Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
3
467

1941.gada 14. jūlijs dzelzsceļa stacijā Orša (Baltkrievija) notiek liela rosība, šeit ierodas vācu karaspēka ešeloni ar karaspēku, kaujas munīciju , tehniku un degvielu. Plkst. 15:15 pret karaspēku tiek veikts spēcīgs raķešu trieciens no nezināma ieroča, visa stacija momentāli pārvēršas par milzīgu uguns un putekļu mākoni. Vācieši ir panikā, visi atvestie resursi deg, karavīri skrien kur nu kurais, stacijā valda haoss. Vācu komandieris savā dienasgrāmatā ieraksta vien to ka pret viņiem tika pavērsts nezināms Padomju ierocis, kas zemi pārklāj ar liesmām un metālam liek kust.

Lūk šādi pirmoreiz tiek pielietota Padomju raķešu palaišanas sistēma Katjuša.

1941 gada 17 jūnijā... Autors: Artefakts Katjušas stāsts
1.

1941. gada 17. jūnijā Piemaskavas kara poligonā notiek Sarkanās armijas jaunās kara tehnikas prezentācija, kā pēdējo demonstrē jaunāko Raķešu palaišanas sistēmu. Demonstrācija vadības pārstāvjiem atstāja ļoti labu iespaidu. Pavēle par šo kaujas mašīnu sērijveida ražošanas uzsākšanu tika parakstīta jau pēc 3 dienām. Līdz Lielā Tēvijas kara sākumam atlika vien dažas stundas...

26 jūnijā Voroņežas rūpnīcā... Autors: Artefakts Katjušas stāsts
2.

26. jūnijā Voroņežas rūpnīcā tiek pabeigtas pirmās divas sērijveida automašīnas kuras iegūst apzīmējumu BM-13. Tās bija radītas lai palaistu kalibra 132 mm reaktīvos lādiņus. Šī palaišanas sistēma tika uzstādīta uz kravasautomašinas ZIS-6 bāzes. Tieši BM-13 arī tika pielietots uzbrukumam dzelzsceļa stacijā Baltkrievijā. Baterejas komandieris uzbrukumā bija Ivans Frolovs.

Scaronīs raķescaronsistēmas... Autors: Artefakts Katjušas stāsts
3.

Šīs raķešsistēmas augstā efektivitāte radīja lielu tās pieprasījumu un līdz ar to kaujasmašīnu ražošana aktīvi palielinājās. Jau 1941. gada jūlija beigās uz Rietumu fronti tika nosūtītas vēl 2 baterejas ar raķešu palaišanas sistēmām. Augustā tiek pieņemts lēmums veidot 8 reaktīvās artilērijas pulkus.

Pulks sastāvēja no trim divīzijām, divīzija no 4 baterejām katrā pa četrām BM-13. Kopā katrā pulkā 36 kaujasmašīnas. Pulku apbruņošanai 1941. gadā tika izgatavotas 593 Katjušas. Kopā ar kaujasmašīnām pulkā darbojās arī 1500 kareivji, kuru atlase bija ļoti stingra un akurāta, jo Raķešu palaišanas iekārtas bija slepens ierocis. Katrs Pulka biedrs iestājoties deva zvērestu.

Viena pulka zalve ilga 510... Autors: Artefakts Katjušas stāsts
4.

Viena pulka zalve ilga 5-10 sekundes, šajā laika posmā uz ienaidnieku tika raidītas 576 raķetes. Postījumu platība, lielāka par 100 hektāriem. Lielā masu uzbrukuma pluss bija tajā ka viļņveida šāvieni palielināja postījumus, pie tam uzsprāgušo mīnu atlūzu temperatūra sasniedza 800°C  un aizdedza visu kas atradās apkārt, šī iemesla dēļ ienaidnieki domāja ka šie lādiņi ir aprīkoti ar īpašu vielu, kas dedzina visu sev apkārt.  Pēc zalves raķešsistēma veikli mainīja savu lokāciju, lai neiekļūtu zem atbildes uzbrukuma. Par katras mašīnas zaudējumu nācās stingri atskaitīties komandieriem.

Vāciescaroni medīja... Autors: Artefakts Katjušas stāsts
5.

