kaivē. Protams ka šie milzeņi nav salīdzināmi bet tomēr Latvijā aug resnākais koks austrumeiropā.
Koki Latvijā un pasaulē2
62
0
General Sherman (tā sauc šo koku). Tas aug Sekvoju nacionālajā parkā Kalifornijas štatā. Šis meža milzenis ir gandrīz 84 m augsts, un tā stumbra apkārtmērs ir 26 m. Ir aprēķināts šī koka svars – 2500 tonnas. Tas ir tikpat daudz, cik svērtu 350 ziloņi.
Resnākais koks Baltijā un arī Austrumeiropā - tā apkārtmērs ir 10,2 metri. 20.gs. 20.gados zibens nospēris koka galotni, tādēļ ozolam saglabājies vien viens lielāks zars. Kad ozols bija pilnā plaukumā, tā vainaga apkārtmērs bijis aptuveni 70 m, augstums - apmēram 17m. Sadodoties rokās, ozolu var aptvert deviņi pieauguši cilvēki. Par tā patieso vecumu ir atšķirīgas domas, daži to vērtē kā 800 – 1000 gadu vecu.
Reklāma
Kaives senču ozols ir unikāls pasaules nozīmes dabas objekts un kultūrvēsturisks piemineklis Latvijā. Kā senlatviešu kulta vieta tas iekļauts arheoloģijas pieminekļu sarakstā ar valsts aizsardzības Nr.231. Bet kā republikas nozīmes dižkoks atrodams īpaši aizsargājamo dabas objektu sarakstā.
Kaives senču ozols pieredzējis vācu Livonijas ordeņa laikus. 1942. gadā ordeņa mestrs izlēņojis ozolam apkārt esošās zemes Tilekem Kaivem, bet 1547. gadā šo lēni saņēmis J.Lidinhauzens – Volfs. No 1660. gada līdz muižas atsavināšanai 1920. gadā Kaive piederēja baronu Funku dzimtai. Pēc Kaives muižas atsavinātās zemes sadalīšanas ap Kaives Senču ozolu izveidojās jaunsaimniecības. Pēc ļaužu nostāstiem Kaives muižā reiz bijis klosteris, kurš zviedru kara laikā izpostīts. Ap to laiku zem ozola saknēm esot apglabātas trīs muciņas zelta. 1864. gadā Kaives muižā notikuši zemnieku nemieri.