Vācieši medīja Katjušas kā vilki, cenšoties iegūt kaut kripatiņu informācijas par Padomju slepeno ieroci. Reiham arī bija savs daudzstobru granātmetējs, tomēr tas spēcīgi zaudēja BM-13 lādiņa izšaušanas attālumā. Katjušas spējā raidīt lādiņu lielā attālumā jāslavē šaujampulveris, kuru viedoja Padomju raķešu radītāji. Pat tad kad vācieši beidzot ieguva vienu Bm-13, pulvera sastāvu uzminēt viņi nevarēja un līdz ar to arī galveno raķešu palaišanas sistēmas plusu. Tieši tāpat friči nespēja nokārtot masu ražošanu savām lielmasas raķešu palaišanas sistēmām. PSRS viss bija optimizēts, konstruktori, kas skrūvēja detaļas kopā strādāja pa 12-16 stundām ikdienu. Nozīmīgi ka rūpnīcās valdīja liels sieviešu īpatsvars.

1943 gada aprīlī... Autors: Artefakts Katjušas stāsts
6.

1943. gada aprīlī ražošanā palaida unificētu raķešu palaišanas sistēmu Bm-13N, ar mērķi uzlabot mašīnas tehniskumu un padarīt ražošanu lētāku. Pārsvarā BM-13 N tika veidots uz amerikāņu kravasautomašīnas Studebeker US-6 bāzes, kuri tika ievesti PSRS, pēc lend-liz noteikumiem.  BM-13N spēja raidīt šāviņu pat 8.5km tālu un sev līdzi veda 16, lādiņus ar apkopi 5-7 cilvēki.

Eksistē vairākas versijas... Autors: Artefakts Katjušas stāsts
7. Eksistē vairākas versijas, kāpēc šo raķešu palaišanas sistēmu iesauca tieši par Katjušu, vispopulārākā no tām saistīta ar dziesmu ko karalaikā bieži dziedāja karaspēks. Esot pat izdomāta speciāli Katjušai veltīta šīs dziesmas versija, kurā tiek slavināta interesantā raķešu palaišanas sistēma. Ja uzbrukumā piedalījās Katjušas tad krievu karaspēkam bija daudz lielāka motivācija, bet pretiniekam demotivācija, cīnīties viss to šausmu dēļ ko radīja šo mašīnu palaistās raķetes. Vācieši šīs mašīnas sauca par melno nāvi vai elles liesmām, biežāk par Staļina ērģelēm.  Atsauksmes no tiem, kas pārdzīvoja šādus uzbrukumus, iebiedē, sākot jau ar raķešu palaišanas troksni, ko salīdzina ar spiegšanu vai gaudošanu. Tomēr trakākais sākas kad raķetes piezemējas... Visapkārt notiek sprādzieni, zeme deg. Katjušas bija ļoti nozīmīgs ierocis Otrā Pasaules kara laikā un kalpoja par piemēru arī mūsdienās radītām līdzīgām raķešu palaišanas sistēmām.
3
467
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [53]
Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
kakasy avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa Gada Spoks 2018Medaļa Komiķis
  kakasy 14.11.18 14:06
 
16
0

Es nu galīgi nepiekristu, ka šis bija efektīvs ierocis. Kara sākuma posmā pārsteigums - jā, bet citādi resursu prasīgs un neprecīzs ierocis. Lielu uguns jaudu vācieši jau bija izmēģinājuši Pirmajā karā (pie Verdenas) un secinājuši, ka jēga ir maza. Arī šodien šādus lieto tikai kreisu valstu armijas.

Angliski šādas ierīces gan sauc par [unguided multi] rocket launcher, bet latviski korekti ir teikt - reaktīvais mīnmetējs. Tās nav raķetes klasiskā izpratnē, bet mīnas.

anice avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Patīk komentārs
  anice 13.11.18 23:10
 
14
0

"Staļina orgāns" ir vienkārši Staļina ērģeles.

Bet raksts labs

DamnRiga avatars
Medaļa Gods kalpot Latvijai!Medaļa RedaktorsMedaļa Oligarhs
  DamnRiga 14.11.18 19:34
 
10
0

atbildot uz Lī55@speles komentāru " iebiedēšanas taktika ar troksni, tas bieži da... "

Vāciešiem bija tāda lidmašīna Ju-87 Stuka pikējošais bumbvedējs ar sirēnu uz lidmašīnas vēdera. Uzsākot pikēšanu sirēna sāka izdot īpaši riebīgu skaņu, kura tad nu uz zemes esošajiem likam ātri pielikt bikses ar kaudzi. https://www.youtube.com/watch?v=LCB8ZVxKqyI

1laipnais@speles avatars
Medaļa Redaktors iesakaMedaļa Patīk komentārsMedaļa Nostradams
  1laipnais@speles 13.11.18 22:15
 
9
1

  

Krīze avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Patīk komentārsMedaļa Dienas joks
  Krīze 14.11.18 13:10  
 
8
0
Cilvēks vienmēr izdomās kā efektīgi nogalināt cilvēku.
SAMSS avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa AutoklikerisMedaļa Rainis
  SAMSS 13.11.18 22:10
 
8
1

  

197403 avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa BērndārznieksMedaļa Zeltrocis
  197403 13.11.18 22:13
 
8
1

  

9K116 avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Dienas domaMedaļa Rainis
  9K116 14.11.18 21:57
 
7
0

Pulks sastāvēja no divīzijām, LOL

Anonīms
111 13.11.18 23:04  
 
6
0
Nevis staļina orgāns bet staļina ērģeles!!! Un len liz arī paskaties
Anonīms
Anonīms 14.11.18 19:35  
 
6
0
atbildot uz DamnRiga komentāru " Troksnis liels, bet jēga īsti nekāda. T... "

Nobelwerfer bija precīzāks jo darbojās kā klasiskā arrilērija. Katjuša nebija tik precīza, bet spēja ātri parvietot un bomnārdēja ar lielāku jaudu
Lī55@speles avatars
Spēja Mana Latvija!Medaļa Tēvocis SemsMedaļa Neglītais džemperis
  Lī55@speles 14.11.18 19:24
 
6
0

atbildot uz DamnRiga komentāru " Troksnis liels, bet jēga īsti nekāda. T... "

iebiedēšanas taktika ar troksni, tas bieži darbojas!

Vietējais Karalis avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Moderatora favorītsMedaļa Admins iesaka
  Vietējais Karalis 13.11.18 23:37  
 
5
0
Neko nebiju dzirdējis, paldies, ļoti interesanti.
kakasy avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa Gada Spoks 2018Medaļa Komiķis
  kakasy 15.11.18 13:01
 
5
0

atbildot uz Ulrihs komentāru " Neņem vērā dīvāna stratēģus, kas raksta, ka i... "

Šeit ir divas nozīmes vārdam "efektīvs". Vai tas deva efektu - jā, vai tas bija reacionāli - nē. Tāpat kā gaļas masu sūtīšana pret vācu stobriem. PSRS spieda uz masu visās jomās, jo tā to varēja atļauties. Es to nesauktu par efektivitāti.

Ulrihs avatars
Medaļa MaģistrantsMedaļa Patīk komentārsMedaļa Sviestmaize
  Ulrihs 15.11.18 14:32
 
5
0

atbildot uz kakasy komentāru " Šeit ir divas nozīmes vārdam "efektīvs". Vai ... "

Pirmo "Katjušu" BM-13 maksimālais šāviena attālums 8470m. Bija lēta un vienkārša izgatavošanā (atšķirībā no lielas daļas vācu ieroču, kuriem izgatavošana bija komplicēta un attiecīgi remonti utt. sarežģīti) un mobila.  Par gaļas mašīnu var domāt katrs ko grib kas un kā realitātē bija, tas nemaina faktu, ka PSRS ar savu masveida ražošanu daudzām universālām lietām karu uzvarēja.

kakasy avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa Gada Spoks 2018Medaļa Komiķis
  kakasy 20.11.18 09:32
 
4
0

atbildot uz Ulrihs komentāru " Pirmo "Katjušu" BM-13 maksimālais šāviena att... "

Padomju ražošana un resursi (tajā skaitā cilvēku) bija tikai viens apstāklis lielākā apstākļu kopumā, kas ļāva tai uzvarēt. Es kā galveno apstākli tomēr liktu lielvalstu kopējo pārspēku pār nacistiem, kā otro - nacistu un japāņu nesadarbošanos, ko es, joprojām, nespēju līdz galam saprast.

9K116 avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Dienas domaMedaļa Rainis
  9K116 22.11.18 12:17
 
4
0

atbildot uz kakasy komentāru " Nu kā Staļins teica - kvantitāte pati par se... "

Ilgstošā karā tieši tā arī ir. Uzvar tas, kurš var ātrāk aizlāpīt zaudējumus (gan dzīvajā spēkā, gan tehnikā) ar kaut vai zemākas kvalitātes, bet tomēr rezervēm.

Vāciešiem bija gan labākas lidmašīnas, gan piloti, bet tiklīdz to (vienu un/vai otru) palika par maz, kā sauszemes spēki attiecīgi palika bez vajadzīgā gaisa atbalsta.

DamnRiga avatars
Medaļa Gods kalpot Latvijai!Medaļa RedaktorsMedaļa Oligarhs
  DamnRiga 14.11.18 19:23
 
4
0

Troksnis liels, bet jēga īsti nekāda. Tulkoji no kādas valodas? Fričiem bija nebelwerfer, kurus leģionāri bija iesaukuši par maujošajām govīm, jo šaujot rodas govs māvieniem līdzīga skaņa.

kartupelis ar mugurkaulu  avatars
Medaļa RainisMedaļa Rasika olaMedaļa Rainis
  kartupelis ar mugurkaulu 14.11.18 15:54  
 
3
0
atbildot uz anice komentāru " "Staļina orgāns" ir vienkārši Staļina ē... "

"Staļina orgāns"!Labsssss!
FXDL avatars
Medaļa Vecīša cepureMedaļa Zoles 3000 spelesMedaļa Dienas joks
  FXDL 27.11.18 18:06
 
3
0

atbildot uz Artefakts komentāru "Nunu pastāsti tad nepropogandisko versiju, varb... "

Sāksim ar to ka ievads jau ir tādā "urā"  noskaņā, kā tradicionāli pieņemts Krievzemē jau no padomju laikiem, arī termins - Tēvijas karš ir tīrākais padomju izgudrojums..gribi teikt ka Tev Tēvija ir PSRS,ja reiz stāstnieks esi Tu?  vai vienkārši tupa tulkoji svešu rakstu ?  un ja reiz tas ir  "katjušas stāsts"tad tas sākas 1938. gadā tālāk pa punktiem 1) datumi tev melo , ja demonstrēja 17 un karš sākās pēc 3 dienām. (reāli demonstrēja 21 . jūnijā) tālāk - attēlā nav redzama viena no pirmajām iekārtā .  2) tevis minētajā uzbrukumā oršai piedalījās tikai viena no iekārtām- otra devās uz sevastopoli. pārējās sešas uzražoja maskavā vienlaicīgi ar voroņežas eksemplāriem. 3) 1941 gadā iekārtas uz studebeker auto neuzstādīja (attēls) , BM-13 bija pirmās iekārtas uz ZIS 6 , pārējās tika uzstādītas uz dažādiem citiem nesējiem, līdz ar to mainījās arī to nosaukumi , tb nebijs visas kā viena bm 13.  "iestājoties" kā tu saki, armijā, ne tikai tajā pulkā, zvērestu deva visi karavīri. 4) tā arī nav saprotams tavā stāstā, kas radīja to temperatūru, savukārt mistiskā viela ko minēji ir termīts, kuru tomēr izmantoja sākotnēji, bet attiecās kā no nevajadzīga.  5)  nekāda slepena pulvera sastāva nebija - sprādziena efektivitāti un tempertūru palielināja paugstinātais gāzu spiediens sprādziena brīdī, kas tika panākts ar dubulto lādiņu -gāzes tika "saspiestas"  ar divpusēju sprādzienu. tevis minētie "friči" izmantoja savādāku raķešu pielietošanas koncepciju - lokāliem pasākumiem Nebelwerfe, savukārt stratēģiskiem mērķiem FAU, un krieviem reāli paveicās ka "friči"  FAU vērsa pret britiem. tu vēl aizmirsi pieminēt ka katja bija ļoti neprecīzs ierocis, un savus panākumus guva vienkārši tupa apšaudot mērķa apkārtni ar ļoti daudz iekārtām, bija pat speciāla pavēle tās izmantot tikai masveidā.

Ak jā, reaktīvo lādiņu izstrādāja 1921, gadā rūpnīcā VEF zem nosaukuma Oskars (izstrādāja Aleksandra Tipaiņa birojs)  ,tā ka valsts nefinansēja šo pasākumu, kāds veikls, bet diemžēl nezināms censonis, projektu nodeva Maskavai.   

un jautājums Tev, nu ja reiz tu esi raksta autors kapēc tik kruta, tik efektīva, tik vienkārša, tik lēta iekārta neaizstāja acīmredzam mazefektīvāko, un krietni dārgāko artilēriju ?

apnika karoč, cerams ka tev pietika

kakasy avatars
Medaļa Zoles 3000 spelesMedaļa Gada Spoks 2018Medaļa Komiķis
  kakasy 15.11.18 12:52
 
3
1

atbildot uz Artefakts komentāru "Psrs tas bija izdevīgs, jo ražošanu izdevās opt... "

Par tālšāvību blēņas! Katjušas šāva 5-6km tālu. Tā laika tālšāvējliegabali vairākus desmitus km. Tāpat pārlādes laiks bija ilgs, ar lielgabalu kopumā varēja izšaut vairāk lādiņu.

« 1  2  3 »